RAMMSTEIN TURNEU 2016

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

The Chaser si restul prietenilor: piesa de intro:

Intro: debuteaza cu ritm de baterie si clape. Apoi vine chitara. Piesa duce la radacinile Herzeleid si Sehnsucht, fara inflorituri. Versurile sunt o inlantuire de texte din mai multe piese (de ex. Reise, Reise, Asche zu Asche, Stein um Stein). Sunt si versuri noi. Till a reusit sa potriveasca versurile cu un flux impecabil. Chiar inainte de refren spune “Wir sind wieder da” si refrenul este “Ja, nein, Rammstein”. Nu foarte original, dar cu impact. Un pic cam ca “Rammlied”. Piesa e destul de lunga. Titlul piesei nu exista inca, au denumit-o “Rammstein”, dar va exista pe noul album. Si va exista un nou album. :)

Despre costume nu are sens sa povestim, le vom vedea in fotografii si pe youtube, dar aduc cu cele deja stiute.
La fel, scena si pirotehnia pot suferi modificari fata de repetitia din Balck Box Music. La nivel de lumini totul este nou!!! Si foarte electric!

Ca impresie generala, show-ul aduce cu cel din 2013, cu ceva noutati. Trupa este in forma, ca in 2013.

Repetitia de aseara a fost filmata de o echipa de profesionisti. Dar atat se stie deocamdata.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Hmmm, banuiesc (adică sper) că după LIFAD, de la care au trecut 7 ani, nu vor ieși la rampă cu ceva "nou" care este, de fapt, un amalgam a unor piese vechi. Se poate pleca de la niște riff-uri, anumite părți din care ulterior să rezulte o piesă nouă. Nu cred că vor lansa o "asemenea" piesă, o fi doar un mic hint al stadiului actual de lucru. Cert e că avem confirmarea că vor lansa un album nou. Pe Affenknecht spunea cineva că a și vorbit cu Flake pe tema asta și că, intr-adevăr, intenționează să lanseze un nou album.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Umm... Nu se stia deja ca va exista un nou album? Intr-adevar, suna cam ciudat sa puna un cantec "best-of remix" pe noul album, dar, din cate stiu eu, se stie de cateva luni ca va exista un nou album. Daca este vorba de data lansarii, atunci greseala mea ca am inteles gresit.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Cristina wrote:Despre costume nu are sens sa povestim, le vom vedea in fotografii si pe youtube, dar aduc cu cele deja stiute.
Dacă şireturile sunt roşii, totul e Ok ! :P
Image
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

Va fi si Zerstören? Asta este o premiera foarte frumoasa pentru mine. Pariez ca primul concert care va fi pe youtube il voi viziona la scurt timp dupa ce apare. :)))
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Se pare ca maine seara vor canta Wut si Spieluhr, in cea de-a doua repetitie. Deci playlistul se mai poate schimba de la un concert la altul.

Am aflat de la o prietena care a fost aseara ca prima piesa, cea de intro, nu se cheama Rammstein ci "Ramm4". Rammvier adica.

Shilo, si eu contez pe sireturile rosii. Si blana roz :))
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Wut e un cantec nou sau te referi la Wut will nicht sterben? Sau ai vrut sa scrii altceva?

Iar de setlist, sigur o sa se mai schimbe, ca prin 2011-2012, cand au cantat Mein Land si Rosenrot in rehearsal concerts, dar nu si in concertele propriu-zise.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Hallelujah si Spieluhr! Mai lipseste doar Adios ...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Setlistul oficial de la al doilea rehearsal concert, cu informatii despre efectele folosite pentru fiecare cantec

Per total, e cam la fel ca primul. Sonne si Stripped au alta pozitie in lista.
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

Vesta de sinucidere la Zerstören? *-*

Si Mein Hertz brennt va fi din nou probabil ca si in turneul Mutter. *-*
Image
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Suicide belt e cam mult spus. Se pare ca e doar o centura cu mici explozii la sfarsitul lui Zerstoren, intr-un fel ca si cureaua pe care o avea Flake la sfarsitul lui Mein Teil, dar la un nivel mai mare (asta cu Mein Teil e presupunerea mea).

Iar la Mein Herz brennt, cred ca o sa fie mai degraba ca in MIG Tour 2012.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Incepe sa-mi fie ciuda ca nu iau parte la niciun concert anul acesta ...
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

agenttud wrote:Suicide belt e cam mult spus. Se pare ca e doar o centura cu mici explozii la sfarsitul lui Zerstoren, intr-un fel ca si cureaua pe care o avea Flake la sfarsitul lui Mein Teil, dar la un nivel mai mare (asta cu Mein Teil e presupunerea mea).

Iar la Mein Herz brennt, cred ca o sa fie mai degraba ca in MIG Tour 2012.
Dar este suicide vest, nu belt. De aceea ma duce cu gandul la altceva. :S
In orice caz, pacat ca au scos Mein Teil. Pff, iubesc melodia asta!

Ahh... reprezentarea lor la MHB din turneul MIG nu mi-a placut chiar asa de mult precum a fost in Mutter. Parca in turneul Mutter a fost mai explosiv! Sau cel putin asa mi se pare mie. :/
Image
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Din cate am inteles, e doar o centura.

Text in franceza de pe forumul RammsteinWorld:
Sur Zerstören, à la fin Till enlève son manteau et découvre une énorme ceinture d'explosifs, puis se fait "sauter" (série d'explosion au niveau de la ceinture).
http://www.rammsteinworld.com/forum/top ... ent=620580

(trebuie copiat manual tot url-ul)
Post Reply