sporturi

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

imi pare rau, dar nu a picat in chiar tot blocul de est. tarile ex-iugoslave exceleaza si in prezent in cam tot ce tine de sport de echipa: baschet, handbal, volei si chiar fotbal... atat la nivel national cat si la cel de club, iar slovenia are multi schiori care stau foarte bine in cupa mondiala.
apoi cehii, au stat foarte bine la fotbal multi ani. acum trec si ei printr-o faza de regres.
ungurii continua sa faca legea in sporturile ambarcatiunilor pe apa, iar de rusi... ce sa mai zicem...
la noi, intr-adevar, totul e in picaj, in cadere libera. si nu ne astepata nicio plasa de siguranta jos.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Da Petru, ai dreptate. Celelalte tari din bloc nu au cazut asa de tare … dar si pentru ca schimbarea la ei nu a fost atat de dramatica. Lucrurile s-au petrecut mult mai lin in cazul lor (uita-te numai la revolutiile lor si la revolutia noastra!). In privinta spatiului ex-iugoslav ... la ei e un caz chiar si mai aparte. Comunismul lor a fost mai mult unul cu numele. Libertatile pe care le aveau ei si bunastarea lor materiala erau un adevarat Paradis in comparatie cu lagarul in care traiam noi. Imi povestea un croat alaltaieri viata pe care o avea in perioada comunista ... si nu-mi venea sa cred ce auzeam. Mai ales am ramas uimit auzind ca puteau iesi din tara cand vroiau ei, nu-i intreba nimeni de ce vor sa iasa si ce vor sa faca ... chiar erau foarte multi care inca de pe atunci munceau afara si se intorceau cu banii acasa, fara sa fie interogati de autoritati ca de ce au valuta la ei (asa cum se intampla la noi ... unde era o infractiune in sine daca detineai valuta). Ca sa nu mai spun ca practic orice produs strain putea sa-si gaseasca piata de desfacere in spatiul ex-iugoslav. L-am intrebat apoi care este acum salariul mediu in Croatia. Mi-a spus ca in jur de 700-800 de euro. Ce sa mai zici!? Si nici macar nu sunt inca in UE ca noi.
Oricum, revenind la subiect, cred totusi ca per ansamblu a fost o criza de performanta sportiva in tot blocul fost comunist, exact dupa caderea cortinei de fier. Desigur, exista si exceptii la un sport sau altul. Insa per ansamblu trendul mi s-a parut destul de clar unul descendent (si simultan cu schimbarea de sistem). Probabil insa ca aceasta criza/ tranzitie s-a oglindit mai acut la nivelul fotbalistic, deoarece Fotbalul (prin priza sa la mase) este mai interconectat la realitatea socio-economica a unei tari.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Vad ca topicul cu sporturi de iarna nu a aparut (inca), asa ca o sa anunt aici: la Brasov ninge :D
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

iar Hermann "Herminator" Maier s-a retras :(
a ramas skiul alpin fara un foarte mare campion.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

A murit si Frank Vandenbroucke :( :( :(
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

draqdla4 wrote:Vad ca topicul cu sporturi de iarna nu a aparut (inca), asa ca o sa anunt aici: la Brasov ninge :D
E uimitor ce iarna e la Brasov. Ninge ca in cele mai serioase zile de iarna. Cu fulgi uriasi si desi, norii sunt exact deasupra noastra si viscoleste. Brrrrrr.....
Last edited by Cristina on Wed Oct 14, 2009 6:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

ninge tot mai mult si tot mai frumos! sa ne pregatim echipamentele: placa, patinele, crosa, skiurile... :twisted:
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Punga de nailon, capacul de WC... :D Fiecare dupa posibilitati si cunostinte.
Image
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

La Galati e frig si bine :lol: :lol:

----------------
Now playing: Lacrimosa - A.U.S. Live Krakow
via FoxyTunes
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Steaua si Rapid au iesit din cupa..Da Doamne sa iasa si dinamo in seara asta
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Pentru amatorii de sporturi de iarna: http://www.youtube.com/watch?v=rLKVx60I5BM Eu n-am pus vreodata un sky in picioare, dar filmarea asta m-a bagat in transa :D
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

iar pentru profesionistii sportului de iarna recomand primul film de freeride facut de romani: http://www.bivuacmedia.ro/intrare.php
de remarcat coloana sonora :wink:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

draqdla4 wrote:Eu n-am pus vreodata un sky in picioare, dar filmarea asta m-a bagat in transa :D
Transa este cuvantul, clar! Cat am vazut filmul am fost superman pe acele skiuri :)
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Adrenalina la maxim ! :)
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Povestind unui prieten despre clipul de mai sus am inceput "au urcat unii cu elicopterul pe Eiger si apoi..." de parca a te duce cu elicopterul pe varful Eigerului e cel mai banal lucru din lume, toata lumea il face :D :D
Image
Post Reply