Origini

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

anelia, mult succes!
ong-urile nu platesc impozit pe profit, nici pentru sumele incasate din cotizatii si onorarii. dar nu prea pot exista fara aceste cotizatii, donatii sau sponsorizari. de-asta iau bani pentru asa ceva.
User avatar
anelia
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 20
Joined: Mon Jun 14, 2010 7:27 pm
Location: Pitesti

Post by anelia »

Merci, merci... :D
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

@anelia: :shock: is that cool or what? Vreau si eu sa'nvatz germana cand intru Mures :) SUCCES!!!!

Apropo de, cati de pe forum mai stiu germana mai binisor? :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Sabeen
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 245
Joined: Thu Jul 01, 2010 10:57 pm
Location: Brasov/Tg. Mures
Contact:

Post by Sabeen »

SI pe mine ma bate gandu sa ma apuc de invatat germana... desi la cat am de invatat la facultate nu stiu cand o sa mai am timp si de asta... dar tot m-as apuca. Stiti cumva de ceva cursuri de germana pt incepatori in Mures?
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Momentan, nu stiu, ask Rapunzel; dar cand afli, pls. post it ca vreau si eu ^_^
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Eu nu stiu de invatat cu cineva (profesor, meditator), dar eu am cautat pe internet si am gasit asta. Sunt acolo lectii pe care poti sa le faci singur, fara alte inutilitati. Cuvinte, gramatica si propozitii. Foarte destept domnul :D Singura problema e ca este din germana in engleza si unele chestii sunt cam greu de explicat, dar merge ca sa inveti cand ai tu chef si sa nu te incurci cu altii :)
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Misto cartea :D
Online, eu mai foloseam Deutsche Welle, care'i de fapt un site de stiri (exista si versiune .ro), dar care ofera si cursuri gratuite de germana, unele interactive, foarte nice, numai sa'ti organizezi timpul in asa fel incat sa faci zilnic cate o lectie-doua.
Si in plus, pe DW.ro gasesti stiri si din Germania si Romania which is kinda nice; personal, uneori mai degraba prefer sa urmaresc situatia politica de la nemti; se arunca mai putin cu noroi pe la ei.. (desi, politica e cam peste tot o mocirla :lol: )
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
anelia
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 20
Joined: Mon Jun 14, 2010 7:27 pm
Location: Pitesti

Post by anelia »

Assasimon wrote:@anelia: :shock: is that cool or what? Vreau si eu sa'nvatz germana cand intru Mures :) SUCCES!!!!

Apropo de, cati de pe forum mai stiu germana mai binisor? :D
Eu una am avut noroc si am nimerit la o scoala unde am facut germana din clasa intai. Intr-a 5-a m-am lasat, dar am dat de R+, si intr-a 6-a m-am apucat si mai tare, si, de-atunci, ma tot straduiesc. Pe alocuri m-am mai ajutat si de internet, da' mai putin. :D
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

eu stiu doar sa citesc in germana..,dar la tradus sunt paralel..ah..si stiu sa citesc doar versuri de-al unor trupe nemtesti:Rammstein, Lacrimosa, Megaherz, Eisbrecher sau Unheilig (adica n-am incercat sa citesc un text la prima vedere in germana)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Nu stiu daca v-am spus... eu am facut 11 ani de germana Image
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

am luat meditatii la germana cand eram in liceu dar nu am ramas cu prea multe...probabil datorita acelor ore de germana fredonez(cu riscul de a ma repeta, doar pentru mine :lol: )cu usurinta versurile,stiu conjugarea verbelor, ma mai descurc la cuvintele simple dar sunt varza la cele compuse...pe scurt, nu le am cu germana...mi-ar placea sa cunosc limba, mai ales ca este foarte bine sa o stii in Europa!...dar, ramane sa-mi gasesc timp pentru asta...si nu-l prea gasesc...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Legat de germana, de un singur lucru sunt absolut recunoscator..ca Rammstein nu au cantat,cu o mica exceptie,vreo melodie in limba rusa (exceptia e Pesnya o trevozhnoy molodosti cantata intrun concert in St Petersburg in 2001)..ca asta mi-ar mai fi trebuit..sa invat rusa
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

nu stiu ce sa zic...nu ma prea incanta rusii ...dar probabil ca Rammstein au dorit sa-si exprime respectul pentru fanii rusi...pentru ca sunt foarte multi...si destul de devotati trupei!
Madalina
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 34
Joined: Wed Jun 30, 2010 3:08 pm
Location: Resita

Post by Madalina »

Eu la scoala am facut engleza si franceza,...am vreo 2 carti de germana in casa, cu gramatica, cu lectii ptr incepatori, un dictionar, dar parca mi-e greu numai sa ma uit la ele:))...mai ales ca acum e vacanta. Nu pot sa zic ca nu stiu germana deloc...dar e prea putin. La pronuntie ma ajuta si Till:X:)... din muzica inveti mai usor, imbini utilul cu placutul si e ok:)

Concluzie: Sunt incepatoare:) :oops:
Du liebst mich denn ich lieb´ dich nicht!
Herr Heinrich
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 45
Joined: Wed Jul 14, 2010 1:01 am
Location: Botosani

Post by Herr Heinrich »

Io-s din zona in care nu v-ati dori sa va aventurati cat ati trai! (si asta va o recomand din toata inima!)
Botosaniul este un oras de granita, aflat (din pacate) la hotarele Romaniei cu Republica Moldova (de unde, apropo, se face contrabanda cu diferite produse, nu le dau numele).
Daca totusi doriti sa vizitati orasul, mai bine va razganditi! Nu este nimic de vizitat in acest oras din fundul tarii! Absolut nimic! Daca totusi vreti sa vedeti Ipotestiul, sau lacul Mihai Eminescu, veti gasi un ansamblu muzeal (cred ca asa se spune), renovat, cu un amfiteatru de mici dimensiuni si casa memoriala, iar despre lac... plin de nuferi si de gunoaie, necuratat inca de pe vremea Marelui Razboi!
Regret faptul ca m-am nascut aici si sper sa pot pleca cat mai repede din acest oras infect!
Tie, popor ingrat, nu-ti va ramane nici cenusa mea!
Post Reply