METALLICA

ce mai ascultam, discografie diversa, ce ne place, ce nu...
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

La acest capitol si eu sunt cam la fel.Mi-a placut Metallica intotdeauna, insa de la o vreme nu pot asculta un album de la cap la coada...pur si simplu ma plictisesc,in esenta este acelasi ritm. Merge sa ascult cate o piesa Metallica la cinci Rammstein.Mentionez ca ma refer strict la tot ce au lansat dupa Black Album!Raman la concluzia ca acesta este marea lor creatie si nu ce a urmat dupa! Sorry, e doar o opinie personala.
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

ce ironie, cred ca sunt singurul caruia nu-i place "Black Album" :roll: ma rog, nu e the best, dar piesele sunt ok. e foarte reusit, foarte reusit "S&M" dar favoritele mele sunt si vor ramane "Master of Puppets" , "And Justice For All" si "Ride the Lightning" . "Black Album" a fost unul de tranzitie dupa parerea mea, unde s-a remarcat foarte bine o schimbare si dupa au urmat "Load" , "Reload" aaaa, si mai imi place foarte mult ce au facut pe "Garage Inc." Chestiile noi, hmm mi se pare ca au asa un aer modern, da' sunt super. Oricum, toate se aduna si alcatuiesc foarte frumos "metafora" - "Metallica" , tocmai de-asta sunt si vor ramane titanii trashului sau ce gen or canta ei, genul Metallica, pentru mine sunt pe locul 2, sau sa zic, se tin strans legati de primul unde nu mai e nevoie sa spun cine sta :)
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Strans legati de Rammstein? Am fost metallista convinsa...dar nu mai sunt.Nu contest ca au piese care nu vor muri niciodata,piese care in topul meu sunt in primele 20 , nu contest ca James are o voce extraordinara, o tinuta remarcabila, au interpretare live de exceptie insa pentru mine...le lipseste acum, sau de cativa ani incoace ceva, acel ceva care sa-i deosebeasca de ce au fost candva! De la an la an au cazut in topul meu si nu vor depasi niciodata Rammstein, The Doors, etc. Ce ma deranjeaza la ei? Acel sound care se repeta la nesfarsit. Ok, si Rammstein are propriul stil dar fiecare melodie e unica, in schimb Metallica a ramas intr-un punct si de acolo nu mai merge mai departe. Stiu ca supar multi prieteni de aici (in special pe Sylar) si imi cer scuze , dar nu am sa pretind ca Metallica sunt Dumnezeu doar ca sa par metalista! Mi-ar placea sa vad o Metallica , asa cum am vazut-o cand canta pentru prima data "ONE" dar nu cred ca va mai fi posibil.
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

pe mine nu ma superi, tare gifful :lol:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Sper sa nu supar pe multi, acum stiti cum e, fiecare cu gusturile lui...
Multumesc!
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

AVA!...tu crezi ca superi pe cineva care a spus ca coverul facut de Sonata Arctica suna mai bine ca originalul ? :lol: :lol:

Pt mine...cele mai bune albume ale lor sunt Ride The Lightning, Load si Death Magnetic, iar cea mai buna melodie este King Nothing
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

Ava ai perfecta dreptate! rocky_stein sa stii ca eu nu am spus ca Black Album este preferatul meu, eu am spus ca pt mine acolo se opreste Metallica. In ceea ce priveste albumul Carage, mi-e mi s-a parut o incercare patetica de a atarge atentia si de a iesi din rutina mergand pe alte elemnte muzicale, pe cat de perfectioniste pe atat de comerciale. Efectul nu a fost cel scontat si cei de M s-au reintors la vechiul sound. Ceea ce-mi da impresia ca ei nu mai compun pt ei ci pt ascultatori. Ce poate fi mai comercial de atat? In rest nu comentez meritele lor si abilitatile lor ca muzicieni
Manche führen, manche folgen
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Mie imi plac toate, na! Si Garage Inc e printre preferatele mele :D Poate ca sunt subiectiva si ii iubesc pentru ca am crescut practic cu ei si cu GNR, dar mie mi se pare ca fiecare melodie de a lor e superba, si cele mai blamate. Si nu mi se pare ca seamana toate albumele intre ele, ba din contra. Parerea mea e ca nu le-a fost frica sa experimenteze, si au incercat si chestii care inevitabil nu au prins la fanii lor. Iar ca voce eu nu am ce sa ii reprosez lui Hetfield :twisted: Eu ii gasesc perfecti si magnifici si punct, e o parere foarte personala si nu imi e rusine cu ea :D
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

yeah !!!! :twisted: gooooooo Rapunzel :lol: !!!!!!!!!!
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Rapunzel, ca sa iti vin in intampinare si in completare, doresc sa repet ca am vazut.... nenumarate concerte ale nenumaratelor trupe mari de metal, dar raman in continuare la convingerea ca Metallica sunt zeii metalului pe scena si in afara ei. Nu discut de Rammstein, pentru ca acolo este altceva si oricum, pe ei ii voi situa pe primul loc, mereu in mintea si in inima mea.
Insa Metallica sunt si vor fi mereu zeii metalului pentru ca: live au ajuns fara discutie la perfectiune. Muzical nu le pot reprosa nimic, doar ca au experimentat si nu a iesit intotdeauna ce si-a dorit fan-ul, insa in 30 de ani de activitate si inca ce activitate, in calitate de iubitor vechi al muzicii lor, eu le scuz si le inteleg aceste experimente. Nu sunt fanatica si nu doresc sa-i ridic in slavi doar pentru ca ii iubesc, insa in afara de aceste devieri experimentale eu sincer nu am ce sa le reprosez.
Iar ca a spus Hetfield Budapest in loc de Bucharest... putin imi pasa. In conditiile in care ai concertat si concertezi in sute de orase si tu nu vezi altceva din acele orase decat publicul din fata ta, chiar nu ma intereseaza ca Hetfield incurca orasele, ba mai mult, pot intelege si asta. Nici nu se desprind bine de un public si ajung in fata altuia, asa ca poate ramane cu numele unui alt oras pe buze foarte usor. Nu de asta ma duc sa ii vad, putin imi pasa ca ne confunda minunata capitala cu una mult mai frumoasa si mai civilizata. Hetfield este atat de cald si de prietenos, ca in timpul unui live Metalica auzi cuvantul "love" de zeci de ori. Pai asta ma intereseaza: sa ma lase fara grai cu muzica lor si sa simtim ca ne iubesc acesti oameni.
Constientizez ca pur si simplu nu pot cere trupei sa fie ce a fost acum 20-25 de ani. Oamenii astia au mai imbatranit si ei, iar ceea ce fac ei inca live este ireprosabil. Forever respect, Metalichaaaaaaaaaaaa! :P
Iar "Death Magnetic" este bestial!
Si nu ma pot abtine: cat de frumos este Hetfield in linkul tau, Sylar! :D
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cristina wrote: Si nu ma pot abtine: cat de frumos este Hetfield in linkul tau, Sylar! :D
Eh, si nu numai acolo! :oops:
Stiu, stiu, au trecut anii peste toti, dar pana la urma frumusetea e in ochii privitorului...

Oricum Cristina, m-ai uns la suflet cu tot ce ai scris despre ei :D Poate de aia m-au si impresionat atat de tare atunci cand i-am auzit live (ca de vazut mai putin, din locul unde am fost). Pur si simplu am simtit ca fac asta cu foarte multa dragoste fata de fani si fata de muzica. Mai rar am avut sentimentul asta pana acum la vreun concert... Cu exceptia Rammstein, normal.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Foarte mult adevar in: frumusetea e in ochii privitorului.
Pe mine m-a uimit Hetfield in 2008, cat isi mai ducea mana la inima si cat mai spunea ca ne iubeste. Cum au putut suna atunci, in 2008, jur ca vorbea serios :)
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Cristina
Dupa cate am auzit despre acel concert, eu cred ca e adevarat ce ai simtit tu :D
Mie imi plac ca sunt extrem de deschisi cu fanii, si mie mi se pare ca sunt sinceri atunci cand fac anumite gesturi pentru ei. Cum e cel de mai jos, care pe mine m-a binedispus :D Pot fi acuzati ca o fac de ochii lumii, dar mie mi s-au parut preocupati pe bune sa ii iasa fanului toata povestea asta cat mai realist 8)

http://www.youtube.com/watch?v=Hq1N6POzPgI
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

Sincer sa fiu eu sunt la polul opus. Nu ma impresioneaza Metallica si aroganta lor este una meritorie dar mult prea evidenta. Nu incerc sa polemizez cu nimeni (era sa spun polenizez:)) dar inainte de Metalica pt mine exista trupe precum Manowar, Iron Maiden, Heloween, Megadeth, Metal Church, Scorpions, WASP etc Asta raportandu-ma la rock-ul anilor 80, caci daca vorbesc despre feelingul meu atunci am sa povestesc despre Lacrimosa, Anathema, Tristania, Tristitia, Snakeskin, Graveworm si multe altele. Pana la urma este vorba despre gusturi dar si asa trebuie sa ne pastram in limitele realitatii si adevarul este ca Metallica a facut multe si in aceiasi masura au facut si altii. Morala? Panteonul zeilor rock este unul al dracului de njumeros ;)


p.s. evident iese din discutie Rammstein (sunt absolut convins de subiectivismul meu ;))
Last edited by Amon on Tue Jul 20, 2010 11:58 am, edited 1 time in total.
Manche führen, manche folgen
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pai si eu zic ca trebuie sa ne pastram in limitele realitatii. Si nu faceam comparatie intre Metallica si nici o alta trupa, pentru ca in general trupele mari nu trebuie comparate. Eu zic ca trebuie sa vedem ceea ce au facut ei foarte bun in domeniu si mai ales, ca au avut o contributie majora in muzica, mari trupe de gen si nu numai, fiind foarte mari fani Metallica.
Niciodata n-am putut face vreo comparatie intre Scorpions sau Heloween si Metallica. Sunt total diferite si nu incape comparatie. Iar daca e sa compar, pentru mine cele doua sunt departe de Metallica. Nu o spun de dragul de a contrazice, ci o spun din pura convingere.
Lasand la o parte orice feeling, Metallica ramane o formatie uriasa, un monstru in cel mai bun sens. :)
Daca mergi in spatele scenei si cunosti trupele mari un pic si altfel, ai o mare surpriza. Metallica sunt printre cei mai prietenosi si mai putin aroganti, in limitele celebritatii lor. Treaba asta cu aroganta la Metallica eu n-am vazut-o niciodata, desi am mai auzit-o, mai ales legata de Ulrich. Dar cred eu ca nu putem extinde ideea pentru toata trupa din cauza unei persoane.
Post Reply