Tales from the gradina "domnului" 2

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

referitor la elita cristina, nu stiu cat de bine as putea sa explic eu cuvantul dar cred ca ma duce cu gandul la profesionalism, perfectiune, siguranta de sine.... toate fiind definitorii pt. cineva care stie inradevar ce face. spre exemplu, "poporul german este unul de elita, i-am admirat dintotdeauna". Rammstein este elita "tanz metalului" . poate ca e o forma mai bruta si nefinisata de exprimare dar eu asta inteleg prin "elita" :roll:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Nimeni nu ma poate convinge ca din punct de vedere sexual o persoana de 13 ani are discernamant. Neexistand discernamant se numeste abuz. Chiar mi se pare absurd ca intra in discutie chestia asta.

Referitor la elite: prin termen inteleg oamenii care impun "trendul" in societate, de obicei din cauza calitatilor personale deosebite. Bineinteles ca e si in functie de domeniu (afaceri, stiinta, cultura, muzica etc) si as folosi mai degraba pluralul.
La noi elitele sunt in momentul de fata intr-o stare cam jalnica, de aia faceam eu remarcele ( :lol: ) de mai sus. Cel putin cele care au vizibilitate (afaceri, muzica, politica). Adica ne laudam cu un cioban, un chelner, un securist si niste lingai comunisti, iar de muzica si politica prefer sa nu zic nimic.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Exact de-asta nu am putut sa imi definesc termenul. Asa il vad si eu teoretic, cum a spus-o rocky_stein si cum o spui si tu, HerrMess. Insa de cand ma stiu eu, in societatea romaneasca nu cunsoc sa existe elite. Pentru multi dintre romani, la ora actuala si nikita ar putea face parte din elita. si columbeanca, adica multi ciobani, multi penibili si multe prostituate proaste impun "trendul". Asa ca... nu pot sa spun nimic iesit din comun. si exact, tot felul de lingai si securisti...
Daca am fi trait in perioada interbelica ar fi fost alta poveste...
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Legat de elite, as spune ca ele nu impun neaparat trendul, pentru ca asta poate fi si bun si rau, ci fac ca tara si societatea sa mearga inainte, sa progreseze. Sunt oameni profesionisti, experti in ceea ce fac. Pun lucrurile in miscare. Intr-adevar, astazi nu prea avem elite in Romania, pentru ca e greu sa excelezi aici intr-un domeniu, majoritatea pleaca in strainatate, asa ca ramanem cu "restul" care "se descurca". Trist este ca oamenii nu mai sunt constienti ca e nevoie de elite de genul asta, nu le mai iau drept modele, ba chiar au un soi de repulsie fata de idee. Cat despre elite politice.... ele fac parte din manualul de istorie. Sistemul e atat de putred incat daca incearca cineva sa scoata capul e trantit imediat. Asa ca zambesc de fiecare data cand aud la tv de "schimbarea clasei politice cu tineri".
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

mi s-a parut indr-adevar de mare efect articolul de mai jos:

"Scene incredibile săptămîna trecută la restaurantul craiovean Periniţa, acolo unde Adrian Mititelu (patronul echipei de fotbal din Craiova) s-a întîlnit cu reprezentanţii galeriei alb-albastre. Unul dintre cei prezenţi la discuţii a povestit pentru Gazeta Sporturilor ce s-a petrecut în local.

"Iniţial, am dorit să discutăm cu Eugen Neagoe şi cu jucătorii, dar ni s-a spus că nu se poate. Atunci, Mititelu ne-a chemat la "Periniţa". Din vorbă-n vorbă, s-a ajuns la partidele din sezonul trecut, în urma cărora am pierdut calificarea în Europa. La un moment dat, a început să se jure pe copiii lui că nu a fost vorba de vreun blat", a spus martorul ocular.

"Se înfierbîntase tot: "Mă jur şi pe Biblie, dacă vreţi!". Cineva a adus o iconiţă, pe care a jurat aparent fără nici o problemă. După 20-30 de minute, se îngălbenise tot la faţă! Îi tremurau mîinile, vocea. Făcuse o cădere de calciu. Au venit oamenii lui şi l-au dus de urgenţă la spital. O fi jurat strîmb!", a conchis tragicomic sursa Gazetei."

sursa: gsp.ro

am ezitat in a alege topicul... ar fi putut sa intre la fel de bine si la "funny...", dar cred ca numai la prima vedere e comic...
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Cred ca ai ales cel mai potrivit topic pentru asta. Ce lume, ce oameni :roll: Oare asa se face si la Man Utd?
Image
User avatar
Andrei
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 132
Joined: Thu Oct 08, 2009 2:22 pm
Location: Petrosani

Post by Andrei »

Nu, la Man. Utd. Ferguson ii sparge capul lui Becks cu o gheata! :lol: :lol:
Was bist du doch nur ein TIER?!
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

eu sunt din craiova si mi-e rusine ca sunt. orasul asta e sub orice critica, cred ca mai rezist, si o sa rezist, doar datorita prietenilor mei, macar nu ma simt singur.
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

@zzibggib: Dap, ai dreptate :D :D macar acolo nu e asa mult teatru si tiganie ca la noi, oamenii sunt mai directi in exprimare :D

@rocky_stein: Eu unul din Craiova n-am vazut decat gara, dar tot ce aud despre oras sunt doar lucruri...negative(ca sa fiu diplomat). Intrebarea mea e, mai sunt si romani pe acolo? Si daca da, sunt romani ok?
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

sint sigur ca macar unul mai exista: rocky_stein... :)
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Dap, rocky_stein si prietenii lui. Totusi, situatia mi se pare destul de dramatica prin partile alea (si nu numai). De-asta mi-ar prinde bine o opinie a cuiva "de la fata locului", sa imi dau seama daca e asa nasol cum aud eu sau mai sunt sperante.
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

draqdla4, din punctul meu de vedere, daca in Brasov nu se produce rapid o "revolutie culturala", si Brasovul tinde sa devina un oras in care cocalarii si smecherii vor avea un cuvant greu de spus. Nu mai exista festival de teatru, nu mai exista festival de jazz, cinematografe nu mai exista pentru ca nu mai exista spectatori pentru ele. Singurul lucru bun care se mai intampla cu regularitate este Filarmonica Brasov, unde oricum publicul este fidel si mic. Si cateva spectacole de teatru si opera.
M-am nascut in Brasov, iubesc Brasovul si deplang abrutizarea lui. Daca in week-end ai chef de ceva cultura, nu-ti ramane decat sa intri intr-o crasma si sa-ti bei banii. Iar daca cumva ai ajuns intr-o crasma unde se canta ceva muzica buna, de ex. Miles Davis, crasma care evident este goala, ti se spune in 10 minute de cand ai ajuns acolo, ca daca nu comanzi rapid de baut, n-ai decat sa te cari. In timpul asta nu ai comandat pentru ca te-ai asezat intr-un loc, ai fost pana la baie si ai inceput sa studiezi meniul si sa te acomodezi cu atmosfera. Sa inceapa sa-ti placa si sa fii convins ca vrei sa ramai pentru ceva timp. Si tocmai vrei sa comanzi ceva cand patronul locului incepe sa latre la tine scuipand rautate. Cam asa stau lucrurile intr-unul dintre putinele orase rasarite ale Romaniei.
O tara de frustrati, de oameni plini de rautate nejustificata, de oameni care nu fac altceva decat sa judece in stanga si in dreapta fara sa se priveasca vreo clipa in oglinda, o tara de indivizi plini de ei, care cred ca daca ti-au dat doua minute de muzica buna sunt Dumnezeu pe pamant. O tara plina de indivizi care nu vor sa daruiasca nimic, doar sa primeasca. Cat mai mult si cat mai repede. Am ajuns la concluzia ca in genele noastre staruie o samanta a raului. Pe care o putem extirpa, dar nu vrem! Nu vrem, asa cum nu vrea nici marele patron de Miles Davis sa faca din localul lui o mecca a relaxarii, a bunei dispozitii, a distractiei de bun simt, cand poate fi un loc al smardelii, al violentei si al urei!
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Cristina wrote:Nu mai exista festival de teatru, nu mai exista festival de jazz, cinematografe nu mai exista pentru ca nu mai exista spectatori pentru ele.
Serios? S-a terminat cu festivalul de teatru? Am vrut de doua ori sa merg si n-am prins bilete si acum nu se mai tine? Bun asa... La cinema n-am mai fost din 1997, cand cele care mai existau erau ca vai de ele, dar functionau. Astazi, parca mai erau prin pseudo-mallurile de la noi. Sau nu?
Cristina wrote:O tara de frustrati, de oameni plini de rautate nejustificata, de oameni care nu fac altceva decat sa judece in stanga si in dreapta fara sa se priveasca vreo clipa in oglinda, o tara de indivizi plini de ei, care cred ca daca ti-au dat doua minute de muzica buna sunt Dumnezeu pe pamant. O tara plina de indivizi care nu vor sa daruiasca nimic, doar sa primeasca. Cat mai mult si cat mai repede. Am ajuns la concluzia ca in genele noastre staruie o samanta a raului. Pe care o putem extirpa, dar nu vrem! Nu vrem, asa cum nu vrea nici marele patron de Miles Davis sa faca din localul lui o mecca a relaxarii, a bunei dispozitii, a distractiei de bun simt, cand poate fi un loc al smardelii, al violentei si al urei!
Foarte corecta descrierea. Am avut si eu imaginea asta completa (de popor plin de rautate, frustrari si tupeu) abia cand am iesit si eu prima oara din tara si am putut face o comparatie. Cat despre iesit in oras, vara mai merg la Ceasu Rau (odata am prins o trupa de jazz islandeza (!) care cantau live) si in rest prin Bistro de'l Arte (mai rar in ultima vreme)
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mai este putin si se termina 2009. Sa vedem daca se incropeste vreun festival de teatru.
Cinema nu mai exista nicaieri, in afara de invechitul "Modern" (ironic, nu?)
Am fost aseara la Bistro de l'Arte. Au cantat doi tipi tango argentinian, foarte frumos. Dupa cateva ore, am dorit sa plecam intr-un turneu prin crasmele mai spalate si mai de calitate. Asa s-a consumat povestea de mai sus.
Raman in continuare doar vreo 3-4 locuri unde imi face placere sa mai merg, printre care si Bistro de l'Arte.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Legat de oameni si mentalitati... acu vreo saptamana, sau cand a fost mai frig pe aici, am inceput sa primim caldura in calorifere. Ca in fiecare an, in secunda doi au navalit pensionarii la asociatia de proprietari cu scandal ca sa opreasca caldura, ca ei n-au bani si etc. Unii cetateni le-au atras atentia ca sunt unii care au copii mici, nu pot sta in frig cu ei, mai e si o gradinita racordata la retea... Reactia: "da-i in p***a ma-sii pe-aia, ce, la noi in bloc sunt putini cu copii mici. Sa se imbrace mai gros, ca si noi facem asa". :roll:
La TV se iau interviuri pensionarilor. Intrebarea clasica "cum e in casa?" Venerabilii raspund scandalizati: "e frig, nu primim caldura, noi suntem batrani si bolnavi, nu se poate asa ceva..." :roll:
Treaba asta se repeta an de an de cand stiu eu.
Image
Post Reply