FILME

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

vazut o fost bunicel
Live long , live happy and be free !
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Elysium - mi-a placut
The Heat - comedie usurica
We're the Millers - :x
The Bling Ring - fainut
Juno - in sfarsit l-am vazut si eu, ffff mult mi-a placut
The Smurfs 2 - :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Vazut "Space Office". O comedie tare faina, o recomand tuturor celor care stiu cum e a lucra intr-un birou, a face zi de zi aceleasi lucruri, cu colegi si sefi enervanti :D
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Oh, dar Space Office este deja un clasic :)
Cu scene și replici rămase în conștiința publică (ca orice film devenit "clasic" de altfel)

Exemple:
YEAH! IF YOU ...
Image
THAT WOULD BE GREAT.


the (famous and precious) Red Stapler

Image

the printer "correction" scene
http://youtu.be/PywI0BOxJpI

and so on and so forth ... :)

E fain, vorba ta, mai ales pentru cei cu experiența concretă a unei munci de birou, într-o corporație, instituție publică, etc :D
Întotdeauna scenariul zilnic la un astfel de loc de muncă este o combinație între Kafka și Stan & Bran. :roll:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, ai dreptate. Vreau sa-l revad, tocmai pentru ca e delicious. Si mai e replica recurenta "I could have set the building on fire"... :D
Si ca sa le cuplam: If you... could set the buiding on fire... that would be great :lol:
Si da, de fapt titlul este "Office Space". Noi l-am SF-sizat un pic cu "Space Office" :D
E de vazut, clar. E un clasic al corporatistilor, functionarilor publici si functionarilor in general, al "biurocratilor". Desi cred ca se poate aplica oricarei firme pana la urma.
Foarte buna observatia de combinatorica intre Kafka si Stan si Bran. Exact asa si este, deseori dus la extrem.


Vazut de curand o capodopera: "Sleuth", remake-ul celui din '72, cu Laurence Olivier si Michael Caine, de data asta cu Michael Caine si Jude Law, in 2007, in regia genialului Kenneth Branagh. Daca nu ati vazut filmul, vi-l recomand neaparat: are o imagine si o regie perfecte si cautati sa-l "cumparati" de la bacanie in varianta blue ray, pentru ca este o capodopera a genului si e pacat sa nu-l vedeti la rezolutie maxima. Apoi nu mai vorbesc de scenariu si de personaje, atat de vii si de complexe ... Este filmul care m-a lamurit ca Jude Law este un actor urias. Este rolul care mi l-a dezvaluit in deplinatatea talentului lui. De mult nu am mai vazut un film atat de mare si abia astept sa il revad, pentru toate detaliile care-l fac sa fie genial.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Vazut zilele astea To Rome with Love, regia Woody Allen, cu o super distributie (inclusiv Roberto Benigni), si mi-am dat seama la sfarsit ca americanul in ultimii ani a facut un soi de turneu european cu filmele lui:

2008: Vicky Cristina Barcelona
2011: Midnight in Paris
2012: To Rome with Love

Astept anii urmatori sa faca ceva si cu Budapesta si Bucuresti :D
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Ai dreptate. Am aflat pe surse că se lucrează pentru 2014 la unul din scenariile:

Victor Crin Bucharest

sau :
Midnight of Mind in Bucharest

sau:
To Bucharest with Cyanide
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Eu cred ca scenariile astea sint scrise de mult, si vor fi regizate de altii :roll:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Am vazut si eu, intamplator, "To Rome with Love" al lui Woody Allen. Nu m-a impresionat cu nimic, mi se pare un film usurel fata de "Vicky Cristina Barcelona". Sau "Midnight in Paris".
N-a facut nimic cu Budapest sau Bucharest, dar ce-ar fi sa-i sugeram? :D
In schimb a facut "Blue Jasmine" care e acum prin cinema-uri si care pare un film de exceptie, cu Cate Blanchet care se pare ca face iar un rol senzational, pentru care e in carti deja la Oscar. Va voi povesti mai multe dupa ce-l voi vedea. :)
Si revazut (cred ca pentru a 5-a oara) "Closer". Delicios din toate punctele de vedere. Un film pe care simt nevoia sa-l revad la cativa ani (putini).
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

incerc sa ajung si eu la zi cu filmele. Cred ca sunt undeva prin anul 2011, asa de in urma. :D , Momentan sunt la categoria seriale si documentare gen( Don't tell my mother).
Noroc cu fratele meu ce imi mai zice sa ii descarc niste filme-Blue Jasmine e pe lista lui :D
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

After Earth cu Will Smith , din 2013 este filmu.
Live long , live happy and be free !
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Assasimon wrote:Filme GENIALE: "Cloud Atlas", "Mr. Nobody"
Am vazut Mr. Nobody.
Il recomand. Este un film foarte bun, genial pe alocuri. Nu ca scenariu (care nu este chiar original/nou) dar ca interpretare, ca regie, montaj, etc.
Superb!
L-am simtit din plin.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, e un film foarte bun, dar trebuie sa-l revad. E usor cam prea elucubrant la prima vizionare. Cel putin pentru mine.

Vazut "Blue Jasmine". Face fata un rol extraordinar, intr-adevar. Woody Allen stie sa faca si drame serioase :)

Vazut scurt-metrajele nominalizate la Oscar pentru 2013. Va recomand "Death of a Shadow" si "Henry". M-au tulburat de-a dreptul.
Si inca un scurt-metraj romanesc, delicios pentru comicul de limbaj: "Santul". E un must see. :D
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Death of a Shadow suna interesant ! Am sa il caut
Live long , live happy and be free !
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Apropo de filme românești, a văzut cineva URSUL? :)
http://www.imdb.com/title/tt1783408/

Pot spune că a fost o surpriză plăcută ... Dar poate și fiindcă aveam așteptări destul de scăzute, fiind un film românesc ... și deci ușor previzibil ca tematică, atmosferă, etc.
Image
Post Reply