Fotografia, eterna pasiune.

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
Post Reply
MIKE THE REVELATOR
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Sun Jul 04, 2010 2:27 am
Location: Bucharest
Contact:

Fotografia, eterna pasiune.

Post by MIKE THE REVELATOR »

Fotografii care v-au plăcut, care v-au oripilat sau care nu v-au lăsat indiferenţi.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Rammstein �ber Alles!
MIKE THE REVELATOR
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Sun Jul 04, 2010 2:27 am
Location: Bucharest
Contact:

Post by MIKE THE REVELATOR »

Continui tot eu ca vad ca nu se baga nimeni momentan :D :)

Image

Image

Image

Image
Rammstein �ber Alles!
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

O_O nice ones... :D
Adu'mi aminte sa postez si eu aici, ca acum e prea tarziu :lol:
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
MIKE THE REVELATOR
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Sun Jul 04, 2010 2:27 am
Location: Bucharest
Contact:

Post by MIKE THE REVELATOR »

Astept :D
Rammstein �ber Alles!
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Daca e sa ne referim la poze care ne-au influentat in vreun fel, postez si eu trei poze care mi-au schimbat perceptia despre viata; Daca sunt considerate prea "dure" le sterg insa sunt poze reale ,poze pentru care fotografii respectivi au fost recompensati cu premii internationale, chiar The Pulitzer:
Pozele le-am luat de pe robii.com(pentru ca aici au o dimensiune mai mica)
http://www.robii.com/components/com_joo ... 975201.jpg
Fotoreporterul Frank Fournier a surprins-o in acest cadru pe Omayra Sánchez( 13 ani), cu cateva ore inainte ca aceasta sa moara din cauza hipotermiei.Era prinsa intre daramaturile propriei case ,dezastru produs de eruptia vulcanului Nevado del Ruiz
http://www.robii.com/components/com_joo ... 840569.jpg
Pe 1 februarie 1968, fotograful Eddie Adams de la “Associated Press” a surpris aceasta intamplare in Vietnam. Nguyen Ngoc Loan, seful politiei locale il executa pe prizonierul Nguyen Van Lem. La un an dupa intamplare, Eddie Adams a primit premiul Pulitzer . Exista si o inregistrare video a scenei, insa poza lui Eddie a fost considerata mult mai sugestiva

http://www.robii.com/components/com_joo ... 738680.jpg
Fotografia arata un copil lovit de foametea din Sudan si il surprinde cand acesta se tara in directia unei tabere a Natiunilor Unite aflata la un kilometru distanta!(1994)Vulturul asteapta ca acest copil sa moara ca sa il poata manca. Poza a produs un soc pe intreaga planeta.Nu se stie ce s-a intamplat cu copilul, nici macar fotograful Kevin Carter care s-a sinucis din cauza depresiei, trei luni mai tarziu nu a aflat!
Last edited by AVA on Wed Jul 07, 2010 8:18 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Stiu ca fotograful ultimei poze, s-a sinucis.
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Asta nu stiam dar a luat premiul cel mare.Nu cred ca pentru mine exista o alta poza care sa ma impresioneze mai mult decat aceasta!
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Da... si eu stiu povestea cu fotograful ultimei poze, s-a sinucis la destul de putin timp dupa ce a fost premiat :cry:

Eu zic ca ar fi frumos sa punem si sursa pozelor, daca nu chiar autorul :)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Rapunzel wrote:Eu zic ca ar fi frumos sa punem si sursa pozelor, daca nu chiar autorul :)
Exact, va rog sa puneti sursa sau autorul. E un minim de respect pentru munca celui care a facut-o.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Da, aveti perfecta dreptate. Am sa fac un edit. Scuze pentru ca am omis acest lucru!
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Assasimon wrote:http://www.toxel.ro/Inspire/13-fotograf ... _2143.html
LoL, l'am primit azi pe 9AM. :)
tot din aceasra categorie fac parte si pozele postate de mine doar ca pe mine ,persomal, cele trei m-au impresionat cel mai mult.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

da, ok. puneti sursa, dar am o mare rugaminte: nu mai postati fotografii socante. postati fotografii interesante, frumoase, deosebite, dar nu imagini socante si nu imagini cu continut explicit sexual. va rog sa nu ma acuzati de cenzura, dar forumul asta este frecventat de multi tineri, inclusiv de scolari. nu este un portal de fotografie, unde sa anunt inainte de afisarea unor fotografii socante ca ele sunt socante sau aceste fotografii sa fie ascunse publicului larg si accesibile doar celor care dau click pe un link, asa cum fac site-urile profesioniste.
deci, nu mi-o luati in nume de rau, dar nu postati fotografii socante. eu personal nu am vrut nicodata sa deschid un topic unde sa afisam fotografii, tocmai pentru ca exista milioane de fotografii care pot fi puse aici, care impresioneaza prin frumusete sau prin incarcatura momentului, dar si fotografii pe care nu vreau sa le vad aici niciodata. va multumesc.
Last edited by Cristina on Thu Jul 08, 2010 7:28 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Sabeen
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 245
Joined: Thu Jul 01, 2010 10:57 pm
Location: Brasov/Tg. Mures
Contact:

Post by Sabeen »

Am si eu o intrebare? Nu se poate implementa in forum optiunea de "Spoiler"?
Stiu sigur ca exista, pentru la l-am mai vazut si pe alte forumuri si ne-ar scuti de o gramada de necazuri :P
Ex: http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=110598
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Eu am postat pe mesaj...daca trebuie ,le scot fara probleme...poate ar fi mai bine, tinand cont de faptul ca de la acele poze nu a mai pus nimeni imagini vesele...doar ca trebuiesc modificate si celelalte comentarii. Cum vreti.Nu mi se pare a fi cenzura, greseala e a mea!...si recunosc ...ma cam saturasem de femei goale!
Post Reply