Tales from the gradina "domnului" 2

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

ceva bine scris :
"România cu lanţul de gît>>> Lanţul e de aur, România nu mai ştim prea sigur ce mai e şi a cui. Realitatea demografică s-a schimbat brusc, ca o furtună sosită din senin. Sîntem sub ocupaţie, dar nu se vede nici o armată. Sîntem colonizaţi de o populaţie certăreaţă şi nesimţită, venită din nici o stepă, adusă de nici un avion. O populaţie care a evoluat în interiorul corpului naţional, ca fetuşii din Alien, şi care iese acum prin burtă, urlînd din toţi bojocii: „Am avere, am valoare!" E ca şi cum undeva, în secret, cineva ar fi dat drumul la o maşină de mîl uman care acoperă încet-încet naţiunea lui Sadoveanu, a lui Eliade şi a lui Nichita. Incubatoarele de incubuşi din cartierele periferice, fabricile de cetăţeni ale lui Ceauşescu, tradiţia celor 15 copii în sălaşele de nomazi, cine mai ştie? Lumea de pe stradă nu mai e cea pe care o ştiam din copilărie. Tata Ioan şi Tanti Mimi, familie veche, cu casă în Cezar Bolliac, făcută la 1870, au lăsat în urmă un copil, care a mai făcut un copil, care a mai făcut un copil, blond şi bucălat şi bine crescut, cu care mă jucam acum 40 de ani. Pînă la urmă, a plecat în străinătate, la studii şi nu s-a mai întors niciodată. La fel, jumătate din stradă: urmaşii burgheziei care a avut timp să dospească elite. În locul celor dispăruţi, au apărut rufele colorate întinse la uscat şi boxele scoase pe fereastră. În locul bunicii care ne spunea să nu scuipăm pe jos, s-a aşezat bunica ce-şi trimite nepoţii după băutură. Peste tot miroase a moarte prin sufocare: e ca şi cum o prezenţă grea şi absurdă s-ar fi aşezat peste cerul nostru, peste felul nostru de a fi, peste ce credeam că e bine şi mai ales peste ce credeam că e frumos. Cefele groase nu mai sînt de mult buletinul de identitate al bulgarului: cetăţeanul român, cu lanţul de-un kil jumate, îi bate acum obrazul profesorului care se căzneşte să-i educe odrasla: „Bine, bre, crezi că eşti tu mai dăştept? Ia să văd ce maşină ai!". Noul domn Goe nu mai e nici măcar simpatic:e viitor combinator şi dealer de droguri, viitor culturist, viitor ce vreţi voi, în afară de viitorul ţării lui, care se va mulţumi, de la un punct, doar cu trecutul. Despre România, alternativa Caragiale nu mai are ce spune. Populaţia care ne înlocuieşte nu mai e nici măcar ridicolă. E dincolo de asta, în sensul cel mai rău şi primitiv cu putinţă. Scriitorul nu mai poate face nimic: e nevoie de etolog, de veterinar, de dresor. Acum cîteva zile, am văzut la Craiova parada acestei Românii Noi, triumful Mafiei înhămate la coşciugul lui Caiac, în semn de veşnic respect pentru o viaţă de crimă şi muşchi în sînge. Oamenii ăia care dădeau ordine poliţiei se pregătesc să dea asaltul final, spre puterea oficială, după ce au pus mîna pe cea simbolică: ascultăm muzica lor, ne refacem reperele după valorile lor, sîntem călcaţi de maşinile lor. Undeva, departe, Uniunea Europeană şi moda corectitudinii politice ne învaţă să mulţumim frumos pentru asta şi să ne ştergem la gură.O ţară pusă la respect cu pumnul plin de tatuaje, o ţară în care fiul naiv şi sărac al ţăranului (cîţi or mai fi aşa) îşi face educaţia din textele de pe Taraf TV şi meseria de la şuţii cu care se întîlneşte la Gara de Nord, cînd se dă jos din autobuz. Marginea lumii s-a răzbunat dînd buzna în centru, pusă pe jaful identităţii naţionale, întocmai ca barbarii care năvăleau în Roma, surprinşi că localnicii n-au puterea să lupte. Ţara cea nouă, care vine peste noi, nu mai are nevoie de ce-am strîns în muzee şi-n cărţi. Dar se va bucura, un pic, de efortul nostru. Cartea de română se poate retrage în privata din curte, unde îşi va îndeplini ultima menire, neprevăzută de nici un critic. În locul ei, discurile cu manele rămîn să sfideze eternitatea. Cu ele nu poţi să te ştergi la fund. Chiar dacă ai vrea."

autor : Lucian Mandruta
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Da, foarte adevarat. Am constatat cu bucurie ca sunt, totusi, din ce in ce mai multe persoane publice si cunoscute care iau astfel de pozitii legate de fenomenul respectiv. Insa, in acelasi timp, am constatat cu tristete ca nu sunt suficient de multe, si ca mesajul lor nu ajunge chiar unde trebuie. Cine stie, poate cu timpul...
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, sunt cateva persoane, foarte putine care fac asta. Din pacate cam tarziu, dupa ce televiziunea, mediul in care tocmai aceste cateva persoane lucreaza de ani de zile, a avut grija sa contribuie urias la aceasta abrutizare si bataie de joc. Acum incearca sa repare prin acesti oameni si prin aceste campanii tardive. Si din pacate se face mult prea putin pentru cat de mare este raul deja facut.
Iar aceasta noua generatie pierduta nu mai poate fi nicicand recuperata. Pentru ca lucrurile care tin de educatie se fac la timpul lor.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Nu cred ca se incearca o reparare prin acesti oameni, pentru ca de fiecare data cand am vazut astfel de atitudini, ele veneau de la indivizi, in nume propriu, de obicei pe blogul personal. Singurul lucru organizat pe care l-am vazut a fost pe Realitatea, nu mai stiu cum se chema campania respectiva, cred ca "smecher de romania". Dar este foarte, foarte putin. Ma tot gandesc ca mai demult, astfel de imagini, comportamente si atitudini ar fi fost foarte rapid taxate de "societate", oamenii de genul asta ramaneau undeva in underground. Dar astazi acest lucru nu se mai intampla, societatea pare sa fi adoptat total acest model. Nu imi explic ce ar fi putut sa se intample. Si nu tine de varsta, pentru ca vad din ce in ce mai multi oameni trecuti de 50 de ani care corespund descrierii.
Image
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

da, ma rog. cu privire la ce a spus Mandruta, sunt mai multi ca el (Badea, Ciutacu, Gadea etc). sunt adevarate afirmatiile lor, nu ca nu as fi de acord cu ele, da' nu vad decat niste oameni care se plang ("vai ce rau o duce tara asta, vai si mai e si faza cu incalzirea globala, si mai e si mafiaaaaa.....") , sau ma rog care se incadreaza in moda vremii (sunt trendi). atitudine mai putin, asta e parerea mea, uneori sunt doar niste compozitii frumoase (ca cea a dn-ului de mai sus) si doar atat. se mai discuta pe la radio zilele astea (pe la europa fm cred) despre revolutia din '89, "ca ce domnule, de ce au murit tinerii aia atunci ? degeaba uite ca suntem rau acum si etc. etc." da, se pare ca au murit degeaba. revolutia aia nu a fost nimic, a fost decat o nascocire, nascocire a celor care isi umfla astazi burtile acolo sus (ca de, tot noi i-am pus acolo) de pe spinarea noastra. s-a vorbit atunci de democratie si astazi se vorbeste tot despre democratie, ce e aia domnule ? ea nu exista concret, e o inventie frumoasa menita sa induca in eroare. atata timp cat exista politica democratia nu exista. "da domne da avem drepturi, aia ce mai e ? " sunt doar privilegii (cum spunea regretatul George Carlin). adevarata atitudine fata de ceea ce se-ntampla azi trebuie sa fie molipsitoare, sa se raspandeasca cat mai mult; atunci cand "ei" ne vor spune sa-i privim sa vedem cat sunt ei de falnici noi toti ar trebui sa le aratam spatele. (sau poate nu ? ei fiind niste paraziti, s-ar putea sa ne muste si-asa). spirit exista da' nu arde, asa ca decat sa plangem (cum plangeam eu cand eram mic cand ridica mami vocea la mine :) ) mai bine sa le radem in fata cu dezgust, caci asta merita cu toti. mi-e sila.
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Eu cred ca exista in Romania un perpetuum dolce far niente combinat cu o teama inradacinata de pe vremea comunismului, cand daca suflai ceva, erai sigur saltat imediat. Sau daca indrazneai sa-ti spui parerea, parare care nu era politically correct.
Inca nu avem curajul sa spunem lucrurilor pe nume in mod oficial, sa ne luam cu cine trebuie de gat, sa stim sa ne aparam drepturile si sa o facem si in instanta.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Televiziunile nu iau atitudine, pentru ca ele traiesc din rating, rating facut de "cei multi". Nu au niciun interes. Politicienii ar putea face multe, dar ei traiesc doar pentru voturi, voturi pe care le primesc de la "cei multi", asa ca a lua astfel de atitudini echivaleaza cu sinuciderea. Noi, civilii, ne frustram, consumam si enervam, si ne expunem liber parerile pe forum, intre noi. Si astfel, aflam fiecare ceea ce stiam deja. Solutia? Habar n-am. Poate o schimbare brusca, din temelii, a intregii societati si a principiilor pe baza carora ea functioneaza. Dar astea sunt doar vorbe mari si pura teorie.
Image
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Solutia e simpla. Ca enunt, desigur. Trebuie sa se fure tot ce e de furat, dupa aceea, cei care se vor ridica vor fi oameni cu merite reale.
"Elita" actuala e constituita, in proportie covarsitoare, din oameni al caror unic talent e acela de a fura. Ca oameni, acesti indivizi sunt de o calitate indoielnica (ca orice ciocoi). Or, cum multimea tot timpul imita "elita", in aceste timpuri, multimea e asa cum e.
Insa eu am sperante. Vad un viitor nu foarte indepartat in care elita isi va merita numele. Nu de alta, dar se apropie foarte tare momentul in care nu va mai fi nimic de furat ;) .
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

ultimul lucru ramas de furat suntem noi, bine veti spune ca si acum tot de la noi se fura, da' credeti ca le va fi asa de greu sa treaca la o forma moderna de "colectiva" sau mai rau sa se infiinteze o nou si frumoasa "securitate" (pt. cei ce se vor opune). sa asteptam, poate o fi mai bine...... pfffffffff de unde si ideea asta ? astia o sa ne curete de tot (o sa ne ia si ismana din fund la o adica) si-atunic cine naiba o sa se mai ridice din tarana si praful ramas ? eu n-am nimic cu opinia nimanui, da' HerrMess, e cam exagerat. :roll:

ups, vad ca faci cu ochiul, poate nu e ceva serios totusi ? :)
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Ce parere aveti de cazul Polanski? :roll:
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Nu glumeam. E nevoie de o noua elita. Asta nu se face peste noapte.
Legat de partea cu furatul: din ultima transa FMI se vor plati salarii si pensii -> nu mai sunt bani -> nu mai este de unde sa se fure -> cine doreste sa faca bani va trebui sa faca afaceri pe bune.

Legat de Polanski cred acelasi lucru pe care il cred despre orice adult care face sex un copil de 13 ani. Ca merita sa faca puscarie sau sa stea niste ani buni intr-un sanatoriu.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Avand in vedere ca intotdeauna l-am admirat pe Polanski pentru filmele lui, nu ma bucura ce se intampla cu el acum si de atata timp. Pe de alta parte, nu sunt de acord nici cu ce a facut. E o pedeapsa meritata, insa imi si pare rau ca a fost atat de slab si de inconstient sa faca asa ceva...

Apropos de elita, Hermess, deunazi, o prietena de-ale mele, avand de facut un proiect, imi cerea pararea: ce este elita? ce sunt elitele? care este reprezentarea sau reprezentabilitatea lor? As fi curioasa sa aflu si parerea voastra. Pentru ca eu am recunoscut ca nu stiu daca am folosit de doua ori in viata mea acest cuvant. Si ca in Romania nu stiu sa fi existat de cand sunt eu cu adevarat asa ceva.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Eu nu stiu prea multe despre cazul lui Polanski, decat ca a facut sex cu o fata de 13 ani acum multe decenii. Trebuie totusi amintit ca nu e vorba de viol, ci de sex cu un minor. Dati-mi voie insa sa o fac pe avocatul diavolului: parerea mea e ca in lumea asta, multe lucruri sunt relative, inclusiv varsta la care cineva (inca) este copil. Daca e sa vorbim din punct de vedere legal, exista o varsta pentru consimtamant sexual, deasupra careia esti un om fericit, sub ea, insa, esti nenorocit pe viata. Acum, nu stiu daca 13 ani e mult sau putin, dar stiu ca in Romania varsta de consimtamant este de 15 ani, in SUA variaza (de la stat la stat) de la 16 la 18, in Bulgaria 14, in Argentina 13(!), Filipine 12(!!), etc etc etc. Asadar, treaba e relativa si din punct de vedere legal. Aceiasi persoana poate fi undeva ok, in alta parte considerata un monstru. Prin urmare, ce etalon luam? In plus, ati trecut recent pe langa o scoala generala sau liceu? Mie imi e din ce in ce mai greu sa le spun "copii". Daca Polanski merita sau nu sa-si petreaca batranetea in puscarie, doar el si "ea" stiu cu siguranta.
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Si eu am avut initial tendinta sa spun ca, nestiind daca a fost viol sau consimtire, nu il putem acuza. Insa daca te pui in situatia unui parinte, nu cred ca esti prea incantat.
Ati citit/vazut "Lolita"? Exista si astfel de drame. Este foarte relativ, e-adevarat. Il compatimesc oricum pentru ce a avut/are de tras. Mai ales ca il admir tare mult, ca si regizor.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Evident ca daca as fi parinte intr-o situatie de genul asta, sau daca as fi din familia cuiva care e ucis, etc, as dori pedeapsa cu moartea pentru faptasi. Dar tocmai de aceea legile nu se (mai) bazeaza pe legea Talionului (ochi pentru ochi si dinte pentru dinte). Opinia si dorintele familiei nu conteaza atat de mult in cantarirea faptei si a pedepsei. Nu degeaba se spune ca justitia e oarba. PS: Pana si Vito Corleone e de acord: ...but that is not Justice. Your doughter is still alive (The Godfather) :wink: In situatii de genul asta, eu unul evit sa vad in "minor" un inger nevinovat si nestiutor, iar in "major" un demon pervers. De multe ori, situatia este mult mai nuantata.
Image
Post Reply