Ce spun altii despre noi?(forum,TV,presa,comentarii)

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Assasimon wrote:@draqdla4: Foarte tare :shock:
This be my fav: http://www.youtube.com/watch?v=6iMCGO-Zvs0, dar originalu' tot e mai bun.
Bun de tot omul, dar pe asta il stii?
http://www.youtube.com/watch?v=Bcb5TZKewZE
Un clasic in viata face cover dupa un clasic din istorie.
Image
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Jean Michel Jarre am mai ascultat, dar de Patrick Rondat nu stiu nimic.. :oops:
Genial sound :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Assasimon wrote: de Patrick Rondat nu stiu nimic.. :oops:
Nici eu :D La JMJ ma refeream cand ziceam de "clasic in viata".
Image
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Am avut si eu parte de reactiile mele negative la adresa muzicii pe care o ascult. Dar a contat foarte mult de la cine au venit. Normal ca daca un manelist ordinar mi-a spus ca ascult muzica satanista (mda, de Rammstein e vorba :evil: ), am ras in sinea mea si nu l-am bagat in seama (am patit-o de doua ori pana acum).
In schimb am fost foarte placut surprinsa sa descopar o groaza de oameni foarte deschisi la minte care asculta rock. Si chiar mi-am facut prieteni doar datorita faptului ca ascultam aceeasi muzica (si voi sunteti inclusi aici :oops: ), ceea ce mi se pare un lucru extraordinar de frumos. Am avut colegi de facultate cu care nu prea discutam la timpul potrivit (comunicarea asta...), si acum am reinnodat relatiile tocmai datorita muzicii pe care o ascultam :D
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

eu am tot amanat momentul lamuririlor pt ca nu-mi gaseam cuvintele. as vrea sa scriu pe scurt dar nu stiu daca reusesc. vedeti voi...e clar am gresit la inceputul topicului, insa cel putin in cazul meu treaba sta in felul urmator. am mai spus-o, eu am schimbat prefixul din 2 s-a facut 3 si treburile se complica...nu dramatic. sper sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa accentuez calitatile sau defectele anturajului meu. din fericire in nu se invart pasionati de manele ci oameni cu scoala si cu gusturi ok dar intr-o vesnica ,concurenta de cine este "cel mai cel mai". nu-mi este jena de gusturile mele muzicale, asta nu inseamna ca la un eveniment (gen.nunta, botez)merg cu lanturi sau tricou. din contra ,optez pentru tinute gen costumase+top, rochite negre chiar vaporoase(precizez ca imi place sa fiu eleganta). dar tinutele de zi cu zi le prefer casual sau mai bine spus jeans +girlie. problema sta in felul urmator. ma izbesc de intrebari de genul :"chiar iti place sa asculti asa ceva?" sau " nu iti este frica sa mergi la concerte de gen?" "fitoasele" din jur mai degraba le vezi sub masa sau pe masa la vreo petrecere decat pe mine care sunt anti-alcohol. stiti ce este culmea? majoritatea prefera rockul insa dor clasic. nu demult un amic incerca sa contrazica tot ce spuneam eu referitor la rammstein, el mare fan al celor de la iron maiden. a ajuns intr-atat incat sa sustina ca majoritatea merg la rammstein nu pentru muzica ci pentru efectele pirotehnice. era inutil sa-i explic , ca niciodata un individ care nu agreaza muzica metal nu va merge la un concert doar pentru efecte, ca la circ sau ca majoritatea ascultam muzica mai mult decat o privim. exista ,de altfel tendinta ca unii oameni sa vada calitate doar intr-o muzica veche fiind exclusivisti cu tot ceea ce este mai nou. cu riscul de a ma repeta si eu ascult muzica veche, de pilda imi place foarte mult the doors...sau vin cu fraze de genul :"rammstein?metallica? sunt nimic pe langa etc, etc" omitand faptul ca pana la urma rockul are mai multe "sectiuni" ca metal industrial, hard, heavy metal, rock and roll, psihedelic si a compara un rammstein cu elvis, sau metallica cu the doors este efectiv o prostie. ..scuze ca m-am lungit :oops:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@AVA
Cred ca pana la urma este vorba de un fenomen generalizat, caracteristic oamenilor negativi. Si acest lucru este valabil cam in toate aspectele vietii noastre, ca vine vorba de muzica, filme, politica, etc. Aici imi aduc aminte de ce povestea Cristina referitor la sfaturile legate de mancare. Si pe mine incearca colegele sa ma umfle cu junk food, ca cica viata e scurta si trebuie sa ma bucur de ea :lol: Bineinteles ca astea sunt exact colegele care sunt cat usa si mananca cat o echipa de fotbal.
Si de oamenid e genul asta e bine sa te feresti, pentru ca oricate argumente le-ai aduce, tot nu vei reusi sa le schimbi parerile. Dar te vei incarca pe tine cu tot felul de chestii negative! Eu cel putin asa fac, si imi e mai bine. Si oricum, fiecare gen muzical cred ca trece prin aceleasi chestii ca si noi...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

AVA, mi-e greu sa cred ca in Timisoara, care este dintotdeauna unul din cele mai deschise la minte orase ale Romaniei, contine inca personaje care sa-ti puna asemnea intrebari. Inseamna ca exista totusi o problema in ceea ce se cheama anturajul tau. Eu numesc anturaj prietenii care-s toti intregi si frumosi la minte. Restul, cum iti spuneam si mai devreme, chiar nu conteaza!
Pana la urma peste tot exista indivizi care sa prefere metalul clasic sau rockul clasic trupelor de industrial si Rammstein. Dar eu chiar nu vad unde-i problema! Nu cred ca toti trebuie sa avem aceleasi gusturi si aceleasi preferinte vestimentare, muzicale etc. Si eu am amici care nu cred in Rammstein, le respect prefereintele si beau o bere in continuare cu ei, discutand subiecte normale si faine. Eu chiar nu vad o problema in asta. Te incarci negativ, crezand ca vei schimba ceva vreodata. Nu, pentru ca nu suntem la fel! Si nici nu trebuie sa fim! Putin imi pasa ca unora le place Slayer si nu Rammstein. Pana la urma nu asta conteaza. Ca si Rapunzel, sustin in continuare ca marele nostru merit este sa ne gasim oamenii pe sufletul nostru si cand spun asta, nu ma refer doar la muzica.
Am cunoscut destui metalisti cretini. Ca lumea in general greseste si ne baga pe toti in aceeasi oala, asta este o prejudecata pe care nu ma chinui sa o schimb eu, ca nu ma preocupa si nu ma ajuta la nimic. Ma concentrez pe ceea ce ma intereseaza in continuare, ma intalnesc cu oamenii cu care-mi face placere sa-mi petrec timpul si sa discut, imi ascult muzica preferata si-mi vad de treaba mea. Nu are nici o importanta ce spun altii despre mine, altii decat cei dragi mie :)
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

da unii sunt deschisi la minte altii nu...ca peste tot. sa nu va imaginati ca ma cert cu vreun om cumsecade doar pentru ca acela nu suporta Rammstein dar da, pot fi si eu exclusivista si pot evita discutii cu un om care asculta doar manele sau incearca sa ma convinga ce mare este Beyonce-am dat un exemplu. si desi eu am facut pacostea asta de topic ma enerveaza si pe mine. :cry: pe de alta parte , ciudat as spune, saptamana trecuta mi-am lasat masina la spalat. muzica o am pe stick(cam 95% Rammstein si restul vreo 3 piese Billy Idol si alte 3 Unheilig). De obicei indivizii trec pe radio ,acum spre mirarea mea suna Rammstein la max. baiatul care spalase masina spune "nu stiu cine canta dar asa muzica faina nu am auzit in viata mea."..in gandul meu "vezi ca se poate?" e ca si istorioara fetei cu zidarul...la noi e ca la popa...intoarcerea pacatosului e o bucurie...cum sa nu te bucuri cand vezi un om pt care bagai mana in foc ca se transforma in lup cand aude metal industrial, chiar ii place stilul? raman la ideea ca romanii stau prost la capitolul educatie si nu la gusturi 8)
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

:lol: :lol: Foarte amuzanta intamplarea, arata ca daca li s-ar da o sansa trupelor gen Rammstein mult mai multora le-ar placea. Ma refer aici doar la categoria de oameni care nu a ascultat in viata lor Rammstein, dar stiu ei mai bine ca sunt nazisti, ca sunt satanisti, sado-masochsti si asa mai departe..
Acum eu nu cred ca este numai vina acelor oameni. Pana la urma ei invata din ce aud. Si, luand ca exemplu reportajul de la Prima, cum sa nu fugi de o trupa cand primul lucru care ti se spune despre ea este ca are albumul interzis minorilor in Germania. Sau puhoiul de stiri de pe internet gen Noul album Rammstein simpatizeaza cu Joseph Fritzl.
Eu cand vad astfel de oameni incerc sa le schimb parerea, sau macar sa le fac una proprie, nu rezultata din ce au citit de la altii. Daca totusi nu le place, foarte bine, asta e, doar nu fac asta un un motiv sa nu ne mai intelegem bine.
Am schimbat totusi pareri si imi pare bine, mai ales ca si cei cu care am vorbit recunosc ca le place muzica, si regreta ca s-au luat dupa ce au spus altii.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

dar oricum, e de ajuns sa vorbesti doua minute cu un om ca sa intelegi ca il poti ajuta sa priveasca obiectiv problema sau nu (atat cat poti tu de obiectiv). e o chestiune de educatie, intr-adevar. gustul se educa.
User avatar
Cri5tihp93
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Dec 16, 2009 2:05 pm
Location: Bucuresti

Post by Cri5tihp93 »

"Ce muzica ciudata asculti Cristi" (o colega din clasa)
"Frate numai asculta atata Rammstein , esti obsedat?" (un prieten bun)
"Frate esti obsedat de german people" (un retardat pe care l-am crezut prieten)
etc...etc.
Ar mai fii niste fete care asculta si ele Rammstein dar ma considera un "faker" pentru ca nu am bani de concert. Iar eu cand ascult Rammstein.....numai zic nimic despre cum ma simt
Du riechst so gut
du riechst so gut
ich geh dir hinterher
du riechst so gut
ich finde dich
- so gut
ich steig dir nach
du riechst so gut
gleich hab ich dich

Jetzt hab ich dich
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Cri5tihp93 wrote:"
Ar mai fii niste fete care asculta si ele Rammstein dar ma considera un "faker" pentru ca nu am bani de concert. Iar eu cand ascult Rammstein.....numai zic nimic despre cum ma simt
hei, nu dispera! o sa vina si vremurile cand iti vei permite orice concert,acum esti tanar nu le poti avea pe toate...si atunci adu-ti aminte sa le dai cu flit la toate poamele astea care acum se cred smechere. important este sa-ti pastrezi gusturile sanatoase

:wink:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Cristi, fetele alea care te considera "faker" pentru ca nu ai bani de concert nu merita sa le dai nici o atentie. Faptul ca nu ai bani sa vii la concert nu te face mai putin fan cu absolut nimic decat restul fanilor.
Iar daca prietenii tai buni te considera obsedat de Rammstein, nu vad nici o problema in asta. :) E parerea lor, iar asta nu va face mai putin prieteni.
Chiar imi pare tare rau ca nu poti veni la concert. :(
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Cri5tihp93
Nu pot sa iti dau decat acelasi sfat de mai sus: tine in primul rand seama de persoana care emite pareri referitoare la tine! Exista o categorie de oameni, cei negativi, care nu vor putea fi multumiti, orice ai face.
Si nimic nu iti garanteaza ca, daca ai avea bani sa mergi la fiecare concert, fetele alea nu ar gasi alt motiv sa se lege de tine :lol: Dar, ca sa fii linistit, parerea mea este ca daca nu ar fi interesate de tine, nu ar fi asa de preocupate de gusturile tale muzicale :twisted:
User avatar
Cri5tihp93
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Dec 16, 2009 2:05 pm
Location: Bucuresti

Post by Cri5tihp93 »

Multumesc pentru sustinere :D . Foarte de treaba sunteti...Doamne ajuta ca peste 2 ani sa am servici si sa am bani. Atunci Till va avea 49 deci ar mai merge de un concert pe la noi. Oricum distractie placuta :) Mai e asa putin...
Du riechst so gut
du riechst so gut
ich geh dir hinterher
du riechst so gut
ich finde dich
- so gut
ich steig dir nach
du riechst so gut
gleich hab ich dich

Jetzt hab ich dich
Post Reply