Videoclipuri pentru albumul #7

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Mersi, Agenttud. Am ascultat piesa pe radioeins. E faina. Negativul suna a ceea ce faceau baietii in era Sehnsucht/Mutter, insa vocea lui Till parca e extrasa din vremea Reise Reise/Rosenrot.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

https://www.facebook.com/radioeins/vide ... 759662331/

Incredibilă promovare, sunt perfecți și la capitolul ăsta.

Videoclipul este un tribut adus muzicii germane a anilor '80. Kraftwerk și Klaus Nomi sunt sigur sugerați acolo. Klaus Nomi chiar de machiajul lui Till:
https://www.elsewhere.co.nz/othervoices ... laus-nomi/
Kraftwerk:
https://www.redbull.com/ie-en/5-things- ... -kraftwerk

La o primă ascultare nu m-a cucerit. După vreo 7 ascultări ale piesei, constat că devine tot mai bună, iar vocea lui Till e o comoară neprețuită. Acum pot spune că îmi place mult, dar nu atât de mult ca "Deutschland".
"Radio" mă face nostalgică tare... 8)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Freezerator wrote:
Mersi, Agenttud. Am ascultat piesa pe radioeins. E faina. Negativul suna a ceea ce faceau baietii in era Sehnsucht/Mutter, insa vocea lui Till parca e extrasa din vremea Reise Reise/Rosenrot.
Eh, pana la urma, nu mai era nevoie sa astepti pana atunci, ca iar a leak-uit cu cateva ore inainte, cand s-a facut 26 aprilie in Noua Zeelanda si a aparut single-ul pe Spotify. :lol:
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Radioactivität!
Clar Kraftwerk.
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

E un foarte frumos tribut adus vremurilor când se chinuiau și ei să asculte la radio ceva normal. Toată copilăria mea am stat cu radioul la cap, pe posturi vest-germane și americane, practic ele mi-au format bazele culturii muzicale, a fost lumea mea magică. Topurile Billboard, cu Andrei Voiculescu și mai târziu Radu Teodor pe rock. Cei din generația lor știm bine despre ce e vorba și da, Kraftwerk erau uriași, dominau scena muzicală germană.
Ce vremuri...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

https://metalreport.co.uk/the-horror-be ... ong-radio/

un articol foarte bun despre Radio (clipul)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, acel articol care explică foarte bine ce se Întâmpla cu difuzarea muzicii În epoca de tristă amintire. Iar est-germanii tot mai aveau acces prin anii '80 la ceva posturi mai răsărite, dar aici era cam trist...
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Acum ca am dat de acest topic mi-am amintit ce faceam in seara cand s-a lansat "Radio" la...radio. Deschisesem 5 tab-uri cu diverse posturi de radio anuntate de ei sa fiu sigur ca nu ratez si pana la urma am ascultat-o pe un post austriac, unde si prezentatorii erau foarte incantati :D
La prima ascultare mi-a placut foarte mult, dupa "Deutschland" nu ma asteptam deloc sa apara ceva care sa ma duca cu gandul la Sehnsucht/Mutter si cu influente mai vechi. A doua zi cand am vazut si videoclipul nu mai zic ce extaziat eram :lol:
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

"The "Ausländer" video – premiering today at 7 pm CEST"
Dupa ce am vazut teaserul si poza cu ei, trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la asa ceva :lol:
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Mie mi-a placut clipul de la Auslaender, nu la fel ca Deutschland, insa cel putin la fel de mult ca Radio.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, mi se pare foarte bine făcut și foarte plin de umor. Abia aștept să văd un making-of. I-au făcut-o lui Flake iar :lol:
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

L-a observat cineva pe Schneider cazut din barca? :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, eu nu, că mă fură Lindemann mereu :lol:
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Am inteles din ce am mai citit in stanga si in dreapta ca cei 2 copii blonzi care apar in clip sunt chiar ai lui Schneider. Daca e adevarat, imi imaginez concediul de familie cu baietii din trupa filmand clipul pe fundal :lol: :lol:

Apreciez insa prestatia pictoriceasca a lui Till si finalul fericit al lui Flake :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Hahahahaha! Da, cu toții apreciem finalul fericit cu Flake pe post de șef de trib :lol:
Post Reply