Cum ati descoperit Rammstein?

ce-ar mai fi de spus legat de Rammstein...

Moderator: Cristina

User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

Si credema draga Ava ca nu vreau sa fac concurs, caci imediat o sa vedem ca apar tot felul de indivizi care or sa spuna ca asculta Rammstein de prin anii 80 :))
Manche führen, manche folgen
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

^^stiu..dar am vrut sa-ti arat ca nu neaparat creatorul siteului/forumului este si cel mai vechi fan Rammstein :P

si nu ma intereseaza un concurs intre fani..fiindca, cum am mai spus, va respect pe toti fanii acestei formatii (indiferent daca sunteti vechi sau noi)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

era o curiozitate si atat. Pana la urma asa ne cunoastem mai bine, intreband si vorbind despre lucruri aparent banale. La mine raportul dintre gradul de curiozitate si cel de socializare este direct proportional si trebuie sa recunosc ca sunt f curios. (curiozitatea mea se desfasoara in limita bunului simt, fara a penetra spatiul intim si vital al unei persoane)
Manche führen, manche folgen
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

dar crezi ca nu ne asteptam sa fii curios? esti barbat , e de la sine inteles... :lol: stai linistit toti suntem la fel aici, cu bune, cu rele...numai eu sunt doar cu bune... :lol: si Rapunzel! :lol: (glumesc)
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

AVA wrote:dnumai eu sunt doar cu bune... :lol: si Rapunzel! :lol: (glumesc)
Ba nu glumesti! Suntem perfecte, ce sa-i faci? Doar nu ne-om apuca sa ne inventam defecte doar ca sa facem lumea feicita? :lol: :lol: :lol:

Pai eu la concursul cu ascultatul Rammstein o sa fiu pe ultimele locuri :lol: Desi ii stiam de pe vremea DRSG (ala cu lupii :twisted: ) si le ascultasem sporadic toate albumele, m-am apucat sa ii ascult exclusiv si mai ales obsesiv datorita lui... Pussy! Cand am auzit piesa prima oara mi s-a parut de-a dreptul geniala si am ascultat-o vreo saptamana intr-una. Apoi a urmat potopul :twisted:
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

Ava, daca imi spu ca ti-a placut si clipul am sa devin admiratorul tau din umbra :))
Manche führen, manche folgen
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Amon wrote:Ava, daca imi spu ca ti-a placut si clipul am sa devin admiratorul tau din umbra :))
Care clip?Pussy? Da mi-a placut clipul,chiar foarte mult, ai ce invata din el(a fost facut si pentru ochii femeilor si nu numai pentru ai vostri (nu au facut discriminare), dar nu mi-a placut piesa! :lol: :lol:
Rapunzel a zis:
Ba nu glumesti! Suntem perfecte, ce sa-i faci? Doar nu ne-om apuca sa ne inventam defecte doar ca sa facem lumea feicita?
:lol: :lol: :lol: Asta chiar imi place si ma bucur ca ai pus punctul pe I :lol: :lol: :lol:
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

AVA wrote:[Rapunzel a zis:
Ba nu glumesti! Suntem perfecte, ce sa-i faci? Doar nu ne-om apuca sa ne inventam defecte doar ca sa facem lumea feicita?
:lol: :lol: :lol: Asta chiar imi place si ma bucur ca ai pus punctul pe I :lol: :lol: :lol:
voi 2 sunteti generalele forumului..deci..aveti dreptate in legatura cu orice spuneti despre voi :wink: :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Sylar
Si tu, generale, ai dreptate cand spui ca noi avem dreptate. Ma simt ca la petrecerea cu ceai din Alice in Wonderland, asa de plini de curtoazie suntem unii fata de ceilalti :lol:
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Da ,si eu ma bucur cand Rapunzel ii da dreptate lui Sylar care ii da dreptate lui Rapunzel care la randul ei imi da dreptate mie si eu ei...in concluzie,fiind foarte modeste...ne laudam una pe alta...cu complicitatea lui Sylar! :lol:...si eu fug ca a venit Cristina si vede din nou cum am facut peste tot offuri! :shock:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, cam multe off-topicuri. Inca nu spun nimic... :)

Amon, nu aveam de gand sa postez niciodata pe subiectul asta. Pentru mine e foarte important cat si ce intelegi de acolo si daca simti ceva mai mult decat orice alt ascultator de Rammstein. Iar daca simti enorm si vezi monstruos, asta era! (si nu vorbesc de tine, ci in general, evident)
Iar ca sa iti satisfac curiozitatea, ascult Rammstein din '98, pentru ca doar atunci am luat intamplator contact cu ei prin clipul de la "Engel", la un post TV local din Iasi. (in Brasov, pe "cablu", nu am vazut nimic de gen atunci). Mi-a placut foarte mult "Engel", si clipul, si piesa, insa nu atat de mult incat sa vreau sa caut sa mai ascult. Eram dedicata altor muzici de ani de zile si nu mi se parea "extrem", ba dimpotriva, cam prea soft. Ulterior i-am tot ascultat sporadic, dar nimic spectaculos. Declicul s-a produs la "Mutter" si s-a intamplat atat de puternic, incat pot spune ca m-am imbolnavit. E ca si cu oamenii sanatosi o viata intreaga, care pica brusc si definitiv.
Daca ii descopeream din '95, nici atat nu ma uitam la ei. Eram in alte sfere atunci.
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

Imi ierti indiscretia Cristina si crede-ma cu nu este un aspect absolut deloc relevant pt mine. faceam o dicutie pe firul topicului si eram curios sa stiu cum ai luat contact cu ei. Din fericire prieten fiind cu Lenti Chiriac, am avut acces foarte usor la multa muzica de caliate ;) De la el ii stiu pe baieti
Manche führen, manche folgen
User avatar
Cri5tihp93
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Dec 16, 2009 2:05 pm
Location: Bucuresti

Post by Cri5tihp93 »

Cred ca am mai spus dar vreau acuma ca tot e 4 dimineata sa spun o poveste de adormit copii sau copilele. Eram mic...prin 2001 sau 2002 nu ca acu as fi mare dar atunci aveam vreo 8-9 anisori(N&D,Valahia,3SudEst,BugMafia pe acolo ma invarteam dar aveam o particularitate eram oarecum inebunit de melodia Atac la Persoana -Suie paparude) si intr-o zi m-am dus pe la un prieten de care imi era mila ca il bateau toti (nu ca eu as fi vrun smecher dar nu am avut conflicte pana acu si mai nimeni nu se lua de mine) si acest prieten avea calculator si nu stiu cum avea el clipu de la Sonne...am ramas fascinat...dar mic si prost am uitat repede.Prin 2004 auzeam vag asa de Amerika(pe atunci nu aveam nici cablu ca sa numai zic calculator si muzica pe care o ascultam o cunosteam de la altii) si nu stiu cum am facut rost de un amr trimis prin Infrarosu pe un Sagem...si cantam prin casa"We all living in Amerika..." da tot am uitat.Prin 2005 aveam si cablu si net si calculator si cautand eu muzica am realizat ca mie imi place Depeche Mode(Personal Jesus descoperit in Gta San Andreas acum am vreo 60 de piese favorite deci nu trebuie sa dau exemple) si in general muzica alternative si...electro(Faithless,Massive Attack etc) si intr-o zi oarecum plictisit hai sa revad frumoasa comedie cu 2 negri fumatori de marijuana "How High" si in film e o faza in care un negru incearca sa il trezeasca pe alt negru cu Du Hast...m-am uitat in coloana sonora si vad Rammstein. De acolo totul a zburat imediat a 2 zi aveam Ich Will,Du hast,Amerika,Du riechst so gut si eram inebunit de ele iar in 1 luna observasem ca mie imi place toate discografia.Si cam de atunci ma plimb eu cu Rammstein in urechi iar dupa Rammstein am mai descoperit alte melodii rock eu inainte de ei nu aveam legatura cu rock-ul poate prin Depeche Mode dar fara sa imi dau seama. Deci serios asa...ascult Rammstein de vreo 4 ani de zile
Du riechst so gut
du riechst so gut
ich geh dir hinterher
du riechst so gut
ich finde dich
- so gut
ich steig dir nach
du riechst so gut
gleich hab ich dich

Jetzt hab ich dich
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Cristi, esti cam uituc. :P :lol: (glumesc)

Amon, stai linistit, nu te acuz deloc de indiscretie. Iti inteleg foarte bine curiozitatea si este interesant topicul, pentru ca din postarile oamenilor vezi si un oarecare istoric al preferintelor muzicale. Ca o completare, la vremea cand Rammstein nu-mi trezeau sentimente ascultam si eram mare fan al unor trupe de death metal in special, dar aveam si alte iubiri industriale, gotice etc.
Ca tot ai pomenit de Lenti, il cunosc (nu fizic) inca din vremea emisiunilor lui la Radio Romania Tineret (parca asa se chema). Nu pierdeam nimic din ce facea el. Era parca seara pe la ora 11, in zilele de duminica. Un tip deosebit, tot respectul!
User avatar
Amon
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Wed Jan 27, 2010 4:14 am
Location: Sibiu

Post by Amon »

Da, un tip foarte fain care a facut perioada de pionerat a culturalizarii maselor in ale rock-ului. Pe atunci mai greu cu netul si daca nu stiai pe cineva care sa poata sa-ti aduca muzica de afara erai damnat sa asculti doar Iris (sincer nu-i suport), Compact(nici pe ei:), Cargo. Celelalte Cuvinte si Altar. Ma rog mai aveam cunostinte si de trupe precum Scorpions, Manowar(am fost fan pana am dat de Lacrimosa), Metallica, ACDC etc, dar greu sa faci rost de discografii intregi si cu un sound calitativ
Manche führen, manche folgen
Post Reply