Turneu de vară 2017

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Turneu de vară 2017

Post by agenttud »

Tocmai ce a fost postata chestia asta de cei de pe forumul RammsteinWorld. Din ce am mai vazut, au mai avut dreptate in trecut, asa ca poate fi adevarat ce spun.

http://www.rammsteinworld.com/forum/top ... vals-2017/
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, se pare ca asa va fi. Un nou turneu incepand cu mai, anul 2014. Turneul pleaca din Finlanda. Problema e ca nu se stie nimic de noul album.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Se pare ca stii si tu niste informatii.

1. Stii/stiai de posibiul tur din 2017 (informatii oficiale sau de incredere)?
2. Daca da, ai voie sa divulgi niste teaser-uri?
3. Stii alte informatii fata de ce se spune in postul de pe RW? Tipul spune ca vor incepe cu Islanda, nu Finlanda.

Daca nu se mai aude nimic de noul album, ori o sa fie un tur de umplutura (desi nu vad de ce ar face asta, avand in vedere albumul si DVD-ul cu Paris), ori o sa fie cu material nou, pre-album, cam cum a fost in turneul Mutter.

(banuiesc ca voiai sa zici mai, 2017, nu?)
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Noul album rămâne o enigmă. Sunt prea multe necunoscute, motiv pentru care lumea speculează la infinit. Se vehicula că Richard ar fi spus într-un interviu (fără să se mentioneze sursa...) că pentru LIFAD au avut în jur de 40 de piese. De aici o întreagă nebunie, că va fi sau nu album nou până la următorul turneu din 2017, că nu e, totuși, imposibil, deoarece au leftover-uri :roll:
Last edited by The Chaser on Sat Jan 14, 2017 5:46 pm, edited 1 time in total.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Normal ca voiam sa zic mai 2017 :)

Nu am ce teaser-uri sa divulg. Informatiile oficiale nu le are nimeni, pana nu apar pe rammstein.de. Noua ni s-a spus de Finlanda, nu de Islanda, dar asta chiar nu conteaza. Stiu doar ca in Franta vor canta intr-un loc pe care francezii il iubesc foarte tare, dar nu se poate divulga inca nici locul.

Pana atunci, Till spune ca se lucreaza la noul album. Banuiesc ca daca il vor lansa in toamna 2017 sau primavara 2018, cum a declarat la Moscova de curand, si daca vor incepe turneul de promovare in 2018, atunci turneul de vara din 2017 va fi tot unul de festivaluri si probabil cu ceva piese noi. Eu asta cred.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Site-ul oficial a dat în seara asta primele date de turneu.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Link

Datele:



ISL / KÓPAVOGUR / "Korinn" / 20.05.17 / Pre-sale start 01.12.16

DNK / HORSENS / "State Prison" /25.05.17 / Pre-sale start 28.11.16

CZE / PRAGUE / "Eden Arena" / 28.05.17 / Pre-sale start 25.11.16

DEU / MENDIG / "Rock am Ring" / 02-04.06.17 / on sale now

DEU / NUREMBERG / "Rock im Park" / 02-04.06.17 / on sale now

EST / TALLINN / "Tallinn Rockfest" / 11.06.17 / Pre-sale start 05.12.16

BEL / DESSEL / "Graspop Metal Meeting" / 16.06.17 / Pre-sale start 24.11.16

FRA / NIMES / "Festival De Nîmes" / 11.07.17 / Pre-sale start 30.11.16
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Interesant este că nu e turneu doar de festivaluri.
În următoarele săptămâni se vor anunța şi alte date de festival. Să vedem dacă Nîmes rămâne aşa sau se va repeta poate pentru o nouă înregistrare live.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Pe de-o parte, turul asta e doar de umplutura, iar pana acum au scos un DVD doar dupa ce au fost in turneu cu un album nou.

Pe de alta parte, Rammstein Paris e gata, iar pana acum nu au mai avut o perioada atat de lunga fara album nou.

Ar fi chiar interesant/marfa daca se decid sa filmeze (ar putea fi si ca o inregistrare de 2016, pentru ca, din cate am inteles, nu vor schimba show-ul prea mult).

In alta ordine de idei, Till a zis ca vor merge din nou in turneu in 2018/dupa ce scot albumul, nu? Sunt sanse extrem de mari sa vina si in Romania atunci, nu? Din turneul asta mai sunt de anuntat vreo 7-10 concerte, dintre care cel putin unul in SUA si unul in Canada, deci nu prea cred ca o sa treaca pe la noi (Cristina, corecteaza-ma, te rog, daca stii altceva :D). Ma gandeam sa merg la Praga/Nimes/Islanda/ce se mai anunta si mi-e accesibil, dar cel mai probabil o sa sar peste, mai ales daca se anunta in Romania in 2018 si fiindca am mai fost si in 2016).
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud, ai mare dreptate, si eu cred ca e posibil sa mai filmeze in 2017 pentru un DVD, posibil sa filmeze tot la Nimes.

In ce priveste un posibil concert in 2017, nu stiu nimic. Dar banuiesc ca in turneul de 2018 se va gasi un organizator de concerte sa ii poata aduce si la noi.
Concertul din Praga vad ca e sold out. Te gandesti la Islanda? Cum faci sa ajungi acolo? :P
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Praga a fost sold out cam dupa cateva ore. Am intrat pe la 11, iar tribunele si pit-ul din fata scenei erau sold out. Punerea in vanzare se facuse la 9. Partea cea mai enervanta e ca nu e sold out, ci ca majoritatea biletelor nici macar nu au fost cumparate de persoane propriu-zise, ci de reselleri precum viagogo.

Islanda ar fi cat de cat accesibila, fiindca deocamdata sunt student in Olanda, dar e naspa perioada si costul per total (luand in considerare si zborurile din Romania, ca sa merg si cu ai mei). Ar fi interesant, dar ar ajunge undeva la 400-500 de euro doar pentru mine.

Legat de 2018, nu ai niste cunostinte sau conexiuni cu organizatori? Eu cred ca cererea e foarte mare, deci nu ar fi asta o problema. Se cumpara Arena Nationala sau Arena din Cluj, chiar daca biletele sunt cumparate de reselleri. Pana una alta, mai degraba sa avem concert organizat de D&D, dar sa existe, decat sa nu avem concert deloc.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Sa vedem daca va avea succes concertul Depeche Mode din Cluj-Napoca, de el depinde daca vor mai fi concerte de mare anvergura in zona asta. Daca nu, ramane mereu varianta Bucuresti si D&D :roll:

In alta ordine de idei, cred ca anul viitor in toamna sau cel mai tarziu in 2018 vor avea si un turneu indoor asa ca varianta Budapesta nu suna deloc rau :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Till a zis ca albumul va iesi in toamna 2017-primavara 2018 (maxim), deci s-ar putea tur indoors doar daca totul merge bine in studio.

pe de alta parte, nu cred ca Depeche Mode va avea vreo influenta asupra organizatorilor. Poate doar mi se pare, dar cred ca e cerere mare pentru Rammstein, chiar daca nu e in capitala.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Conteaza concertul Depeche Mode. DM sunt mai mainstream decat Rammstein, aduna oameni din categorii mai diverse. De exemplu, la Bucuresti in 2013 la DM au fost 45k fata de 20k cati au fost la Rammstein. Pentru organizatori conteaza doar profitul. Vom vedea :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

E adevarat si ce spui tu, dar nu am avut pana acum concert standalone Rammstein. Festivalurile pot sa schimbe decizia de a merge sau nu la concert. Pentru fanii infocati nu conteaza, dar ei reprezinta minoritatea. Eu am fost la Pinkpop doar o zi, doar pentru Rammstein. Alti fani nu cred ca ar fi facut asta, desi ar fi vrut sa vada trupa. Iar daca festivalul e rock/metal, eu as zice ca sunt sanse destul de mici ca oamenii sa vina (in special) pentru alta trupa, in afara de headliner. Da, sigur, a fost marfa BFMV inainte de Rammstein in 2013, dar nu mi-as fi luat bilet doar pentru ei (daca ar fi fost headlineri). Si sa nu uitam faptul ca turul din 2013 nu a avut nicio noutate (toate cantecele fusesera deja cantate live - in afara de MHB piano, care poate fi luat in calcul doar pe jumatate) si Rammstein ar veni dupa ce noul album va fi fost lansat deja.

TL;DR: Eu cred ca ar veni mai multa lume la Rammstein daca ar face concert standalone, mai ales ca ar fi dupa lansarea albumului.
Post Reply