cuvinte, scrieri, literatura...

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
gabi19319
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 69
Joined: Sun Jun 26, 2011 4:07 pm
Location: Rasnov

Post by gabi19319 »

Josef Toman - Don Juan....
Toate alea bune!
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Harald Zimmermann - Papalitatea in Evul Mediu - O istorie a pontifilor romani din perspectiva istoriografiei. (O lucrare a unui autor originar din Transilvania care analizeaza perfect istoria Sfantului Scaun din sec. IV pana la Renastere. Autorul reprezinta o autoritate in domeniu, o voce avizata in istoria ecleziastica. Insasi volumul este unul de referinta, fiind elogiat in multe review-uri. Foarte buna pentru cei care vor sa inteleaga anumite fenomene istorice: disputa iconoclasta, lupta contra ereziilor, idea de universalitate promovata de basileul de la Constantinopol, ce a insemnat era carolingiana pentru Sf. Scaun, lupta pentru investitura etc. Nu recomand celor interesati de raporturile religioase dintre Apus si Rasarit. Precizez ca in istoriografia occidentala prin "Marea Schisma" se intelege schisma papala din sec. XIV-XV si nu cea din 1054, desi se fac referi succinte si despre cea din urma.


Ivan Cloulas - Lorenzo Magnificul. ( O biografie interesanta a unei personalitati marcante din istoria Renasteri italiene: Lorenzo de Medici supranumit Magnificul. Un volum bun pentru cei interesati de Renasterea italiana, patronajul cultural al unor personalitati celebre, importanta politica si economica a familiei Medici, patrunsa chiar si in ierarhia ecleziastica a acelor vremuri. Din familia Medici multi au ajuns cardinali si chiar papi. In timpul Reformei lui Martin Luther, scaunul pontifical a fost ocupat chiar de fiul lui L. Magnificul: Giovanni Lorenzo de Medici - Papa Leon al X-lea.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Lois McMaster Bujold - Blestemul Chalionului , Paladinul sufletelor şi Vânătoarea sfântă. Trei romanane , trei poveşti fascinante: lorzi , prinţi şi prinţese , cavaleri şi vrăjitori , castele , ţinuturi magice şi întâmplări ciudate.O revărsare şi împletire superbă a cuvintelor.
Rammstein sei Dank!
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Pascal Bruckner - Copilul divin
Ciudata rau cartea, dar greu de lasat din mana. (despre copii-genii dinainte de se naste, dopati cu informatie de la cateva saptamani de dezvoltare)
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Zhang Jie - Cuvinte nescrise
Primul roman cu autor chinez pe care l-am citit.Impresia - buna. Virtej de evenimente, un ametitor "du-te vino" trecut - prezent, descrieri gratioase asa cum stiu chinezii sa faca.
Rammstein sei Dank!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pentru ca nu stiam unde sa postez, o fac aici: http://www.adevarul.ro/life/VIDEO_Cea_m ... 33281.html
Fara niciun alt comentariu. Doar cu dorinta sa rezervati 15 minute pentru a vedea si filmuletul.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

- Hannah Arendt - Eichmann la Ierusalim. Raport asupra banalitatii raului. O carte interesanta care vine sa ne prezinte procesul lui Adolf Eichmann. Tipul a fost membru SS, fugit din Germania dupa WWII, este capturat de serviciile secrete israeliene in Buenos Aires (vara anului 1960).

- Alan Besancon - Nenorocirea Secolului XX. (este vorba de o tratare comparata a comunismului si a nazismului)
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Clive Cussler: Şarpele - Aurul albastru - Gheaţa de foc.Unul duntre autorii mei preferaţi,3 romane f.bune
Francois Brune:Noul mister al Vaticanului.
Rammstein sei Dank!
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Alain Besançon - Originile intelectuale ale leninismului (masiva cartea asta, face o radiografie a intregii societati rusesti din sec. XIX cu toate curentele sale anarhiste, de stanga, fourierismul, hegelianismul de stanga prin Marx etc. Am inteles de ce a vrut sa il termine Tarul Nicolae al II-le pe Dostoievski, a fost deportat in Siberia romancierul. Oricum e extraordinara, m-a facut sa regandesc si sa reiau o parte din literatura rusa de la Puskin, Tolstoi, Turgheniev, Dostoievski pana la Gorki si Soljenitin).


Nicolai Berdiaev - Originile si sensul comunismului rus (intra in aceeasi categorie ca si prima cu diferenta ca autorul nu este istoric, ci filozof, si face si analize ale resortului uman rusesc in sec XIX, analizeaza unde a dus decaderea religei, felul cum maselor li s-a inoculat ca statul si religia merg mana in mana si reprezinta un sistem exploatator.)


John Lewis Gaddis - Razboiul Rece (fara discutii una din cele ma avizate voci in ceea ce priveste Razboiul Rece. Este considerat "decanul istoricilor" specializat in aceasta perioada. Cartea este o sinteza, insa una extrem de buna. In schimb are Gaddis niste carti masive publicate de Oxford University Press. Deja pun bani la ciorap pentru....)


Lucian Boia - Mitologia stiintifica a comunismului (mi-a placut, are si o abordare cu un simt al umorului aparte. Recomand!)


Henry Kissinger - Diplomatia (Un volum imens, obligatoriu celor de la istorie si relatii internationale. Autor de Harvard, insa extrem de controversat din cauza originii sale evreiesti si a faptului ca a fost implicat in Razboiul din Vietnam in timpul administratiei Nixon.)


Paul Johnson - O istorie a lumii moderne 1920 - 2000 (O sinteza extraordinara, una din cele mai bune. Am fost impresionat, impartial, analizeaza nu cronologic, ci pe teme. Este nemaipomenit capitolul in care analizeaza Japonia si China in paralel. Este extraordinar fenomenul Meiji in Japonia: cum s-a ajuns de la sincretism religios la sintoism nationalist ca liant al unei natiuni in formare. Unde a dus abolirea shogunatului si felul in care samuraii o data ramasi fara institutii, au devenit asasini platiti si membrii in societati secrete, Dragonul Negru...etc. Militarismul, legile protectioniste ale unor state, suprapopulatia si tot ce a impins Japonia spre expansiune si ulterior in al Doilea razboi Mondial. Cum a facut anarhia interna si razboiul civil din China posibila ascensiunea lui Mao Zedong.)


Victor Hugo - Mizerabilii (O citesc noaptea in paralel cu altele, cand nu am somn :lol: de mult am vrut sa o citesc, am considerat ca trebuie sa ma pun la punct cu literatura universala. Dintre clasici, pe Hugo nu am apucat sa-l citesc la vremea cand trebuia...)
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

hictor hugo - oamenii mari
radu tudoran toate panzele sus
jules verne - capitanul hateras
Live long , live happy and be free !
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Lucian Blaga - Hronicul si cantecul varstelor
Vlad Popovici - Tribunismul (1885 - 1904)
Guy Hermet - Istoria natiunilor si a nationalismului in Europa
Anne-Marie Thiesse - Crearea identitatilor nationale in Europa. Secolele XVII - XIX
Constantin Barbulescu - Imaginarul corpului uman. Intre cultura taraneasca si cultura savanta. Secolele XIX - XX
Ernst Hans Gombrich - Istoria Artei
Lucian Boia - De ce este Romania altfel?
Vlad Georgescu - Politica si Istorie. Cazul comunistilor romani (1947 - 1977)
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

stepfen king - carie
Live long , live happy and be free !
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Ken Follett - Stilpii pamintului
Clive Cussler - Imperiul pierdut - Aurul spartanilor
Yukio Mishima - Zapada de primavara - Cai in galop - Templul zorilor
Mika Waltari - Amantii din Bizant
Richard Dubell - Biblia diavolului
Rammstein sei Dank!
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Biblia Diavolului cum e tot vreau sa o cumpar .. ?
Live long , live happy and be free !
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Mi-a placut foarte mult.Actiune pe mai multe planuri,care se intersecteaza.Multe personaje,pastratorii manuscrisului,cautatorii lui-fiecare cu alte intentii-, dragoste,intrigi,crime.Singura deceptie,daca pot spune asa,ma asteptam la mai multe detalii despre Codex Gigas,dar,bineinteles,asta putem gasi foarte rapid pe Google.
Rammstein sei Dank!
Post Reply