Pagina de start a forumului
rammstein.ro/forum

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Mein Land
Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> DISCOGRAFIE
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cristina
webmaster
webmaster

Data inscrierii: 16/Sep/2009

MesajTrimis: Joi Noi 17, 2011 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa spun si eu ca Till arata foarte bine, iar, dar n-am vrut sa starnesc iar o furtuna printre fete Razz
Sylar
General
General

MesajTrimis: Joi Noi 17, 2011 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a trebuit un baiat sa sparga gheata..dar, asa cum se spune de obicei: ce e FRUMOS...E FRUMOS cu adevarat Cool

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
xmike
Obergefreiter
Obergefreiter

Data inscrierii: 13/Noi/2011

MesajTrimis: Sam Noi 19, 2011 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O interpretare interesanta:
http://sylvie.blog.com/2011/11/11/mein-land-rammstein-song-and-video-analysis/

"Rammstein never ever write a one-dimensional piece. In fact, the simpler the lyrics, the deeper the meaning. As any genius would do, the ominous mastermind behind Rammstein has made it necessary to take everything into consideration in order to get the message. The effect is achieved by making everything interconnected. In this case, it means that you have to listen to the lyrics, pay attention to the music, AND try to learn more about the context those two were inspired from."

Dupa analize mai adanci, nu cred ca e xenofoba treaba (o fi o mica parte, but whatever). Am exagerat. Cum zice tipa pe blog (cred ca e o EA), tre sa rumegi bine piesele Rammstein inainte sa tragi o concluzie (sa reactionezi).

Cheers!
Sus
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Mar Noi 22, 2011 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@xmike: nu-i frumos sa te auto-citezi, dar uite interpretarea mea:

HerrMess a scris:
In piesa Till interpreteaza rolul xenofobului de la inceput la sfarsit. E aratat modul in care gandeste un xenofob, cum vede el imigrantii, cum crede ca gandesc ei. E descrisa si "revelatia" xenofobului ca trebuie sa actioneze ("Eine Stimme aus dem Licht/ Fällt dem Himmel vom Gesicht...").
Transfigurarea de la sfarsit mi se pare clar ce reprezinta. [monstruozitatea xenofobului]
...........
[femeile din clip sunt] o aluzie nu tocmai subtila la bastinasii care-s xenofobi doar cand e vorba de barbati. Ca deh, femeile pot sa ramana Very Happy .
...........
bermudele sunt o referinta la Swiss People's Party, care au lansat o campanie anti-musulmani anul trecut.
Petrecerea in California e o referinta la politica anti-imigratie a americanilor (mexicani aka wetbacks...).

Ce a scris madamme Sylvie e un pic pe langa. Ignora semnalele destul de clare din videoclip care indica satira (de ex. mutrele pe care le scoate Till).
draqdla4
General
General

MesajTrimis: Mar Noi 22, 2011 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HerrMess, si eu sunt de acord cu interpretarea ta, mai ales partea legata de Till. Cu cat am ascultat piesa mai mult (fara sa vad clipul), cu atat mai evident mi s-a parut.

Versuri precum "Da kommt er angerannt Mit der Fahne in der Hand" sau "Hier ist nichts mehr frei Das ist mein Land!" nu mai lasa loc niciunei interpretari, e vorba de "confruntarea" dintre imigranti si xenofobi, lucru mentionat in treacat si de Till in Making Off, daca nu ma insel.
admin
admin

MesajTrimis: Mie Noi 30, 2011 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MESAJ PROMOTIONAL

GetMusic.ro si Rammstein.ro ofera membrilor forumului sansa sa castige o editie SUPER DELUXE sau unul din cele 15 CD-uri "Made in Germany" - editia pentru Romania!

Detalii in pagina de concurs, adica aici:
http://www.rammstein.ro/concurs_mig.html

SUCCES!

rammstein.ro
OUTDOOR ROMANIA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Mie Noi 30, 2011 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SUCCES TUTUROR!
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

Data inscrierii: 17/Sep/2009

MesajTrimis: Vin Dec 02, 2011 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vi se pare ca suna mai bine prima versiune scapata pe net inainte de lansarea oficiala a EP-ului?
Mai avea cateva in plus pe acolo, la capitolul instrumental, in special la refren. Au scurtat-o si au cam saracit-o... Oricum, la fel ma simt, ca dupa o supradoza de energie! Surprised
Sus
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant

MesajTrimis: Lun Dec 19, 2011 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

https://www.rammsteinshop.de/catalog/product_info.php?products_id=901
Razz
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> DISCOGRAFIE Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

© rammstein.ro - Webmaster: cristina@rammstein.ro