cuvinte, scrieri, literatura...

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
Post Reply
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Agatha Christie imi place si mie.De fapt Agatha Christie si Franz Kafka sunt preferatii mei...in rest, nu ma dau in vant dupa citit
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Rapunzel,istoria nu-ti va placea niciodata daca dascalii te-au bagat direct in date. Frumusetea ei se naste la inceput din poveste, legenda si se ajunge apoi la personaje complexe,evenimente, tactici si date!Pe mine a inceput sa ma cucereasca din copilarie de la cartile lui Dumas...si tot asa ,am devenit mai curioasa!...drept e ca acum ,m-am cam saturat ca tot imi adusai aminte. Gata! eu nu mai vorbesc de istorie! :roll:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@AVA
Asta e, din pacate nici mintea mea nu e croita pentru istorie, eu nu tin minte nici cum ii cheama pe 50% din colegii mei actuali de la birou, ce sa mai zic de atatea personaje istorice si ani, si orase...

@Sylar
Eu am o boala cu cartile ei, preferatul meu este Hercule Poirot, pur si simplu sunt indragostita de el! Aveam un bar in Bruxelles unde mergeam doar pentru ca aveau o bere care ii purta numele :lol: Ah, si pentru ca berea aia era de 9% :twisted:
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Am vazut doar filmele cu Poirot, iar personajul principal e GENIAL :D
(pam-pam, am mai gasit inca ceva de citit in vacantza: Agatha Christie :) thnx, Rapunzel)
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Crima in Orient Express mi-a placut cel mai mult...geniala ideea cu un juriu cu rol de judecator si calau in acelasi timp (nu vreau sa stric surpriza)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Rapunzel, istoria nu o stie nimeni de la cap la coada , de nota 10. Si eu mai uit anii, mereu trebuie sa-i repet si niciodata nu m-am impacat cu numele de orase, regi foarte lungi mai ales din antichitate.
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Assasimon wrote:Am vazut doar filmele cu Poirot, iar personajul principal e GENIAL :D
(pam-pam, am mai gasit inca ceva de citit in vacantza: Agatha Christie :) thnx, Rapunzel)
Iti va placea, sunt sigura! Iar daca vei apuca sa citesti mai multe carti, sa creionezi mai bine personajul, cu atat mai mult. Iar daca ai vazut seria celor de la BBC, te inteleg ca ai spus ca e genial, este cea mai buna ecranizare a romanelor cu el, dupa parerea mea :D
Image
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Sylar wrote:Crima in Orient Express mi-a placut cel mai mult...geniala ideea cu un juriu cu rol de judecator si calau in acelasi timp (nu vreau sa stric surpriza)
Preferata mea este Cine la ucis pe Roger Ackroyd :D

Eh, ce dor mi-ai facut de el, cred ca imi iau colectia la recitit :D
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

@AVA
Ai mare dreptate.Eu am indragit istoria datorita profesoarei - un om deosebit.Aproape la fiecare ora ne citea si cite un fragment dintr-o legenda-imi amintesc si acum cit de mult mi-au placut Ghilgames si Enkidu.De altfel,cred ca aproape trei sferturi din cartile mele au legatura cu istoria.
Rammstein sei Dank!
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Da, cu povestea captezi interesul elevului si nicidecum cu datele!
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Mihaela wrote:@AVA
Ai mare dreptate.Eu am indragit istoria datorita profesoarei - un om deosebit.Aproape la fiecare ora ne citea si cite un fragment dintr-o legenda-imi amintesc si acum cit de mult mi-au placut Ghilgames si Enkidu.De altfel,cred ca aproape trei sferturi din cartile mele au legatura cu istoria.
same here, cam 300 din 700 de carti cate am, au legatura cu istoria. Daca nu sunt istorie pure, s romane istorice (Sven Hassel, Henryk Sienkiewicz, Vintila Corbul)
Istoria mi-a placut de cand ma stiu, insa am fost stimulat si la scoala de profi buni :wink:.
@AVA, slava Domnului am memorie buna, si memorez date cu duiumul, si f rar uit...probabil pt ca ma intereseaza si-mi place subiectul. Imi amintesc si acum prima carte de istorie citita din proprie initiativa si nu pt ca trebuia la scoala: Jean Tulard - Napoleon. Au trecut mai bine de 10 ani de atunci, devin nostalgic....
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Shilo wrote:... Este genul de literatura pe care il agreez. Din care placerea lecturii rezida din profunzimea si fertilitatea ideilor. Nu din betia imagistica si abilitatea intorsurii din condei (in urma carora nu ramai decat cu o simpla emotie produsa). Placerea ideatica la mine surclaseaza pe cea pur afectiva.
De acord cu tine. Este o chestie subiectiva. Eu una prefer deseori betia imagistica decat cea ideatica fara finalitate. Prefer experienta unor trairi intense decat o inlantuire de idei, daca ele nu converg undeva. De-asta am si abandonat citirea cartilor de filozofie dupa vreo 5 ani de citit aproape numai asa ceva. Am constatat ca nu simt ca traiesc prin asa ceva si ca, de la un punct incolo, incep sa ma insel citind si sa bat pasul pe loc.

Rapunzel, preferata mea este literatura fantastica. :) De-asta iubesc la Marquez absolut tot. :)
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cristina wrote: Rapunzel, preferata mea este literatura fantastica. :) De-asta iubesc la Marquez absolut tot. :)
Marquez este un geniu, fara indoiala. Ma intrebam uneori cum este sa ai o minte ca a lui, in care sa traiasca toate personajele alea tulburator de minunate... Inca pana acum nu am intalnit un alt autor care sa il egaleze aici. Si personajele lui Rushdie se apropie de genul asta, insa sunt pe o alta panta. Eu am o slabiciune pentru proza sud-americana, iar daca iti place Marquez, poate o sa iti placa si Isabel Allende, se apropie foarte mult de lumea lui :D

La polul opus, mai imi place extrem de mult proza englezeasca, preferatul meu e David Lodge. Am eu o slabiciune pentru umorul englezesc :twisted:

Eu ma intristez la topicul asta, ca imi aduc aminte cat de mult timp a trecut de cand nu am mai avut linistea sufleteasca sa savurez un roman.. :(
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Rapunzel wrote:Eu ma intristez la topicul asta, ca imi aduc aminte cat de mult timp a trecut de cand nu am mai avut linistea sufleteasca sa savurez un roman.. :(
...din nefericire si aici sunt alaturi de tine...
David Lodge este si preferatul lui PEnTRU. Eu recunosc ca nu ma prinde umorul de acest gen.
Ador literatura sud-americana. De Allende chiar nu am citit nimic. Multumesc de recomandare. :)
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cristina wrote: Ador literatura sud-americana. De Allende chiar nu am citit nimic. Multumesc de recomandare. :)
Atunci sa incepi cu asta de mai jos :D A fost si ecranizat, poate ai vazut filmul (care a fost genial si el).

http://www.librariabucuresti.com/Carti- ... r-1762.htm
Post Reply