Noi aparitii discografice

ce mai ascultam, discografie diversa, ce ne place, ce nu...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

No, a venit vremea sa isi scoata Frusciante propria creatie dupa ce a fugit din RHCP "ca sa se realizeze artistic".

E vorba de:
John Frusciante - PBX Funicular Intaglio Zone

Image

Inca nu am ascultat productia sa vad ce zice, dar pot sa zic ca a facut o coperta de disc de mare angajament:)) Cred ca a vorbit cu un nepotel sa i-o faca in Paint. Nu isi permite un Photoshop:)) Deh, scumpa iarba... ca sa nu mai zic de prafuri:))
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

^mai bine asa decat satane desenate pe coperta :lol: :lol: :lol: (jk)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, coperta este minunata! Si e roz! :D
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

Sylar wrote:^mai bine asa decat satane desenate pe coperta :lol: :lol: :lol: (jk)
de aceeasi parere, dar fara "jk"
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

:D Acuma serios..mi se pare extrem de originala coperta asta.

ON TOPIC:

Asta o sa placa fanilor Pantera

Down – Down IV Part I: The Purple

Image

e gratis la stream

http://www.billboard.com/features/down- ... 9382.story
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pentru ca ne da ceva hinturi, iata un filmulet cu nenea Serjiulica. :)
http://www.youtube.com/watch?v=YBI1bGC- ... re=g-all-u
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Camaradul Johnsson loveste din nou, de data asta in limba franceza:

THERION - Les Fleurs Du Mal

Image

Titlul nu este prea original, avand in vedere ca si Sopor Aeternus are ceva de gen.
Despre ce contine nu prea pot sa ma pronunt fiindca tocmai sint in plin proces de... cumparare. Vorbim dupa :wink:

Dupa: din start mi se pare cel putin trasnita idea de a scoate un album clasic de symphonic metal in limba franceza. Pur si simplu nu se potriveste. Zau! Daca vorbim numai de muzica atunci sa nu va asteptati la absolut nimic nou, e Therion. De ce totusi in franceza?!?! :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Or avea ceva amante frantuzoaice. Cat te-a costat albumul? :wink:
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

MUSE - 2nd law
Image

Un album mai putin asteptat, dupa trailerul dubstep de acum juma de an (care era de fapt o bucata din clipul "The 2nd Law - Unsustainable")
Veste buna este ca doar 2 melodii sunt asa cum ne asteptam: "The 2nd Law - Unsustainable" si "The 2nd Law - Isolated System", plus inca vreo 3 dar nu in halul ala :D . In rest este un album calm, foarte melodios, cu multe efecte, cor si parti de vioara sau trompeta, un fan ar spune ca ii cam lipsesc traditionalele riffuri marca Bellamy :)
Atmosfera este una a anilor '80-'90, foarte "Queen".

Piese de rezistenta: Supremacy, Survival si The 2nd Law - Unsustainable :oops:

Nu pot sa nu mentionez "odele dezintoxicarii", 2 melodii compuse si cantat de Wolstenholme care impreuna cu celelate doua dubstepo-electronice par a fi din alt album, atat de diferit este feelingul indus de vocea basistului. (Save Me si Liquid State)
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Neurotech – Decipher Vol. 2

Image

Bun, bun... industrial nordic, sau cyber metal cum ii zice artistul Wulf, sloven la origini, cel care e de fapt one man show in Neurotech.
Un soi de Peter from Pain, dar pastrand proportiile :wink:
Va recomand si primul album, Antagonist, mai dur si fara female voice.
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

un mesaj special pentru Lucia... ti-aduci aminte cand ti-am spus atunci cand Tarja a plecat din trupa ca Nightwish va cunoaste un recul? ziceai ca tocmai de-atunci drumul lor va urca... iata ca lucrurile incep (macar) acum sa se indrepte. olzon a plecat, deocamdata e floor jansen la voce pana la incheierea turneului Imaginaerum.. vom vedea daca revine Tarja sau daca va ramane Floor.. cert e ca vocea sopranei e ca sarea si piperul pentru muzica Nightwish.. deocamdata, asteptam
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

da de ce musai de soprana si nu mezzo sau alto? :P
e vorba de intentia lor de a face bani doar, si de lipsa de pasiune pentru ceea ce fac. mai bine s-ar lasa decat sa continue asa penibil. si Tarja la fel (ati auzit-o cum canta mai nou? mi-e mila de ea deja)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mie nu-mi suna rau ultimul album al ei.
laurentiu
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 246
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:23 pm
Location: Brasov

Post by laurentiu »

1.am urmarit ieri cateva piese din concertul sustinut de nightwish in america, cu Floor Jansen la voce... incepe sa sune din nou bine... evident ca mai sunt multe lucruri de pus la punct, dar e un re-inceput promitator..
2.am citit acum cateva minute o stire in care se spunea ca Tarja ar fi dat un interviu in care excludea varianta intoarcerii in nightwish..
3.nici mie nu-mi place deloc cum canta solo.. am ascultat si ultimul album si cu greu nu mi-am scos castile inainte de ultima piesa.. poate ca ar trebui sa treaca peste suparari si orgalii si sa se intoarca... dar, cine stie daca si baietii o vor..
oricum, ma uitam la marco in timpul concertului de care vorbeam mai sus si se vedea ca e incantat de prestatia lui floor.. cine stie? tipa asta canta binisor...
ohne dich kann ich nicht sein...
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

si eu am ascultat-o pe Floor cu ei dar mi se pare ca timbrul ei e mult prea puternic pentru piesele astea neserioase pe care le compune Tuomas de doua albume incoace... canta ca o pisicuta lesinata.. cand noi o stim cu Energize me..
Post Reply