ARTmania 2010

live-uri cu si despre alte trupe, preview-uri, review-uri, poze...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

AVA wrote:Pe asta o stiati? Cu alte cuvinte Rammstein si-a exprimat dorinta de a concerta la Sibiu dar nu au vrut organizatorii :roll: http://www.cancan.ro/actualitate/intern ... 18599.html .O fi adevarat? :?:
Rammstein n-au fost in viata lor la Sibiu. Cred ca nici nu stiu de existenta orasului. Dar ca sa nu moara de foame tabloidul mai inventeaza si bancuri din astea.

Sorin, am mers la Serj cu asteptari foarte mari. O gramada de oameni spuneau ca isi vand din casa pentru un live Serj. Tipul este extrem de fain si de jovial. Insa pe scena nu mi-a placut imaginea, iar sunetul a fost sub ce mi-am inchipuit: distors pe voce de nu intelegeam nici un cuvintel. Lumina multa pe Serj, iar instrumentistii lui in semintuneric. Orchestra simfonica in spatele scenei, undeva dupa un paravan. N-am prea inteles de ce, dar ma rog. Una peste alta, nu inteleg de ce s-a auzit atat de nasol.
Din punct de vedere muzical, a fost cea mai slaba editie Artmania. Sisters of Mercy au fost singurii care m-au incantat. Foarte buni live. Insa festivalul ramane la mare inaltime si cel mai fain din cate are Romania. Si datorita Sibiului, care-i minunat si datorita organizarii foarte elegante, in ton cu atmosfera intima si boema a orasului.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Cum a fost Sirenia?..fiindca 4 amici care au fost la Sibiu mi-au spus ca a fost cea mai buna trupa female-fronted care au vazut-o in viata lor
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

E posibil ca cei 4 amici ai tai sa nu mai fi vazut alt concert vreodata... :D Numai asa puteai sa tragi o asemenea concluzie, sau poate sint fani inraiti si nu pot judeca la rece.

Sa vedem ce spune si Cristi Geambasu despre festival. E unul din putinii ziaristi seriosi care, desi se ocupa in special de sport, a fost la toate editiile Artmania si a scris mereu despre eveniment:

"Sibiul a rămas acelaşi. Fosta capitală culturală europeană îşi primeşte oaspeţii la fel. Rockeri şi de alte confesiuni muzicale. Oamenii sînt amabili, cafenelele, restaurantele şi barurile gem de consumatori, pentru o bere aştepţi un secol, iar pentru un şniţel o eră geologică. Pentru că e foarte la îndemînă, ţi se spune că sîntem în România, deşi în situaţiile convenabile auzi tot felul de poveşti nemuritoare cu saşi şi şvabi. Ceva s-a schimbat în rău la Sibiu din 2007 încoace, cînd am fost întîia dată la Artmania. Ceva care nu ţine nici de oraş, nici de chelneri. Ceva legat de organizatori. Nivelul festivalului scade alarmant, lipsa de orizont a celor care aleg trupele pare şi ea evidentă. Trupele invitate anul acesta au arătat exact ca pentru un an de criză, din linia a doua a notorietăţii, cu minimum de mijloace tehnice, dar şi de personal. Fiind cumpărător de abonament, am observat că la nivelul preţului biletelor criza nu s-a manifestat. Houston and Sibiu, we have o problem! Las’ că un păhăruţ de Jagermeister de 50 de grame băut în spaţiul festivalului se plătea cu 3 jetoane.Fraţilor, unde-i bateristu’?
Să trecem la muzică. Între slab, mediocru lustruit şi mediu spre bine. Amintiri şi nostalgie după Anathema, Opeth, My Diyng Bride, Within Temptation, Tarot. La capitolul slab spre mediocru, Sisters of Mercy. Cu pronunţate accente de ridicol. O scenă inundată de fum colorat şi gros, ca la un barbecue cu pastramă de oaie. Efect scenic menit să ascundă absenţa bateristului, suplinită de sintetizatorul care reproducea şi sunetul clapelor. Andrew Eldrich şi ceilalţi doi cetăţeni britanici susţin că ei ar cînta rock gothic, dar voi să nu îi credeţi! Fiindcă nouă ni s-a părut că băieţii şi-au ratat o carieră remarcabilă în muzica disco şi electronică. Ceva între Modern Talking şi Kraftwerk.
Mai departe. Sirenia. Mediocru spre mediu. Norvegieni din Stavanger întăriţi cu o solistă vocală din Spania. Ailyn, Pilar Gimenez Garcia pe numele ei de domnişoară nerockeriţă, e o fată drăguţă, cu o rochie remarcabilă, dar cu voce încă în căutare. Pretenţios spus, Sirenia aparţine curentului symphonic rock. Foarte pretenţios spus, doar Morten Veland (chitară, clean vocals, death vocals) ridicîndu-se la un nivel acceptabil. Idei puţine, multă muzică înregistrată pe bandă (clapele, corurile). Aveai impresia că jumătate din formaţie rămăsese acasă.
Şi mai departe. Kamelot. Americani. Power metal. Din nou pretenţios spus. Pasajele instrumentale undeva între notele 6 şi 7, implicare OK, solistul vocal, norvegianul Roy Khan, cu o prezenţă scenică originală, dark casual elegant dacă o putem numi aşa. A mulţumit publicului român cu neaoş “gincue” polonez, mai pe urmă flegmînd de cîteva ori pe scenă, efect probabil al unui prînz cu ciolan afumat şi varză călită. Voce adaptată stilului trupei. Inspiraţie componistică modestă.
Încă mai departe. Dark Tranquillity, melodic death metal. Trupa cea mai vie a festivalului. Suedezii din Goteborg au şi interacţionat cel mai natural cu publicul. Mikael Stanne a alergat şi a cîntat death growl fără oprire timp de o oră şi un sfert, s-a bucurat de atmosfera din Piaţă şi a promis că Dark Tranquillity va reveni in România. Nu era un angajament politicos, ci bucuria de a descoperi un public care merita o muzică mai bună decît Sisters of Mercy.
Apogeul Artmaniei 2010 urma să fie Serge Tankian. Carte de vizită solidă, muzician, poet, instrumentist, compozitor şi, nu în cele din urmă, activist politic. Sau politruc, cum ştiam noi de pe vremea lui Ceauşescu. Omul a dat numeroase interviuri printre două îmbucături la prînzul de la Hotel Gothic, unde a şi locuit la Sibiu, apoi a urcat pe scenă pentru a condamna realităţile crude ale lumii capitalului, pentru a-i anatemiza pe milionari, pentru a-l înjura pe George W. Bush. Mă rog, mesaj protestatar de stînga la modă în anumite cercuri mai mult sau mai puţin semite în USA. Muzica, un haloimăs, adică un fusion - rock and roll, dance, disco, heavy, symphonic, plus înjurăturile adresate bogaţilor Americii, Americii în general, acea Americă în care el a crescut, a învăţat muzica, a format System of a Down, unde s-a îmbogăţit, brr!, acea Americă tolerantă şi imbecilă care îi permite lui să protesteze împotriva sistemului, a nedreptăţilor sociale, în timp ce armeanul din el mai pune cîteva cărămizi la contul din bancă. La final, după doar o oră de întrebuinţare, apostolul cu cioc al săracilor nu a bisat nici măcar o melodie, fiindcă, nu-i aşa, nu de pomeni au nevoie sărmanii, ci de proiecte!"

sursa: http://blogsport.gsp.ro/geambasu/
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

omul asta clontaneste din ce poate fara sa aiba habar de sisters of mercy, se pare. ei nu au avut baterist de cand se stiu, are un alter ego Andrew, "Doctor Avalanche", care se ocupa cu drum machine-u. :) sa isi faca temele inainte sa comenteze cultii astia. nu stiu, unii parca nu pot sa asculte efectiv o muzica fara sa o compare cu altele. eu ma bucur ca am fost inzestrata cu abilitatea asta, sa nu ma intereseze ca la sisters of mercy o fost fum mult si nu am putu sa ii vad chelia solistului, sau ca sunau a disco din cauza beat-ului.
fereasca... hehe, pai sa nu se mai duca la festivale daca nu ii place line-up-u. e masochist, ii place sa dea bani multi pt ca sa aiba de ce sa se planga?
ioi, stiam eu de ce nu imi plac bloggerii. in afara de groparu.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Asa e, inchipuitul "Doktor Avalanche" face toba si acel fum de neexplicat nu avea nevoie sa acopere nici o lipsa. Scria si in cartulia festivalului daca ar fi citit. A spune ca Sisters of Mercy sunt intre Modern Talking si Kraftwerk e cel putin ridicol, pentru ca prestatia lor a fost cea mai buna alaturi de Dark Tranquility. Aaaaa, ca nu-i place stilul, ce canta Sisters of Mercy, asta e partea a doua! Ar fi putut sa bea mai multa bere, poate asa ar fi inteles ce se canta acolo. Daca nu se rage ca in Dark Tranquility probabil ca nu se intelege nimic.
Iar Sirenia mediocru spre mediu? Adica mai buni decat Sisters of Mercy? Sirenia a fost de departe cea mai slaba. Parerea mea. Un cliseu plicticos si fara nici un fel de noima. Copy-paste trupe de simfonic rock cica cu tipe la voce. Iar domnisoara solista nici nu stia de unde sa inceapa si unde sa termine cu miscarea scenica. Rochie pretentioasa, zambet bine montat si cam atat.
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

:shock: :shock: :shock: Cristina mi-e frica :cry: :cry: nu mai fii rea :lol:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Dar nu inteleg unde sunt rea. Din punctul meu de vedere, Sirenia a fost cea mai slaba trupa de la festival. Mi-au placut mai tare si Swallow the Sun. Nu sunt rea, spun doar ca dincolo de imaginea placuta a solistei (bine, am fost cam dura ca sa subliniez ca imaginea scenica nu salveaza lipsa de muzica de calitate), muzical nu am prins nici un mesaj. Tarja ramane cred in domeniul simfonic-rock-ului icoana pe care toate aceste trupe cu soliste vocale incearca sa o copieze. Tarja a impus trendul si in ce priveste vestimentatia, miscarea scenica si expresivitatea la un loc, la un nivel greu de atins. A te aventura acum sa fii trupa de simfonic-rock cu tipa la voce e un curaj nebun.
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

si ironic, Tarja nu a fost gotica niciodata, nici nu s-a imbracat ca atare! (corsete, bocanci, fuste cu crinolina, etc) :P
sunt dezamagita sa aflu ca la noi pana si aia putini critici pe care ii avem sunt lipsitit de profesionalism.
imi e un pic rusine, aproape ca si anul trecut la conferinta de presa de la PAIN unde niciunul dintre cei prezenti nu stiau NIMIC despre trupa, dar s-au batut pentru acreditarile de presa.
aaah da, si erau toti bloggeri cu 5 vizitatori, de la "Cartea de nisip" si mai stiu eu ce balarii.
Barabas
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 10
Joined: Tue Dec 08, 2009 10:32 am

Post by Barabas »

Fost la Artmania, vedeta festivalului de departe Dark Tranquility, o foarte placuta surpriza. Serj m-a dezamagit cu atatea discutii si apoi fara bis, daca nu ma insel a fost singurul din festival care nu s-a intors. Sisters of Mercy au fost buni sa-mi aminteasca de adolescenta :)
Urmeaza Peninsula, desi dupa NIN e cam fad :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Peninsula cu greu se mai ridica la valoarea de anul trecut, cu NIN. Unul din cele mai bune, tari, dementiale concerte care exista pe pamantul asta... Trent Reznor e un zeu al sunetului.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

vai petru ce-i cu avatarul ala, ne faci cu ochiul? 8) :wink:
si cronica a iesit foarte bine cristina, da voiam sa te intreb de ce ai spus despre Roy Khan de la Kamelot ca e doar "placut privirii" e placut si urechilor... poate nu s-a auzit bine la festival, sau or fi cantat doar piesele mai rapide. are o voce foarte faina omu.
si despre sisters of mercy, cum a fost sa auzi temple of love fara ofra haza? eu nu imi pot imagina piesa fara ea, nici macar live, chiar daca o cunosc si pe cea originala
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

multumesc, Lucia :)
pai trebuie sa recunosc ca imaginea omului m-a furat. am spus-o in contextul in care nu mi-au atras atentia cu nimic deosebit. cu siguranta ca are o voce buna, dar poate ca s-ar remarca la adevarata valoare in alta trupa. pe mine nu ma incanta Kamelot.
cat despre "Temple of Love", ai dreptate ca versiunea cu Ofra Haza e cea care ne-a ramas cel mai bine intiparita in minte. superba voce a avut femeia asta. dar cum era evident ca nu aveau cum sa cante cu ea, m-am bucurat de versiunea originala, care este deosebit de faina oricum.
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Domnul de sus nu spune nimic despre Swallow the Sun, oare a ajuns prea traziu si nu i-a prins? :lol:
Ma duc sa citesc si cronica voastra :D

Later edit: am citit cronica ta Cristina. Foarte adevarat ce ai spus, se apropie foarte mult de propria mea parere. La mine plusul festivalului a fost solo-ul de tobe din Piata Mica, iar minusul a fost vocea tipei din Kamelot, care mi-a dat o migrena orbila :evil:
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

da carmencita din sirenia cum canta? cand am ascultat-o acu 1-2 ani cand a intrat in trupa era penibila.
Post Reply