Fanii Rammstein sunt creativi...

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
Post Reply
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Fanii Rammstein sunt creativi...

Post by dmLucia »

sa revenim la creatiile noastre... nu am mai scris versuri din primavara, si acum m-am apucat, sa scriu omagiu acestei zile, 4 octombrie. ma rog in cazul asta e ieri. a fost tare frumos, am fost cu un prieten la padure si mi-a prins foarte bine, si am trecut de perioada in care toate versurile mele aveau titluri cu F :P asta e cu M hehe. deci, lectura placuta, nu mi se pare c-am fost asa inspirata de data asta, dar inseamna mult pt mine versurile in general, mai ales tura asta :P

Mathematics in Light

Turn of a close look
chase these fears, wait
deep inside the light ignites
knew it wouldn't be too late
after all

as you sail, the sun lights
shines on my face, warms my
face
longing the call, mathematics
in light

photographed the sun
walk along these painted sands
quick they are but materials
are fleeting
fears still fleeting

parted waters keep you
afloat, let the winds
carry you home
to light, to call
shining in eyes
awoken warmth

as you sail, the sun lights
shines on my face, warms my
face
longing the call, mathematics
in light

tears escape and freely wash
the fears away
sanctify the dawn
bless this dusk
evening
lips trembling

sharpening horizon still
watering the memories

sail home, bring the light
again
embrace the one who needs
you the most, a friend
evening, trembling.

as you sail, the sun lights
shines on my face, warms my
face
longing the call, mathematics
in light


niste poze de astazi:

Image

Image


Image
User avatar
Andrei
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 132
Joined: Thu Oct 08, 2009 2:22 pm
Location: Petrosani

Post by Andrei »

Trully, trully wunderbar. Si pozele, dar mai ales versurile. Am si eu niste lyrics pentru o viitoare melodie:

ARMY BALLAD


Stomp, stomp, stomp, go the soldiers` boots
I feel so one of them, finding myself tied by roots
To the chewed up earth, to the dried up mud
Oh, we`re marching on a sea of forgiveness
Don`t blame us, we`re just God`s fallen angels
Lost among the world`s tumbling rocks
Men, present weapons!

Ahead of us is a smoking river of hate,
Where have we signed our souls?
The souls are gone, replaced by faith
Life never waits
For the forsaken.

A mouthful of dust churned through our heart
We wanted to be heroes, but we`re not
We`re just sparlking stars
That twinkle in the night`s light.
Strange paradox, even stranger ending
For men who thought they were though
But ended up crying.
Tears on paper, words for our beloved
Who have long forgotten us
As we`ve forgotten them
Memory deleted, same old, same old
Men, present broken souls!

Hold hands, be ashamed not
For our ending is boiling hot
And there`s no one to say goodbye to
Nothing to pray to,
Sweet bullet, sweet friend of mine…

Nu e asa de deep ca si a Luciei, dar am avut niste riffuri care m-au inspirat.
Was bist du doch nur ein TIER?!
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

foarte faina, si vad ca iti ies bine rimele si si masura, metrica in general.
mie imi ies din noroc, ca altfel nu as sta sa le aranjez. ai trupa, sau cum o sa faci piesa? proiect solo?
User avatar
Andrei
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 132
Joined: Thu Oct 08, 2009 2:22 pm
Location: Petrosani

Post by Andrei »

Ideea este ca un proiect de colaborare sta la copt de cateva luni. Eu la vocal (Till e mentoru meu, mai ales ca ma aseman cu el la voce la doar 18 ani, iti dai seama :D) si un prieten de-al meu la chitara. Momentan avem vocal si chitara, ne mai trebuie bass si tobe. Si poate un second guitarist! Cam asta e planul. Apropo, mersi de apreciere. Just trying!
Was bist du doch nur ein TIER?!
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Am si eu o intrebare ca voi va cunoasteti mai bine intre voi, am vazut anul trecut in Bucuresti, o Octavia 1 sau 2 neagra cu Rammstein lipit in parti, mi se pare super tare ce a facut si cat a dus la extrem pasiunea pt R+, intrebarea e daca il cunoasteti pt ca ma gandesc si eu sa imi fac asa ceva pe masina, arata foarte bine.
Eu ma gandeam cel mai curand sa imi comand placutele de numere de la ei, ca un prim pas.
A mai dus cineva pasiunea la extrem pt R+ ?
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

hehe, nu chiar... dar cred ca a facut acele abtibilduri la comanda, intreaba si tu pe la firmele care se ocupa cu chestii de lipit! sigur poti aranja sa-ti faca una cu Rammstein :)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

eu am avut un cielo argintiu branduit pe spate cu rammstein.ro. totul facut la mine la munca;)
de cativa ani e vandut si am inteles ca a ramas la fel. ultima oara a fost vazut prin bucuresti.

deci, te poate ajuta orice firma de productie publicitara. si nu costa extrem de mult.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

E mult spus ca a dus pasiunea la extrem doar ca si-a lipit logo-ul pe masina. Dupa cum spunea si PEnTRU, pe fundul cielo-ului argintiu scria mare, "www.rammstein.ro". Iar cei din Rammstein, mai ales Paul si Oliver s-au minunat cand au vazut asta. Nu mi se pare dus la extrem. Extrem mi s-ar parea sa-ti tatuezi mare pe tine asa ceva.
Si prin Brasov circula o masina rosie, nu stiu exact ce marca e, cu logo-ul Rammstein negru.
Eu in 2003 mi-am facut la un prieten bijutier cercei din aur cu logo-ul Rammstein. De 6 ani ii port doar pe astia mereu, pentru ca nu am altii si nu ma intereseaza sa am altii (atipic pentru o femeie :roll: ). Nu mi se pare extrem nici asta. :) La cativa ani dupa asta, au aparut cercei ca ai mei si pe site-ul de shopping al Rammstein. Dar cand eu mi-am facut cerceii nici poveste sa fi existat asa ceva la shop-ul lor.
In Brasov circula o masina si cu Pink Floyd pe parti, iar niste tipi rockeri au o dubita de teren foarte faina, nici aia nu-mi amintesc ce este exact, cu Rock am Ring. De parca ar fi primit-o bonus de la festival. :D
Extrem mi s-ar parea sa-ti tatuezi Rammstein mare pe corp. Asta ar fi definitiv.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Deci faptul ca stiu 16 melodii pe de rost(si bine pronuntate in germana...desi n-am facut-0 niciodata la scoala) nu e nimic extrem,nu? :D
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Cristina wrote:Si prin Brasov circula o masina rosie, nu stiu exact ce marca e, cu logo-ul Rammstein negru
...e un logan rosu. al cui e? hai, raspunde! :)
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Nu inteleg ... daca eu vad o masina pe strada cu Rammstein lipit pe ea mi se pare ceva extrem: 1. pt ca R+ nu este una din formatiile care prind la noi; 2. toate masinile pe care este ceva lipit este un nume de firma sau ceva asemanator, nicidecum un nume de formatie; 3. masina aia trebuie sa fie 100% a ta.
Faza cu www.rammstein.ro pe masina imi place, dar promoveaza siteul de care va ocupati, eu vb de o masina pe care este scris pur si simplu RAMMSTEIN, care nu are nicio treaba cu un site anume.
Am considerat EXTREM pentru ca asta e parerea mea si nu inteleg dc trebuie sa fie comentata tot timpul?
Cristina tu ai ceva lipit pe masina, un RAMMSTEIN eventual?

Cristina ... cam care ar fi procentajul masinilor cu nume de formatii lipite pe ele si cele simple ... :?:


... de aia consider ca este ceva extrem!!!!!!!!! si apropos sunt filmulete pe youtube in care sunt unii care vb pe acolo si isi arata tatuajele cu R+.
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Am uitat un argument foarte puternic ... masina este o valoare, si eu am vorbit de una de peste 10.000 eur lejer, nu de o pereche de cercei. Asa am si eu o gramada de accesorii si produse de la ei si nu mi se mai pare nimic extrem.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

pai da, am spus ca tatuajul mi se pare extrem. Rammstein este o formatie care in Romania prinde foarte bine in zona rockului, eu asa stiu. cunosc zeci si sute de oameni la care a prins demult.
Nu comentam tot timpul, ci ne spunem parerea. Mie nu mi se pare extrem sa iti scrii pe masina ce vrei, daca ai ceva de comunicat. Daca scrii numele unei trupe arata ca ii esti fan. Ca si cum as purta imbracaminte cu acea trupa. Si crede-ma ca daca nu am fi promovat site-ul, oricum as fi scris Rammstein pe masina la acea vreme. De placere :)
Nu am lipit nimic pe masina acum, din anumite considerente. Daca o sa imi doresc sa lipesc, o sa o fac. Dar o sa o fac intr-un altfel de mod, mai violent :D
Dar sa ai pe corp, pe o portiune mare de piele (nu un tatuaj mic si finut), asta mi se pare cam extrem. Parerea mea!

Sylar, in conditiile date, e putin cam extrem :D

LE: masina e un obiect. corpul uman nu. masina se poate revopsi si sigur se si vinde. ca sa scoti un tatuaj de pe piele inseamna munca multa si chin. cat priveste cerceii, tocmai asta spuneam si eu: acum s-a umplut lumea de diverse accesorii, dar la momentul respectiv nu existau in acea forma.
User avatar
dragos_gp
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 70
Joined: Wed Sep 23, 2009 8:45 am
Location: Bucuresti

Post by dragos_gp »

Ma bucur ca esti atat de norocoasa Cristina, eu din pacate nu sunt la fel. Ascult Rammstein la modul obsesiv din liceu, si au trecut destui ani de atunci. Rammstein a fost o formatie pe care eu am descoperit-o si nu mi-a zis nimeni de ea, imi aduc aminte ca prima melodie a fost Juden Hass si de atunci s-a declansat R+.
Am prieteni care asculta rock dar nu R+, sunt singurul care asculta muzica nemteasca chiar daca nu inteleg nimic daca nu caut versurile in engleza. Daca suntem atat de multi care ascultam Rammstein dc crezi ca nu s-a facut un concert la noi pana acum? Nu cred ca e vb de bani si de locatie ca se gaseste o solutie daca ajungem pe lista lor.
Eu ma bucur cand vad pe strada tricouri cu R+ si crede-ma ca nu sunt atat de multi si nu vad asta zilnic chiar daca sunt din Bucuresti (oras foarte mare), de asta mi-a ramas in cap si masina cu Rammstein.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sunt foarte multi care ar merge la un live Rammstein in Romania, inclusiv copii si adulti trecuti de prima tinerete. Nu vedem atat de multe tricouri cu Rammstein cum vedem cu Metallica, Iron Maiden si Slayer, trupe cu public mare si fidel, poate pentru ca sunt putini fani asa ca noi, pentru care Rammstein sa fie cea mai draga trupa. Insa sunt foarte multi care ii plac si care i-ar vedea live.
Nu a fost pana acum un concert in Romania, pentru ca Romania nu a fost deloc in vizorul lor, nici din punct de vedere al casei de discuri, deci cu lansari si vanzari oficiale de albume (si asta e un indicator important), nici ca si potenta financiara a organizatorilor de concerte. Intre timp a devenit. S-au schimbat mult lucrurile de acum 5 ani. Avem acum organizatori de concerte care isi permit sa-i aduca si care au devenit atractivi pentru managementul trupei, prin istoricul de trupe grele aduse in Romania.
Totul se invarte in jurul banilor cand vine vorba de un concert. Si acum 4-5 ani nu aveam organizatori dispusi sa dea 450.000 de euro pentru un concert la care nu se stia cat public va veni. Acum se stie ca suntem multi doritori sa-i vedem live :)
Post Reply