Atmosfera din cadrul Rammstein

cine sunt, ce vor, ce fac...

Moderator: Cristina

florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Atmosfera din cadrul Rammstein

Post by florinmatinca »

Doar ce am citit articolul http://www.metalhead.ro/stiri/Atmosfera ... -72274-l-1 . Din pacate sursa nu este citata.

As fi dezamagit sa stiu ca acest album a fost facut doar din dorinta de a-l termina :(

Din punctul meu de vedere este sub albumele precedente. Au disparut din melodii pasajele in care auzeai sound-ul industrial, clasic pentru Rammstein. Nu zic ca este prost, dar daca n-as auzi vocea lui Till n-as zice ca se aude Rammstein.

Voi ce credeti ?
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

eu cred ca te inseli amarnic, e faza aia cu dusmanii, dusmanii lor au scris chestia asta. :lol: :lol: :lol:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Despre dificultatile de comunicare si intelegere dintre ei s-a vorbit de multe ori, nu este o noutate. Insa asta este absolut firesc cand sunt 6 oameni foarte buni, fiecare cu ideile si viziunea lui. Si nu este doar cazul Rammstein. Sa nu uitam de Metallica de ex, ce probleme uriase au avut... Asa ca... se intampla des la case mari.
Insa ceea ce conteaza cel mai mult este ca dupa certuri si incordare, vine soarele, zambetul si... orgasmul, dupa cum spunea Flake in making-of-ul de la "Pussy". Dupa tot efortul care nu este deloc usor suportabil, munca iti este rasplatita cu rezultatul care spune tot. Si asta ii face mereu sa ramana buni prieteni si sa mearga mai departe.
Site-ul pe care a aparut acest articol este o sursa indoielnica de noutati. Morisson scrie acolo tot felul de zvonuri ireale si de barfe de dragul traficului. Daca tot a scris asta, trebuia sa scrie si continuarea de care am amintit, pentru ca stiu si eu de declaratiile lui Richard pe tema asta, insa Morisson a postat incomplet! E mai bine si mai usor sa postezi scandaluri...
Metalhead ramane pentru mine un tabloid in materie de muzica, pe care nu-l citesc niciodata. Nu aduce nimic nou.

florinmatinca, mi-e greu sa cred ca doar vocea lui Till o gasesti buna pe LIFAD. Este un album Rammstein minunat, suna aproape ireprosabil, deci nu vad cum sa nu-ti placa! Dar in fine... nu incerc sa te conving de contrariu. Fiecare cu gusturile si perceptia lui.
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

Nu am spus ca doar vocea este buna, am spus si mai sus ca nu consider albumul prost.

Imi lipsesc doar anumite elemente din albumele precedente.
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

@Cristina stii unde poate fi citit ce a declarat Richard ? m-ar intersa si pe mine. thanks.

PS : ce site-uri de muzica urmaresti ?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Am citit interviul cu Richard mai demult. Nu-mi amintesc deloc pe ce site era.
Nu urmaresc cu regularitate anumite site-uri, ci in functie de moment si de ce ma intereseaza pot fi diverse site-uri. Mai ales oficiale ale trupelor, dar si publicatii on-line sau site-uri ale unor televiziuni de muzica. Depinde ce caut.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

eu am inteles ca acum se inteleg bine. problema despartirii se punea dupa "mutter" si nicidecum in prezent. eu nu cred ca au probleme majore.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu mai au problemele pe care le-au avut la "Mutter", insa dificultati au mai avut si dupa. Dar nu vad nici o problema in asta, doar sunt 6 oameni, deci 6 creiere si 6 suflete, e normal sa intervina mici neintelegeri. Toate trupele trec prin asta.
Richard aminteste in continuare in interviuri de aceste neintelegeri, concretizate in momente de suferinta pentru fiecare. E ca atunci cand iubesti neconditionat si fara limite o persoana si suferi pentru orice gest care iti pare nepotrivit :) Dar tocmai asta ii tine impreuna. Iar Oliver nu o data a spus ca are nevoie de suferinta, de durere chiar pentru creatie. Lucru cu care Flake nu e de acord :)
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

am si eu niste dileme referitoare la acest subiect. Totusi care au fost adevaratele motive ale neantelegerii lor. A gresit Richard pt ca dorea ceva mai mult decat Rammstein(Emigrate)? A gresit Till ? si daca da, cu ce ? ca totusi la un moment dat ne temeam ca va parasi trupa...
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Cand ai doua caractere foarte puternice in trupa, cam pe acelasi nivel, nici nu cred ca trebuie motive foarte clare ca sa iasa scantei uneori.
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Iar cand ai sase, nici atat! :)
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Intr-un articol, daca nu ma insel tot pe situl acesta ,citeam ca Richard ar fi vrut sa detina controlul - nu am inteles la ce,sincer. Buun, lanseaza Emigrate ,si asta ma face sa cred ca pe langa compozitii poate ar fi vrut sa se implice mai mult vocal ...e ceea ce am inteles eu deci nu sunt sigura asa e. Pe de alta parte aud, apoi ca se punea problema plecarii lui Till ceea ce ma bulverseaza total. Dar poate ca la mijloc este si problema fostei sotii a lui Lindemann care i-a facut o fata lui Richard si hai sa fim seriosi oricat de modernist esti in idei tot pot intervenii conflicte in cazul de fata. Stii tu , orgoliul masculin, onoarea fata de public ... Tot ceea ce am scris mai sus este pura speculatie, o banuiala proprie deci , please nu ma condamnati la dispretul public... :oops:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Acum eu nu stiu sigur care sunt motivele neintelegerilor dintre ei, dar ma indoiesc ca faza aia incurcata cu copii mai e asa acuta. Oricum a avut loc acum o groaza de ani, si daca ar fi influentat negativ lucrurile, ar fi facut-o mai mult pe la inceputurile lor. Daca nu ma insel, si aici Cristina stie mult mai bine decat mine, fata lui Richard s-a nascut cu catva timp inainte de formarea Rammstein (via Wiki).
Eu cred ca pana la urma e vorba de faptul ca oamenii astia stau impreuna foarte mult timp, practic traiesc impreuna (inregistrari, turnee, etc), si, fiind 6 personalitati diferite, este inevitabil sa apara neintelegeri. Iar mie imi place sa cred ca raman impreuna atat pentru placerea de a canta, cat mai ales pentru fanii lor.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ca sa va raspund amandurora, aceasta a fost marea problema:
http://www.rammstein.ro/prob.htm
Richard nu a avut nici o problema personala sau de alta natura cu Till. Este o comoara de interviu.
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

Rapunzel wrote:Acum eu nu stiu sigur care sunt motivele neintelegerilor dintre ei, dar ma indoiesc ca faza aia incurcata cu copii mai e asa acuta. Oricum a avut loc acum o groaza de ani, si daca ar fi influentat negativ lucrurile, ar fi facut-o mai mult pe la inceputurile lor. Daca nu ma insel, si aici Cristina stie mult mai bine decat mine, fata lui Richard s-a nascut cu catva timp inainte de formarea Rammstein (via Wiki).
Eu cred ca pana la urma e vorba de faptul ca oamenii astia stau impreuna foarte mult timp, practic traiesc impreuna (inregistrari, turnee, etc), si, fiind 6 personalitati diferite, este inevitabil sa apara neintelegeri. Iar mie imi place sa cred ca raman impreuna atat pentru placerea de a canta, cat mai ales pentru fanii lor.
e trist sa iti spun dar nu sunt muzica si fanii motivul principal, ci banii. :P
in fine, eu cu greu imi pot imagina sa raman in trupa cu niste oameni cu care nu ma potrivesc la alt nivel decat muzical. ok, o fi chimie, dar nu merita sa imi mananc nervii cu ei pana nu mai pot doar pt ca dupa cativa ani sa ies din trupa sa dezamagesc fanii.
Post Reply