Cum ati descoperit Rammstein?

ce-ar mai fi de spus legat de Rammstein...

Moderator: Cristina

User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Ee, cand stai pe ganduri nu se pune, atunci toata lumea are cu 10-20 ani mai mult :D :lol:

:) Craciun fericit tuturor! :)
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
User avatar
HeRR_LinTheMann
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 37
Joined: Thu Sep 17, 2009 5:23 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HeRR_LinTheMann »

Incep prin a va ura "Craciun Fericit" tuturor fanilor Rammstein de pe forum! de-abia m-am trezit de cateva ore dupa o noapte de colindat...

Eu am inceput sa ascult Rammstein prin a 7-a cand mi-a aratat tata la MTV o premiere la care canta trupa germana... mi-a zis ca ii stie si trebuie sa-i vad si eu, iar pot sa spun sincer: ceea ce m-a acaparat din prima era look-ul lui Till: creasta, statura masiva, si isi si facea "miscarea" tipica pe melodia Buck Dich. (Buck Dich a fost si prima mea melodie ascultata de la ei, prin analogie). Mi-a placut si vocea lui si mai ales ca versurile sunt in germana :D limba pe care nu am apucat sa o invat (la scoala fac engleza, franceza, am facut in gimnaziu spaniola, dar numai germana nu..:() Apoi am mai vb pe la scoala cu un coleg caruia ii placeau Rammstein si mi-am luat si eu melodiile lor, ajungand sa fiu fan devotat. :D Si de atunci am incercat sa mai "indoctrinez" cateva persoane sa asculte Rammstein (o tipa mi-a scris odata pe hi5 ca din cauza mea ajunge sa-i placa trupa :lol:).

Referitor la varsta mea, ca s-a adus in discutie... "am doar 18 ani, suna tentant..." :lol:
Wohin gehst du,
hier ist nichts mehr frei

Das ist mein Land!
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

eu azi noapte am visat cu baietii nostri 8) eram la ceva concert de-al lor cu mai multi cunoscuti, si era f interesant ca nu erau pe scena ci efectiv intre noi. a fost bestial :P
numa ca Till a fost bou si nu a vrut sa-si faca poza cu mine. a spus ca "macar o data la cateva zile vrea sa-i dea pace lumea"
de ce nu m-as mira sa fie asa si in realitate? .... din setlist imi amintesc numai Reise, Reise si Ich Tu DIr Weh.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Eu am decoperit Rammstein in 2001 cand am vazut pe VIVA videoclipul de la Sonne si am ramas uimit de povestea in sine. Nu prea intelegeam eu care era faza cu minerii si cu Alba-Ca-Zapada, insa la varsta ce o aveam atunci nu mai conta. Totdeauna m-a uimit rifful din Sonne. Totdeauna am simtit ca ma ia cineva de cap si ma da cu capul de pereti intr-o frenezie eterna. Dupa care am vazut pe acelasi post de muzica videoclipul la Links 2, 3, 4. Imi placeau foarte tare furnicutzele alea, si la fel, nu prea am inteles eu mesajul atunci, dar tot farmecul trupei erau pentru mine niste Death Orgasm Gimmicks. Si mi-am zis ca e timpul sa fac rost de Rammstein si drept urmare mi-am cumparat Sehnsucht-ul, dar eu vroiam piesele alea doua...si abia peste jumatate de an mi-am cumparat si Mutter-ul.

La fel ca multi dintre voi la inceput am invatat versurile pe de rost, fara sa stiu germana aproape deloc. Aveam noroc ca aveam in casa in dictionar german-roman si asa mi-am format un mini-lexic. Germana am inceput sa o invat oficial abia in clasa a 9-a, dar multumita formatiei Rammstein si postului RTL II, unde ma uitam la numite anime-uri, am reusit sa-mi fac o baza mediocra de germana. Dar daca nu ar fi fost Rammstein, nu as fi apucat sa invat germana niciodata.
User avatar
JAGD VAMP
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 88
Joined: Fri Jan 08, 2010 11:32 pm
Location: underground

Post by JAGD VAMP »

cred ca era 2001,
eram de vreo 5 ani prizoniera in cyberspace si rammstein era tot timpul in playlist// exact in acel moment a venit momentul pentru o pauza de PC// m-am uitat in jur am concluzionat ca rammstein inseamna PC GAME SAVED// am luat cd-ul cu MUTTER // si mi-am vazut mai departe de viata mea deconectata de tot ce insemna calculator doar ascultand rammstein pe cd player /// de atunci ei sunt cei mai buni "prieteni" ai mei//DA RAMMSTEIN MA SATISFACE// I REALLY LOVE TO HATE THEM hahahah :evil:
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

Ok, primul meu post mai serious, mai intai sa ma prezint: I'm Mihai din Braila am 20 ani si sunt capricorn!
Prin ce am citi mai sus, voi sunteti mici copii pe langa mine! Sa auziti cum am dat eu de Rammstein.
2001 - 11 ani: var-miu venise glorios de la facultate din bucuresti, luase permisu de conducere, isi luase masina... hai sa '' ma faca o tura''...
Cum nu puteam sa stau in dreapta la varsta aceea, am ajuns sa tremur de frica pe bancheta din spate, cu sonne ich will si mein herz brennt.. m-a marcat profund, vocea din sonne, chitara din ich will si vioara sau sintetizatoru'(nu stiu sigur ce e nici acum ? :oops: ) din MHB . Normal ca l,am intrebat cine e si cum ii zice... then, acasa la el am ramas socat de coperta albumului, poza avortonului la momentul acela iar m,a afectat si am furat ''Mutter-ul''.
Asa am ajuns sa scanez foarte bine albumul, piesele, artworku, totul! Il ascultam de 2 3 ori pe zi. Partea faina incepe cand am plecat la munte, cu tot cu Mutter :twisted: , acolo am dat de o combina pe care am facut o copie, am returnat materialul original, si pana in 2004, cand am imprumutat de la biblioteca judeteana Reise, Reise-ul, Mutter la greu, zi-de-zi...
2005- PC! my first one, si normal, incepe explozia : Herzeleid.Sehnsucht si Rosenrot! Videoclipuri(prima data cand i-am vazut a fost in Buck Dich-Live aus Berlin(Shocking again)), concerte, DVD-uri, poze, interviuri samd...
In 2008 am devenit fericitul owner al unui Volkerball
Pai, cam atat, so far... and nice to meet you all!Tschüss!
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Ma bag si eu in seama :P

Mie, practic, Rammstein mi'au fost bagati cu forta pe gat :lol:
In copilarie mi s'a facut cam "prea multa cultura muzicala", in sensul ca ascultam doar simfonic, opera si ulterior, ce era in voga in anii '60-'80, plus jazz, blues, swing si altele (n'aveam nicio treaba cu orice gen de muzica/formatie din prezent; dar nu neg ca inca le ascult si p'alea cu placere :) ).
Iar prin toamna-iarna lu' 2001 a angajat maica'mea un zidar care i'a propus sa ne faca tot apartamentul pe bani putini, daca avea voie sa puna orice muzica vroia el si cat de tare.
OK, si ma ia omu cu SOAD, Rammstein, Papa Roach si cateva de la Cradle. Eu fiind cu Mozart si Vivaldi in cap, vroiam sa'i sparg casetofonul.. Dar dupa ce am ascultat piesa Mutter si Sonne o data, de 2, de 5-10-20 de ori, ceva a inceput sa sune bine.... Si dupa ce m'a prins zidaru' ca urlu in acelasi timp cu Till pe "Mutter", mi'a dat o bere, mi'a lasat niste CD'uri si cam asa a inceput tot.. :D
Evident, dup'aia m'am dat pe al'de Nightwish, Therion si Within Tempt, ca sa combin ce ascultasem pana atunci cu muzica rock, dar mereu am considerat Rammstein ca fiind formatia de baza pt. mn. '

R+ 4 ever!
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Unde e, cine e zidarul ala, ca vreau sa-l cunoastem si noi. :D E o raritate in bransa lui. Super zugrav! :P
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

1997. Parca pe un post de muzica nemtesc. Imi scapa numele acum. Sehnsucht e pe micul ecran. M-a atras inceputul..si de atunci nu m-a mai lasat. Apoi incet incet am inceput sa ii descopar. Melodie cu melodie. Vers cu vers.

Ca o mica anecdota legat de Sehnsucht. Chiar daca studiam germana la scoala nu stiam ce inseamna si o intreb pe profesoara mea de germana ce inseamna. Scriu pe tabla sehnsucht si profa se uita ciudat la mine. Deja ma trec apele ca ce prostie o fi insemnand. Dar ma intreaba: Te-a parasit prietena? :P :P
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:P e un cuvant frumos si neobisnuit daca nu-l spui intr-un context anume. imi aduce aminte de Bacovia:
"Muzica sonoriza orice atom...
Dor de tine, si de alta
lume,
Dor...
Plana:
Durere fara nume
Pe om...
Toti se gandeau la viata
lor,
La disparitia lor.
Muzica sentimentaliza
Obositor, -
Dor de tine,
si de alta lume,
Dor...
Muzica sonoriza orice atom."
... ca un prolog la "Sehnsucht" :)
User avatar
Lovecraft89
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 32
Joined: Wed Mar 31, 2010 10:04 pm
Location: Alba-Iulia

Post by Lovecraft89 »

Prima mel care am auzito a fost Feuer Frei prin 2004-2005 in filmul Triplu X (am derulat faza pana am stricat caseta :lol: ). Nu ascultam rock deloc pe atunci dar m-am simtit f atras de melodie, look-ul trupei si de flacari :)
Sincer habar nu am despre ce canta dar imi place la nebunie, stiu titlurile unor melodii dar cam atat :D
Am mai incercat o groaza de formatii de atunci dar nu am gasit nici una care sa imi placa toate mel formatiei.
User avatar
un fan
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 53
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:13 pm
Location: Timisoara

Post by un fan »

I-am descoperit prin 1996
Am dat de piesa D.R.S.G. pe ceva post german (probabil VIVA nu mai retin)
si tin minte ca m-a atras energia care deborda din piesa pur si simplu m-a coplesit. Am incercat sa aflu mai multe despre ei prin vecini dar cand intrebam de Rammstein bineinteles ca nici unul nu auzisera de ei.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Da, VIVA e postul care mi-a schimbat viata :)
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

@Cristina: Galati e "Hell's boulevard", iar tipu nu parea nici rapper, nici rocker, nici manelist, chiar comun (undercover de'a dreptul), dar foarte de gasca :D

Iar de la faza aia, o sa ajung acum sa merg la concert cu steagu nemtzesc si R+ pictat pe fatza :lol: Nu mi'as fi imaginat :P
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

stai sa inteleg(scz de offtopic)..esti din GL? :D
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply