Ce spun altii despre noi?(forum,TV,presa,comentarii)

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
Post Reply
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Ce spun altii despre noi?(forum,TV,presa,comentarii)

Post by AVA »

De-a lungul timpului fanii altor genuri muzicale si-au facut diverse pareri despre "metalisti". De multe ori acestea sunt neplacute si injuste. Desi noi ii respectam pe ceilalti, ba chiar ascultam cu placere stiluri variate si apreciem munca altor formatii se pare ca pe langa faptul ca preferintele noastre nu sunt intelese suntem si atacati personal, sa zic asa; Nu ma asteptam totusi sa citesc "aprecieri" pe care le voi expune mai jos, tocmai de pe forumul celor de la Depeche Mode; Ce parere aveti?:
"si na hai sa o vars: metal mai ascult si eu, si nu de azi de ieri, practit eu am initiat topicul asta, Insa fanii romani ai genului sint in majoritate nasoi si la intrunirile lor e mizerie si violenta nu dreptate si fratie ca la noi la dMeri. Si nu de azi de ieri ci din 90 e tot asa. Cica si in 90 erau prieteni insa la betie se tot bateau si scuipau, iar intre ei domnea legea junglei: aia mai tari ii bateau si deposedau pe aia slabi de bani, bautura, tigari, accesorii.
deci....dati-mi voie sa nu prefer acea subcultura si sa o intep cu arma opiniei. "

"Insa mie fara suparare pentru fanii genului muzica metal fie ea hard, heavy, speed, trash, death, black etc, etc, poate nu sunt asa in tema, mi s-a parut destul de repede foarte terna si egala cu ea insasi. Cam aceleasi scheme de melodii, chitara bass, ritmica, pe urma la un moment bine stabilit un solo de chitara....si tot asa sute si mii de piese.
"

"Se spala?Maninca?In loc sa se tunda si ei frumos cu freza intr-o parte ,sa poarte si ei o haina fara scheleti pe ea sa nu mai raga asa ca nu intelegem ce cinta ei acolo,E cool sa ai paru lung ,sa te imbraci in negru,sa porti bocanci vara la 30 de grade si sa te doara in cot de ce zice lumea(asa am fost si eu odata) dar ce e cool sa asculti niste ragete care l-ar speria si pe dracu sa mesteci pisici in cimitir si sa zici in gura mare rocku rules?"
"Ar mai fi si alte genuri de rocker,ala ascultator de aerosmith si bon jovi si alti indivizi dinastia dar o las pe data viitoare Wink Grin Grin"
Last edited by AVA on Tue May 11, 2010 2:51 pm, edited 4 times in total.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Genul asta de aprecieri nu e o noutate, cel putin pentru mine. Nu vad de ce ar fi o surpriza. Cocalari, as spune. A, sunt de pe forumul Depeche Mode? Atunci sunt cocalari care asculta Depeche Mode. Oricum, din punctul meu de vedere nu exista vreo disputa "Depeche Mode vs. Metalisti", pentru ca trupa respectiva nu e atat de mare si tare incat sa echivaleze tot metalul. Deci sa nu comparam mere cu pere. Sa fim seriosi, e Depeche Mode, o trupa intre altele. Si din moment ce e cat se poate de diferita de genul mai sus mentionat, cred ca e firesc sa dam peste asemenea opinii pe forumul lor, precum probabil vom da de aceleasi opinii si pe forumul Voltaj, sau pe forumul Scooter, etc. Parerea lor este neavizata si irelevanta. La fel de irelevanta precum e si parerea mea despre trupa lor pentru ei.
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Stii, noi pe topicul cu "Haifisch" laudam DM , deci mi-am dat seama ca multi dintre noi asculta cu placere muzica lor. Si, recunosc ca voi asculta Depeche, pana la urma nu are nimic Dave cu noi ...ce m-a surprins? parerea fanilor lor. Nu ma asteptam sa remana blocati in atmosfera anilor '80
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Si ca tot nu gaseati adversar pentru un meci de fotbal cum ar suna un meci : Forumistii Rammstein vs Forumistii DM? o partida demna de transmis in direct la tv! :lol: :lol: :lol: ramane de vazut care dintre echipe renunta la negru! :shock: :shock: :shock:
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Nu cred ca va exista asa ceva. Daca te uiti in sectiunea asta:

http://www.rammstein.ro/link.html

vei vedea ca cei de la depechemode.ro ne sint prieteni. Unul dintre adminii de acolo e chiar membru pe forumul nostru. E vorba de celectro75, cu care ne impacam f bine :wink:

Eventual facem un mioritic si clasic blat... :lol:
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Prejudecati.. everywhere. Toata lumea judeca si generalizeaza in functie de anumite exemple pe care le transforma'n stereotipuri.
Intr'adevar, exista exceptiile/oile negre=>metalistii care "o dau in extreme", ca sa zic asa.. si cei care fac asta, o fac, in general din teribilism. Dar cert e ca cei care o dau in extreme sunt putini si e stupid sa judeci un grup in functie de exceptii.

Cum ai zis si tu, AVA, "ii respectam pe ceilalti, ba chiar ascultam cu placere stiluri variate si apreciem munca altor formatii";

Personal, nu ma consideram metalista fiindca ascult muzica mult prea variata, ca sa zic asa.. Dar am cunoscut metalisti care erau asemeni mie, ascultau numaroase genuri, de la foarte slow, la foarte agresive.... si poate de fapt asa ar trebui "etichetat" metalistul: open-minded, deschis la diversitate.

Ii judecam pe altii mai putin, dar asta nu ne apara de judecata altora.
Trist, ce pot sa zic, narrow-minded mo'fo's.
Pentru cei care au scris comentariile alea:

http://www.youtube.com/watch?v=oAN98EKHV08
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

PEnTRU wrote:Nu cred ca va exista asa ceva. Daca te uiti in sectiunea asta:

http://www.rammstein.ro/link.html

vei vedea ca cei de la depechemode.ro ne sint prieteni. Unul dintre adminii de acolo e chiar membru pe forumul nostru. E vorba de celectro75, cu care ne impacam f bine :wink:

Eventual facem un mioritic si clasic blat... :lol:
eu sunt convinsa ca sunt multi inteligenti acolo si care ne respecta; si nu cred ca adminii au vreo problema cu noi sau vreo parere ca cele de mai sus cum 'or fi multi altii...insa si multi merg pe ideile acelea preconcepute de "rockeri nespalati, satanisti etc" ; poate unora nu le pasa dar mie da!

exista sectiunea de pe forum "Delicate Noise" topic "Metale grele. Cui ii plac?"

HEI! si cum sa faceti blat? nicidecum ! jucati cu demnitate! :lol:
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

AVA wrote:insa si multi merg pe ideile acelea preconcepute de "rockeri nespalati, satanisti etc" ; poate unora nu le pasa dar mie da!
Ideile alea sunt un foarte vechi cliseu care arata doar ca interlocutorul ori nu stie despre ce vorbeste ori a dat doar peste niste tineri cu probleme. Sunt, evident, astfel de personaje, insa nu se comporta astfel penru ca sunt "metalisti" ci pentru ca au ceva probleme personale sau de personalitate. Aia ar fi la fel de distrusi indiferent de genul de muzica pe care il asculta.
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

da , intr-adevar nu conteaza ce asculta insa sunt multi care cred asta...din pacate. citisem undeva pe net ,am sa caut linkul, comentarii referitoare la un subiect de genul rockeri vs (nu mai stiu ce)...Dumnezeule ...sa vezi ce pareri ciudate aveau ... :shock:
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

AVA, parerile astea "ciudate" sunt mai vechi decat internetul :D Probabil si manelistii considera ca fiind "ciudate" parerile noastre despre ei. Priveste-le ca pe niste diferente culturale :D
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Pentru mine acest subiect e mort si ingropat de mult. A trecut mult timp de la paruiala din anii 90, la care am luat parte in mod activ in ciuda faptului ca metalist fiind ascultam si DM, am explicat mai pe larg parca si pe forumul vechi. Intre timp am imbatrinit si am devenit mai drept, mai bun, mai tolerabil.... :D
Chiar nu imi mai pasa cine ce face si ce crede.
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

pe mine nu ma mai intereseaza ce spun altii despre noi, evident ca avem si noi oi negre.......pe de alta parte stiu cum este sa mergi pe strada si sa fii scuipat (pe la spate evident) sa ti se faca diverse comentarii etc. e normal sa provina de la cei care nu au nici o legatura cu ceea ce se numeste cultura, educatie.....batand apropoul si la cei care asculta alte genuri, e valabil acelasi lucru.......pt. mine rockul (cel pe care-l ascult si agreez) nu e doar muzica, e un stil de viata, mi-a deschis oarecum mintea, vad viata asa cum e ea, plina de rahat (nu turcesc), si totodata reuseste sa ma calmeze si sa-mi zica: "degeaba te agiti, tu esti unul, in jurul tau sunt multi, stai calm........." in alta ordine de idei, ma intreb ce s-ar fii intamplat daca s-ar fii inventat chitara electrica pe timpul lui Vivaldi, Bach, Mozart, Beethoven etc :shock:

pana atunci, o prietena : http://www.youtube.com/watch?v=MIUgjIf79l4 (de la 0:34 e interesant :) )
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

imagineaza-ti ce reactii sunt in jurul unei persoane de sex feminin-fan rock ... si un amarat de tricou pe care este tiparita "lava"-rammstein starneste reactii... :?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

aoleo! mie imi displace total topicul asta. 1, pentru ca nu ma intereseaza parerea altor neaveniti, ale caror preocupari sau gusturi muzicale sunt cel putin indoielnice din punctul meu de vedere; 2, pentru ca nu citesc alte forumuri tocmai penbtru ca exista multa rautate si venin si nu ma intereseaza astfel de parari; 3, pentru ca astfel de pareri sunt de cand lumea si nu este nimic nou, cum spunea foarte bine si draqdla4, 4, pentru ca nu am rabdare sa citesc ceva inutil. Nu am citit nici ce ai postat mai sus AVA, citatele alea. N-am timp si nici rabdare.
Si nu am pretentia ca fanii unei trupe sau unui gen de muzica sa fie apreciati de restul lumii. Fiecare cu preferintele lui. Pe forumul DM.ro am intrat foarte putin si doar unde am simtit nevoia sa citesc si sa scriu, nu in astfel de prostii. Deci depinde doar de noi ce citim si de ce. Si cu cine stam la discutii.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

din partea mea...puteti sterge topicul...nu am vrut sa acuz fanii unei anumite trupe. ideea era sa aflam ce se scrie si de bine si de rau , dar se pare ca am gresit. vreau sa mentionez ca este departe de mine gandul de a favoriza conflictele, nu am avut cu nimeni si nici nu am de gand sa am vreo disputa...asa ca, decat sa se inteleaga gresit topicul mai bine sa nu mai fie iar cu alta ocazie am sa fiu mai atenta :roll:
Post Reply