Haifisch

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

Post Reply
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Din intamplare, am gasit pe net informatia conform careia videoclipul pentru Haifisch a fost regizat de Jörn Heitmann (Sonne, Ohne dich, etc, stiti voi restul...). Deci sa ne asteptam la ceva memorabil, daca tot ne era dor de un videoclip Rammstein veritabil :P
http://www.extras-berlin.de/referenzen.cfm
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

OLEEE...imi place la nebunie melodia...Haifisch forever
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
nessie
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Sat Nov 28, 2009 5:11 pm
Location: Transylvania ^^

Post by nessie »

Eu cand aud Haifisch nu ma pot gandi decat la rechinii aia sexy din desene care danseaza =)))))))) adica mi se pare ca si instrumental o melodie destul de pervy.

Sper sa iasa ceva frumos 8->
Ohne dich kann ich nich seit..
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

probabil ca instrumental iti aminteste de piesele lui marilyn manson, dar daca citesti versurile vezi ca e o tema foarte serioasa. parca eu am scris versurile, e in stilul meu 8) ma plagiaza domnul Lindemann. mishto.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ma bucur foarte mult ca au filmat un clip pentru "Haifisch", o piesa foarte foarte buna, desi poate multa lume si-ar fi dorit sa vada un clip pentru "Wiener Blut" cum se tot zvonea, avand in vedere ca este o piesa dura, cum se asteapta de la Rammstein. Sau pentru "Weidmanns Heil" cum asteptam eu.
Iar daca e sa cuplam "Haifisch" cu acel castel medieval si cu acel scenariu sinistru, mi se pare cel putin surprinzator. Dar se stie de mult timp ca Rammstein spun povesti in imagini care nu prea au legatura cu textele pieselor respective. Sau nu o legatura evidenta.
Spuneam mai demult ca pentru mine, "Roter Sand" este cea mai slaba piesa de pe album. Si asa a si ramas. Si ca "Liese" suna cu mult mai bine. Vad acum, din ce povesteste Paul ca de fapt "Liese" a fost mai intai si ca "Roter Sand" este fratele mai mic (si mai prapadit as spune :D ) Nu stiu care dintre cei trei au decis sa puna "Roter Sand" in album si "Liese" pe bonus track, dar eu as fi fost in tabara adversa.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Slava Domnului ca nu e Wiener Blut!:) Ok, deci Rammstein s-au hotarat sa faca videoclip la Haifish, ceea ce e, pt. mine, o veste de-a dreptul neasteptata, intrucat piesa asta nu iese in evidenta la fel de mult ca Weidmanns Heil sau Liebe ist fur alle da. Cu toate astea, e o piesa extrem de simpla, cu niste versuri usor de tinut minte. Daca videoclipul e in stilul videclipurilor clasice Rammstein, atunci, ba, baieti, sa nu va prind cu instrumentele in mana!!:D Cu intrumentele muzicale, ma refer.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sa tina in mana niste maturi sau lopeti. Sau vanzand leberwursti la colt de bulevard. :D
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sau sa se arunce in mare si sa se bata cu rechini :))))))
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Eu as fi vrut un clip animat...de fapt,cred ca melodia asta ar fi fost super pt coloana sonora la Finding Nemo

Sau...o alta varianta..as vrea ceva asemanator cu Du Riechst So Gut 98..ceva horror oricum
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Eu asteptam Wiener Blut sau poate Waidmanns Heil, Fuhling in Paris sau Roter Sand la urma urmei... Dar in niciun caz Haifisch.
Nu mi se pare o alegere tocmai potrivita, piesa este destul de neRammstein pentru a fi omisa din lista de potentiale singleuri (aceiasi parere o am si despre Pussy). Dar in sfarsit am inteles atat motivul interpretarii ei in concerte cat si aparitia pe net a versiunii "Orchestra".
Ce sa zic, este alegerea lor, sper sa fie una buna.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Chiar ma bucur ca au ales Haifisch. In sfarsit au ales sa faca videoclip la o melodie preferata de-a mea. Asta dupa Los si alte melodii au fost sarite in trecut.. :)
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Și eu mă bucur că au ales Haifisch. Nu este o ”capodoperă” muzicală însă e piesa care mi-a rămas cel mai bine întipărită minte după ce-am ascultat LIFAD.

Am mari așteptări de la videoclip.
Image
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Eu nu am mari asteptari, am doar mari sperante. Parca vad un clip in care fiecare canta (din nou) la instrumentul propriu, iar Till are aripioara de rechin pe spate :roll:
Image
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Eu tot speram sa fie Wiener Blut, mai ales ca filmau intr-un castel, puteau sa se duca intr-o pivnita sau celula :lol:
Mie unul nu prea imi place Haifisch, dar astept cu nerabdare povestea. Cred ca au ales Haifisch fiindca este despre ei, si poate si povestea va fi la fel.
Poate, odata, Rammstein se vor intoarce si se vor mai gandi la melodiile care chiar merita un videoclip, ca Los, Sehnsucht, Bestrafe mich, Mein Herz brennt, Dalai Lama si, ca tot am eu o obsesie, :!: Wo bist du si Nebel :!:, ca niciodata nu e prea tarziu :D
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
Post Reply