Off-topic

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Am tot stat pe FB zilele astea. Este incredibil si inadmisibil ce s-a intamplat acolo... Sa vedem daca pana la urma se va afla ce a fost acolo de fapt. Este tragic si deplorabil din cale-afara. Pe multi dintre cei morti sau raniti foarte grav ii stiam din vedere de la concerte.

Astazi, prietenii nostri de la Rammstein Croatia doneaza bani pentru victime. E un gest incredibil de frumos din partea lor. Iata ce mi-au scris pe FB:

"Pyro & Metal in a small club - that was something which left a trace on our youth and memories. That's why we are so shocked, it could have been all of us in the club, people who love the same music like we do, who went out to have good time as we had...
We are all brohers and sisters."

Ce sa mai zic... Ce oameni frumosi... Le-am multumit in mai multe randuri si au zis ca nu trebuie, ca se gandesc la noi si ca ei vad ca numarul victimelor e in crestere si au strans cativa bani, pentru ca au auzit ca sunt victime care au nevoie de operatii si terapie in alte state si asigurarile lor nu acopera costurile.
Si ca spera ca noi sa nu fim nevoiti vreodata sa ii ajutam din acest motiv.

Ma inclin cu respect...

M-am gandit sa le multumesc si pe FB, dar mi-e teama sa nu se simta obligate celelalte comunitati de fani din lume. Voi ce sfat imi dati?
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Poti trimite un e-mail moderatorului/moderatorilor. Asa eviti facebook-ul.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pai deja am discutat cu ea. Si i-am multumit. Doar ca ar fi fost frumos sa stie si romanii nostri cum se mobilizeaza altii pentru noi si noi nu facem nimic. Si aici nu ma refer deloc la comunitatea noastra, unde sunt foarte multi elevi si studenti fara bani, nu avem printre noi oameni cu bani, iar cei salariati cu siguranta ca isi ajuta prietenii nenorociti cum pot.
Ma refer la societatea romaneasca civila care aproape ca lipseste cu desavarsire. Ma refer la cei care fac parte din ordine profesionale de gen avocati notari, arhitecti etc. Ma refer la sindicatele functionarilor publici, care nu au facut niciun apel pentru a strange catusi de putin, macar 5 lei, 10 lei de caciula si tot se strangea ceva. Ma refer la artisti de peste tot, dar mai ales la oamenii cu bani si la oamenii de afaceri. Mi se pare ca lumea merge inainte intr-o vesnica amorteala... Si ma opresc aici, pentru ca e o discutie cu care m-as intinde mult, dar va zic doar atat: sunt extrem de trista, de revoltata, de speriata in acelasi timp, ca asa ceva (si multe altele) lasam sa fie posibil...
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

DIn nefericire asa a fost intotdeauna, Cristina. Nu putem sa facem nimic daca cei care vor sa isi faca reclama(avand un buget consistent) nu fac nimic daca nu au ceva de castigat. Dar in schimb sa ne multumim ca ceilalti romani, cu o inima si un buget destul de bun, au donat pentru aceasta cauza, si pentru multe altele(cel mai probabil). Va trebui de data aceasta sa laudam romanii cu inima, deoarece ceilalti care nici macar nu s-au stresat pana in acest moment, nu o vor face nici de acum in colo.

Si multe multumiri si strainilor care ne-au ajutat. Desi multi dintre noi nu ii cunoastem, uite ca ei au avut inima sa ajute practic niste straini. Bravo lor si sa ne fie si noua lectie pentru posibile viitoare incidente(care sper sa nu se mai intample).
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da... asa e...
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Dupa o lunga pauza si multe zile de tristete.... nu am ajuns inca la nici o concluzie clara. Ce s-a intamplat, cine e de vina, ce putem sa facem noi, in afara de a dona? Nu cred ca cunosc pe nimeni din lista celor care nu mai sunt, doar din cea a ranitilor. Simt ca trebuie sa facem mai mult pentru cei raniti care au nevoie de foarte mare ajutor, dar nu stiu ce....
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Solidaritatea există.
Numai la Fundația Mereu Aproape s-au strâns peste un milion de euro pentru chestia asta.
http://jurnalul.ro/stiri/observator/ban ... 00361.html
Plus alte strângeri de fonduri care s-au mai făcut.

Pe de altă parte, strict pentru îngrijirile medicale, nu este nevoie de nici un ban. Toate cheltuielile medicale (inclusiv cele din străinătate) sunt acoperite de Casa Națională de Asigurări de Sănătate, indiferent dacă persoana a fost sau nu asigurată. (E o măsură excepțională, luată de Guvern).

În concluzie: Mare lucru noi nu prea mai avem ce să mai facem. Decât să ne asigurăm că Societatea și-a învățat lecția ... și că nu va permite acest lucru să se mai repete.
În altă ordine de idei, sistemul de asistență medicală de urgență și-a arătat limitele. În caz de cataclism cu sute de victime ... în țară cel puțin se va muri pe capete. Din lipsă de paturi, de mașini, de personal calificat, etc.
Un cutremur de peste 7 de exemplu, este o CERTITUDINE. Nu este o chestiune de DACA. Ci de CAND. Si cu cat trece timpul mai mult, cu atat suntem mai aproape de el.
Cine stie ... poate chiar in seara asta! Suntem pregătiți?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pesonalul medical nu este pregatit si nici dotat pentru astfel de cazuri grave. Din acest motiv, ranitii care sunt transportabili sunt trimisi in strainatate pentru operatiile complexe si recupare, care este de foarte mare durata.
Ce facem in cazul unui cutremur? Nimic, asteptam sa murim se pare... Pana cand nu se va investi masiv in sistemul de sanatate, se va muri pe capete in tara asta. Asta e o problema de ani de zile nu de acum, dar evident ca trebuie sa moara prea multi ca sa se remedieze cumva...
De ani de zile se stie ca nu sunt paturi in spitale, nu sunt medicamente si substante necesare, nu exista aparatura suficienta, personalul e platit cum e platit si au fost x cazuri de malpraxis. S-a luat vreo masura? Eu una nu am auzit...
Se pare ca va trebui sa invatam multe lectii... Sunt multe zile de tristete... Si tragedia asta ramane ca o pata neagra pe sufletele multora care nu doar ca au prieteni afectati, dar care iubesc acceasi muzica si frecventeaza cluburi pentru concerte live si care simt ca au pierdut niste frati. Eu una asa simt, ca mi-au murit niste frati si e dureros. In mod stupid, crancen si revotator. Ca parca a murit o bucata din mine, aia legata de muzica si de concerte live impreuna cu prieteni dragi, adica o bucata legata de unele din cele mai frumoase momente din viata mea. Trebuie aflat ce a fost acolo, asta e clar... Cum sa ia foc tot tavanul in 5-10 secunde?...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Buna dimineata si Craciun fericit, doamnelor si domnilor. Eu tocmai mi-am savurat cafeaua si cadoul de la mos: Rammstein in Amerika. Niceeeee!
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Ce părere aveţi de melodia ce va reprezenta România la Eurovision 2016 ?
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

copy paste Nightwish si Avantasia.Dar tot mai buna decat copy-pasteurile facute de iris :lol: :lol: :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

S-a dat şi Iris-ul la copy-paste-uri ? Nu ştiam.
Poţi să dai vreo melodie exemplu?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mie mi se pare un Meat Loaf dacolog. Cu mesaj moralizator, cum altfel?

Eurovizionul este un concurs prafuit si fara nicio legatura cu muzica. Sa ia naibii toti participantii aia niste muzica sa asculte: Annie Lennox, Peter Gabriel, Robbie Williams etc... si sa invete ce e aia muzica. Nu sa vina cu muzica "usoara", exagerat de usoara.
Scuzati duritatea exprimarii, dar eu sunt uimita de lipsa de bun simt muzical a organizatorilor si participantilor.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

somn bizar...fade to black
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Image
Post Reply