"expresii care v-au pus pe ganduri"

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

pana la urma poate fi un principiu solid, daca crezi in principii. insa eu cred ca e bine de folosit in combinatie cu o cunoastere clara a limitelor. risti, insa cat anume?....
nu ne-ai spus daca te-a ajutat expresia. daca ai reusit sa rezolvi problema cu ajutorul ei. :) sunt curioasa. :P
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

o expresie care m-a uimit, e dintr-un film (nu-i mai stiu exact numele)
"omori un om esti criminal, omori 10000 de oameni esti cuceritor'' tare ciudat....
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

cuceritor sau cotropitor. da... ciudata gandire au oamenii uneori...
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

[quote="Cristina"] pana la urma poate fi un principiu solid, daca crezi in principii. insa eu cred ca e bine de folosit in combinatie cu o cunoastere clara a limitelor. risti, insa cat anume?....
nu ne-ai spus daca te-a ajutat expresia. daca ai reusit sa rezolvi problema cu ajutorul ei. :) sunt curioasa. :P [/quote]
Iti dai seama ca asta se apica in situatii sa le spun asa limita...si fiecare are pricipiile lui proprii chiar daca nu ii palce sa creada asta.Nu este un lucru dupa care imi conduc viata dar l-am aplicat...
Cas sa poti intelege daca m-a ajutat sau nu tr s aiti prezint situatia si contextul:
EU in urma cu 2 luni dupa un an jumate de chin am reusit in sfarsit sa imi fac trupa mult dorita...ultimul membru care l-am gasit a fost solista.O tipa draguta de gasca si voce foarte tare...no am zis bine ne-a scos-nimic interesant.Normal ca am vrut sa o cunosc la fel de bn ca pe ceilati si am descoperit multe lucruri care le aveam in comun....si dupa 2-3 saptamani am dat de o stare cu totul noua...habar nu aveam ce e dar mi-am dat seama ca er alegat de ea...Sa ii spun?daca refuza se duce draku trupa...sa nu ii spun?dar cu mine cum ramane?....no si dupa 1-2 sapt imi zice un prieten expesia de mai sus...m-a bagat mai rau in ceatza...si dupa 2 nopti nedormite i-am spus toata chestia...si no m-a lasat asa un pic suspendat dar de atunci trupa merge mai bine si sincer chiar m-a ajutat...chiar daca nici in momentul de fatza nu am parte de ea decat ca prietena si colega de trupa totusi ma simt mai bine;)...poate pt unii nu pare ceva greu dar o trupa presupune muuult mai multe decat se vede.
Si limitele alea sunt doar in mitea banala a omului...ce altadata era vazut ca imposibil de atuns astazi e ceva banal..ceva ce pare pt noi azi imposibil si riscant in privinta limitelor care le avem maine paote parea o banalitate;)
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

[quote="alexramm"]o expresie care m-a uimit, e dintr-un film (nu-i mai stiu exact numele)
"omori un om esti criminal, omori 10000 de oameni esti cuceritor'' tare ciudat....[/quote]

Eu cred ca atunci cand spune 10000 d eoameni nu se refera la faptul ca i-a omorat cu mana lui,ci doar cu ajutorul altor oameni care sunt instrumente pt el....si daca nu e cum crd eu...omul acela e cam bolnav;)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

limitele exista in mintea noastra, insa ele nu sunt strict mentale. sunt comportamentale, morale, sociale etc. iar limitele sunt extensibile. daca astazi sunt depasite anumite limite, altadata de netrecut, apar cu siguranta altele, care te mentin intr-un oarecare echilibru. pentru ca pana la urma orice exces este dezastruos.
ma bucur ca te-a ajutat. pentru ca eu asa am inteles, ca te-a ajutat. pana la urma lucrurile discutate si puse la punct, creeaza o ordine in vietile noastre si in psihicul nostru. :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

sgiea wrote: Eu cred ca atunci cand spune 10000 d eoameni nu se refera la faptul ca i-a omorat cu mana lui,ci doar cu ajutorul altor oameni care sunt instrumente pt el....si daca nu e cum crd eu...omul acela e cam bolnav;)
eu as zice ca in oricare din cele doua cazuri omul respectiv e cam bolnav.
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

normal...orice om care isi vede semenii ca masini de ucis e bolnav si poate chiar "mort"...dar un om care stie sa se foloseasca si sa ii foloseasca in in scopuri mai mult sau mai putin bune,fara ca ei sa fie direct constienti de asta este mai mult decat un simplu om...:D
User avatar
m1a1carabine
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 261
Joined: Mon Jan 11, 2010 12:04 am
Location: Bucuresti

Post by m1a1carabine »

"Lumea nu se termina in 2012...am un iaurt care expira in 2013 :) "
Yeaaah \m/
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

foarte tare asta:))
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

m1a1carabine, fa un bine comunitatii de fata si zi-ne ce marca de iaurt este, ca sa nu ne cumparam niciodata. iaurt valabil 2 ani?! are uraniu in el?
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

tare!!!! uraniu????? :shock: devenim mutanti ...
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

ma noi suntem oricum rammsteintati deci e tot ceva pe acolo
User avatar
m1a1carabine
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 261
Joined: Mon Jan 11, 2010 12:04 am
Location: Bucuresti

Post by m1a1carabine »

in fine...asa am gasit eu expresia...cred ca a fost scrisa de cineva de pe alta planete nu stiu... asa ca mancati cu incredere orice iaurt :D
Yeaaah \m/
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

De cateva zile incoace, imi tot revine obsesiv in minte urmatoarea expresie:

"I'm pretty, you're pretty, so what do you say we go home and stare at each other?" JOHNNY BRAVO
Image
Post Reply