Deutschland (Ăźber allen)

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Deutschland (Ăźber allen)

Post by Cristina »

https://www.youtube.com/watch?v=NeQM1c-XCDc

A fost lansat azi si a nascut deja numeroase discutii si comentarii. E uimitor cat de expresiv este acest clip, ce alegorie "sentimental-istorica" a Germanie
Imi place enorm, trebuie sa il revad de multe ori, pentru ca sunt si multe referinte la clipurile lor precedente (Mein Teil, Amerika, Du hast, Ich will...), pe langa cele istorice. Si sunt multe lucruri de observat si de spus despre clip si versuri.
Si sound-ul este destul de mult schimbat, abia astept intreg albumul!!!
Last edited by Cristina on Fri Mar 29, 2019 8:12 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Last edited by Cristina on Thu Mar 28, 2019 11:48 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Multumim pentru versuri, Cristina!
Chiar azi ma gandeam ca sigur apar ele pe undeva !
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Asa e. Piesa e mixata foarte fain. Suna mai bine decat LIFAD si Reise Reise/Rosenrot (ultimele 2 fiind mixate bine si alea), dar parca single-ul asta suna mai bine. E unul din cele mai tari klipuri ale lor, parerea mea. L-am vazut de vreo 10 ori pana acuma si tot ma ia cu fiori.
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Foarte actuale versurile !
Sigur vor genera proteste mai mari decat cele de pana acum.
Dar cam asa a fost si cu ITDW, dar la alt nivel...
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, în doar 24 de ore de la lansare, clipul avea 8 milioane de vizualizări, iar internetul era plin de articole și comentarii atât de iubire, cât și de "politically incorectness". (:roll: )

Ia uitați aici, numai o trupă ca Rammstein putea să facă asta: :D
https://www.loudersound.com/features/we ... 1Da7jmIqJw
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Gaby wrote:Multumim pentru versuri, Cristina!
Chiar azi ma gandeam ca sigur apar ele pe undeva !
Cu mare drag, Gabi! Să ținem aproape, urmează o perioadă care abundă în Rammstein și în tot ce ține de ei. Slavă Cerului! :)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Am cam inteles despre ce e vorba in klip. Tot ce nu inteleg e care-i faza cu cainii aia care par a fi nascuti de catre eroina. Si care-i treaba cu costumele alea de astronaut/om de stiinta nebun? Oricum, klipu e foarte de stanga, in ciuda criticilor din Ierusalim si din o parte a presei germane.
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Poate e o aluzie la faptul ca nemtii mai nou prefera sa creasca catei in loc de oameni ;) . Astronautii sunt piticii din Sonne care au ajuns sa "mineze" cosmosul, evident au gasit si o noua "sefa".
Clipul e fenomenal! Mi-a adus aminte de superhitul "This is America" de Childish Gambino :D Nu are rost sa intru in detalii si referinte pt ca e plin internetul de ele, doar peruca si ochelarii lui Richard din clipul Emigrate cat fac (nici nu mai stiu cum ii zice, atat de memorabil a fost) Din pacate melodia e mai mult un soundtrack pt clip si nu iese in evidenta cu nimic :(
Astept albumul.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Un alt link cu detalii despre clip:

https://www.ultimate-guitar.com/news/up ... eQ6xAAK5wA

Iata și ce spune Nergal din Behemoth:
https://metalheadzone.com/behemoths-ner ... hpUV78PVBY
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina, multumesc mult pentru primul link. O parte din referintele culural-istorice le-am reperat si eu, altele le-am aflat acum.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sambit, si eu am ajuns usor usor la aceeasi parere, ca videoclipul este mult peste piesa. Cred ca e cel mai scump clip pe care l-au facut. Numai inchirierea costumelor trebuie sa fi costat o avere.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Freezerator wrote:Am cam inteles despre ce e vorba in klip. Tot ce nu inteleg e care-i faza cu cainii aia care par a fi nascuti de catre eroina. Si care-i treaba cu costumele alea de astronaut/om de stiinta nebun? Oricum, klipu e foarte de stanga, in ciuda criticilor din Ierusalim si din o parte a presei germane.
Din cate se pare, sunt caini Leonberger, care au fost aproape de disparitie de doua ori: dupa cele 2 Razboaie Mondiale. Din ce se stie, dupa Primul, au mai ramas in viata doar 5, ceea ce apare si in videoclip. Reprezinta intr-un fel renasterea.

https://www.reddit.com/r/Rammstein/comm ... o/ejli12f/

https://en.wikipedia.org/wiki/Leonberger
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, la faza cu astronautii pare o aluzie la "Sonne", asa cum sunt referinte usor sesizabile si la alte clipuri, mai ales la "Du hast" si "Mein Teil".
Ceea ce mi se pare la fel de interesant, ca intregul clip, este alegerea unei negrese pentru rolul Germaniei. Faina femeie, de altfel. Sa simbolizeze oare "noua Germanie", cu referinta la politica externa si la ce se intampla in prezent in Europa, la amestecul de rase? Sa sublinieze faptul ca Germania nu mai este a "rasei albe"?
Cred ca nu vom afla sigur decat cand Specter va fi intervievat in amanunt. Chiar, sper ca o publicatie sa faca asta cat de curand.
Hm... ma intreb si eu cum va arata making-of-ul, cred ca extrem de interesant.

agenttud, cainii respectivi chiar ma dusesera la un moment dat cu gandul la Lupoaica cu Remus si Romulus. Dar sigur nu e nicio analogie.
Oooo, da, cred ca a costat o avere acest clip....

Ati remarcat ca in rol de nazi, Richard si Schneider dau foarte bine? Richard chiar isi face rourile foarte bine si convingator, cred ca ar fi un actor destul de bun. De Till nu mai spun nimic, este super expresiv si actor innascut, asta clar!

Am tot ascultat piesa fara clip si, dupa ce si eu am admis ca piesa pare mai mult un soundtrack pentru clipul asta care e un adevarat scurt-metraj spectaculos, remarc acum ca piesa nu e doar "catchy", dar are ceva obsedant in ea, iar punctul culminant este, fara doar si poate, "Deutschland, Deutschland Ăźber allen"... o parafraza geniala la imnul lor national, menita si sa intrige, cu siguranta.
Versurile piesei sunt simple, contrastante si punchy, ca un dus rece pentru orice german care isi iubeste Germania. Eu cel putin asa le vad...mai ales la:
"Du (ßbermächtig, ßberflßssig)
Ich (Übermenschen, überdrüssig)
Wir (wer hoch steigt, der wird tief fallen)
Ihr (Deutschland, Deutschland Ăźber allen)
"

Traducerea mea:
Tu (coplesitoare, superfluă) (tu, Germania)
Eu (Supraom, obosit (sătul) (eu, germanul, cu referinte clare la Nietzsche)
Noi (cine ajunge sus, cade) (noi, germanii, natiunea, cred ca avem si noi un proverb pe tema asta, dar nu imi amintesc acum)
Voi (Germania, Germania, mai presus de toți, deasupra tuturor)

Alles = tot (în sens general), allen = toți (în sens de persoane)
Vad ca in varianta engleza, "ßber allen" este tradus "over all", care din punctul meu de vedere nu e ok, se confundă cu "ßber alles", adica "mai presus de tot", chiar dacă "over all" ar fi o traducere ok pentru ambele variante, si "ßber alles" si "ßber allen".
Dar pentru ca eu cred ca poetul a vrut sa zica altceva :P, acest "over all" pentru "über allen" ar trebui schimbat cu "above all (humanity)", tocmai pentru a il distinge in traducerea in engleza de "über alles". Adica Lindemann vrea cumva să sublinieze competitivitatea consacrata in intreaga lume a nemților, calitatea lor in raport cu celelalte natii, "deasupra tuturor". Practic îmi pare cumva duală expresia şi interpretarea in contextul piesei, acest "über allen" poate fi si din suflet (ca adevar, credinta a nemtilor ca Germania e deasupra tuturor) si peiorativ (ca e in cadere) ...
Adica eu, germanul, supraomul care a obosit sa mai fie supraom, intr-o Germanie coplesitoare, dar devenita superfluă (aici clar cu atingere la politica mai ales externa, eu asa o simt) si noi, nemtii, care am urcat sus de tot si suntem in cadere ca natiune (iarasi o sageata infipta bine in politica statului).
Si voi (aici nu imi e foarte clar catre cine arata acest "voi", dar cred ca tot catre nemti, nu catre intreaga Europa, desi am dubii) - Germania deasupra tuturor (Germania puternica, pe care o adoram si careia ne dedicam cu devotament)

Daca aveti alte pareri pe tema asta, sunt foarte curioasa sa le aud. :)
Last edited by Cristina on Mon Apr 01, 2019 10:27 pm, edited 3 times in total.
Post Reply