cuvinte, scrieri, literatura...

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

de citit ar mai fi Casa Budenbrook, (de fapt pt asta a luat Nobel in 1929, desi candidase si cu Muntele Vrajit) Lotte la Weimar, Alesul. Sincer in "Iosif si fratii sai" mi-am cam "rupt dintii" acu cativa ani, planuiesc sa reiau.
Recomand: Nathaniel Hawthorne - Litera Stacojie
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
engel
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 111
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:17 pm

Post by engel »

am inceput sa recitesc Jules Verne - 20 000de leghe sub mari :) cartea cu care dormeam sub perna cand eram in clasa a 8a :P
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sambit wrote:Minuni pe forum, din intamplare "Muntele Vrajit" este cartea pe care o citesc acum :P
Nimic nu e intamplator, nu? :)
User avatar
Andrei
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 132
Joined: Thu Oct 08, 2009 2:22 pm
Location: Petrosani

Post by Andrei »

Va recomand o carte superba, una pe care, at first, am deschis-o din lipsa de alte titluri, dar care, pan la urma, am ajuns sa o citesc pe nerasuflate: "Golem" de Gustav Meyrink. Great book, cautati-o pe net sa o comandati sau sa o cititi.
Was bist du doch nur ein TIER?!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

N-am citit-o, dar am citit despre ea. Este intr-adevar de citit. Merci mult. :)
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Shilo wrote:Miercurea trecuta (27 ianuarie) a murit J.D. Salinger, autorul unuia din romanele mele favorite: De veghe in lanul de secara …
… … … ...
… ... ...
... ...
...
cartea pe care o citea personajul interpretat de mel gibson in "teoria conspiratiei" :idea:
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Da da
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Eu incep acum "Simbolul pierdut "- Dan Brown cu speranta ca macar dupa acest roman sa nu se mai faca vreun film.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Aaa... deci de la domnul Dan Maro te-ai molipsit tu cu sensibilitati din astea ... gen "oprimarea barbatilor asupra sacrului feminin " si alte aberatii.
In "Codu" cred ca fiecare gospodina avea brusc revelatia orgasmatica a cauzalitatii (pseudo)istorico-transcedentale a problemelor ei cotidiene cu barbatu' de langa ea.

Problema era deci muuuuuult mai profunda. Asa cum banuise ea din totdeauna!

Si uite-asa Istoria afectiva a Prezentului RETRANSCRIE (pe palimpsestul mnezic al constiintei colective) Istoria trecuta a documentelor si dovezilor arheologice.

PS: Atatea mistificari (cu pretentie de autenticitate istorica) asa cum am vazut la Dan Brown nu tin minte sa mai fi vazut vreodata.
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Nu inteleg de unde atata tam-tam si atentie astupra unei simple cartulii de noptiera cum este "Codul lui Da Vinci", de "Alchimistul" nici nu mai zic, am cunoscut oameni care o tratau ca pe Biblie. O fi scheme de marketing la mijloc?
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Eu le-am citit pe ambele.
"Codu' " are asa mare succes fiindca hraneste consistent inclinatiile anti-religioase/ anti-bisericesti pe de-o parte si pro-feministe pe de alta parte (la modul exagerat de superioritate mistico-axiologica a femeii fata de barbat)
" Alchimistul " eu o incadrez la literatura motivationala (gen carti self-helping pe care le vezi de obicei la Curtea Veche dar nu numai). Firul evenimentelor este insa "inspirat" dupa o poveste din "O mie si una de nopti" ... Insa nu povestea in sine este relvanta cat invatamintele din ea. Eu as recomanda-o calduros ca literatura pentru copii/ adolescenti (nefiind de lepadat nici pentru adulti desigur)

Ambele carti sunt insa bine scrise, cu talent. Ar fi nedrept sa nu recunosc asta. Pacat insa ca se exagereaza in privinta valorii lor ...
Daca la "Alchimistul" ii gasesc o valoare "utilitara" (nu si una literara), la "Codul lui Da Vinci" nu-i gasesc nimic important de retinut ... Decat placerea ludica a unei povesti politiste.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

"Codu' " are asa mare succes fiindca hraneste consistent inclinatiile anti-religioase/ anti-bisericesti pe de-o parte si pro-feministe pe de alta parte (la modul exagerat de superioritate mistico-axiologica a femeii fata de barbat) "


-imi pare rau ca doar atat ai inteles din "cod";
-imi permit sa amintesc ca Dan Brown mai are un roman foarte bun "Ingeri si Demoni";
-nu citesc niciodata o carte cu gandul la "succesul de box office" ci consider ca NU EXISTA CARTE PROASTA. In egala masura am parcurs carti super inteligente dar si carti pe care intamplator le-am avut in mana de autori necunoscuti .
-ca tot eram pe topicul acesta m-am trezit si eu sa spun ce incep sa citesc, adica ultimul roman al lui "Dan Maro"-vb lui Shilo, roman lansat anul acesta in RO; si Shilo ce face? presupune ca notiunea de feminism am invatat-o de la DB;
-sunt si eu de acord cu Shilo o data, ma mir...da, dpdv beletristic, DB scrie f. bine;
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Ultima carte pe care am terminat-o este aceasta
Este foarte bine scrisa si aduce multe lamuriri necesare intr-un domeniu important al vietii noastre. O recomand :D
Image
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Mie editia REDD'S mi se pare cea mai interesanta (chiar daca se spune ca este gustata mai degraba de catre publicul feminin).
De fapt... chiar in momentul asta am o astfel de editie in mana! :mrgreen:
Image
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Enjoy responsibly! :mrgreen:
Mie imi displace profund acea editie. Mi se pare un compromis inacceptabil, o deraiere de la adevaratele valori ale reinheitsgebotului de dragul succesului comercial :D
Image
Post Reply