Ich Tu Dir Weh

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, din punctul meu de vedere si cele doua albume Pantera de dupa "Cowboys from Hell" sunt foarte bune.
"Manowar au cantat o forma mai dura de Black Sabbath cu versuri bazate pe mitologie nordica pe primele 4 albume. Dupa aia au inceput sa cante heavy metal mai cu c***e, gen Judas Priest, Iron Maiden. " - la aceste afirmatii, tot din punctul meu de vedere, :lol: :lol: :lol: :lol:
In rest, de acord cu tine :D
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Sylar wrote:am fost 100% subiectiv cand am spus asta fiindca imi plac foarte mult in comparatie cu Deep Purple,Led Zeppelin,Black Sabbath( pe care chiar nu-i suport desi imi place Ozzy Osbourne) sau Rainbow( desi imi place mult Blackmore's Night)
Esti tanar, domnule, tanar ...
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Muzica nu este doar entertainment, muzica este arta. Chiar daca aduci ceva nou in muzica, asta nu inseamna ca este de calitate. Vezi formatiile de grindcore (gen Anal Cunt, Anal Flatulence, Fuck...I'm dead) . A se nota ca nu toate trupele de grindcore incep cu Anal sau Fuck.:).

Muzica nu este o stiinta exacta? E ca si cum ai spune ca poezia nu e stiinta exacta. Dar oare IOn Barbu nu a scris poezii aproape indescifrabile? Oare Meshuggah nu compun piese cu masuri de 77/45, 54/65, 23/46 de-ti sectioneaza creierul cand le asculti? Da, muzica poate fi stiinta exacta, dar asta nu inseamna ca poate fi arta inaltatoare de spirit.

Revenind la Manowar, acesti true metal of steel metaheads, eu unst de parere ca ei nu ar fi reusit sa creeze heavy metalul daca nu l-ar fi creat Black Sabath, Judas Priest etc inaintea lor. Pur si simplu nu au creier pentru asa ceva. Ei sunt pt heavy metal ce Becalli e pt politica. Ei sunt razboinicii luminii. Don't fuck with them! The'l fuck you up! Au si cu ce. L acati bani au bagat in sala de antrenament! No, oamenii astia trebuie sa evolueze spiritual. Degeaba au ei talent si dexteritatea daca de 30 de ani mintea lor a ramas blocata in spatiu si timp. (ma refer aici strict la versuri, nu la muzica). True Metal! Luati exemplul de la Therion! Aia canta despre tot felul de mituri si legende! Nu numai scandinave!

Nu stiu de ce purtam discutia asta aici, atata timp cat subiectul este videoclipu Ich tu dir weh. Discutia ar trebui mutata la nimic despre Rammstein sau ceva. Nu are sens aici, drept urmare voi incheia mesajul cat mai pozitiv cu putinta." Born of black wind, fire and steel/Born of black wind, fire and steel/Born to teach them all to heel/Born of black wind, fire and steel/" Nu trageti concluzii aiurea. Piesa asta este foarte buna. Totusi, ea dateaza din 87. Manowar cantau in 2007 tot cam la fel. Ostilitatea mesajul;ui meu este justificata. NU-mi asum responsabilitatea pt. niciun acces de furie, depresie etc al niciunui fan Manowar de pe acest forum sau de pe orice alt forum, intrucat am fost provocat sa scriu acest mesaj. Moderatorul forumului are obligatia de a-l sterge. (insa eu il rog frumos sa nu-l stearga, eventual sa-l mute in alta sectiune). Bye!
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Freezerator, nu trebuie sa pui disclaimer la finalul fiecarui mesaj :D Eu sunt un mare fan Manowar, la fel cum sunt si un foarte mare fan Immortal. Insa asta nu ma impiedica absolut deloc sa recunosc aspectele ridicole ale cele doua trupe (pentru ca la nivel de imagine Immortal nu sta chiar stralucit) sau sa ma amuz pe tema asta.
Da, pot asculta un album Manowar din anii '80 sau din 2007 fara sa sesizez deceniile trecute intre cele doua :D Insa asta nu e o problema pentru mine. Imi place muzica lor, asa ca o ascult cu mare placere. E bun fragmentul pe care l-ai citat, uneori si eu am impresia ca in fiecare piesa apare cuvantul "steel" :D
Muzica poate fi si stiinta exacta, daca autorii ei intentioneaza asta, insa pentru mine e absolut irelevant. Mai precis, daca o trupa compune o piesa cu masura de 77/45, asta nu e un aspect in sine care sa ma impresioneze. Probabil ca e ceva deosebit pentru muzicologi (spun probabil deoarece eu n-am habar ce e aia o masura de 77/45), insa nu si pentru mine. Puteti sa ma numiti ignorant in ale stiintelor muzicale, insa mie imi place o melodie daca imi "gaghila urechea intr-un mod placut", cum spunea un clasic profesor ardelean :D

Si da, suntem off-topic, se vede ca adminii sunt ocupati :)

Ca sa fiu ON: La ce thread eram? A, clipul la Ich Tu Dir Weh? Da, nu-mi place. Nici nu ma deranjeaza in mod deosebit, insa e genul de clip care poate fi usor trecut cu vederea. Motiv pentru care deja uitasem ca Ich Tu Dir Weh are clip :roll: Astept urmatorul.
Image
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sa speram ca Haifisch va sparge gura lumii.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Foarte bine ca ati revenit la subiect, ca deja ma pregateam sa va cert :D
O singura mentiune, pentru prietenul Freezerator: muzica nu este o stiinta exacta. Muzica nu cunoaste limite si limitari. Muzica te poate transforma, te poate transfigura. Muzica este de esenta divina, asa cum poate fi si de vibratie foarte joasa. Pentru ca muzica in adancul structurii ei, are aceeasi compozitie cu a sufletului uman.
"Da, muzica poate fi stiinta exacta, dar asta nu inseamna ca poate fi arta inaltatoare de spirit." - total eronat. Muzica este arta inaltatoare de spirit! Sau coboratoare de spirit, in cazul multor trupe oracaitoare zadarnic. Ca si poezia, muzica este arta si nicidecum vreo stiinta exacta. Pentru profani, nu are nici o relevanta cate masuri sunt intr-o piesa. Ci cum le vine lor pe sufletel.
Cat despre "Dupa melci", probabil ca Ion Barbu a studiat foarte bine cum poate scrie o poezie indescifrabila. Nimeni nu poate sti adevarul.

Gata, inapoi la subiect :)
User avatar
engel
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 111
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:17 pm

Post by engel »

Cristina wrote:Freezerator, din punctul meu de vedere si cele doua albume Pantera de dupa "Cowboys from Hell" sunt foarte bune.
"Manowar au cantat o forma mai dura de Black Sabbath cu versuri bazate pe mitologie nordica pe primele 4 albume. Dupa aia au inceput sa cante heavy metal mai cu c***e, gen Judas Priest, Iron Maiden. " - la aceste afirmatii, tot din punctul meu de vedere, :lol: :lol: :lol: :lol:
In rest, de acord cu tine :D
UUUUU cristina!!! ce cuvant urat ai spus... Hell ... :mrgreen: :mrgreen:
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

steel!....
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Am revizualizat clipul la Ich tu dir weh. Mi-am zis ca poate voi avea o alta parere dupa atata timp cat nu l-am vazut. Niciuna, din pacate. Totusi, am observat ceva interesant. (E posibil sa fac iar valuri). Piesa scurtata la 4 minute este mai bine structurata decat piesa originala de pe album! Originalul mi se pare un pic lungit. Si va zic si de ce. Hm...piesa in original incepe bine si merge bine pana la al doilea refren. Dupa al doilea refren apare un solo de clapa. Abia dupa soloul de clapa intra soloul lui Till (Du bist das Schiff, ich der Kapitan....), solou ce cuprinde mai apoi versurile refrenului. Dupa acest solou intra refrenul care se repeta de doua ori (cu alte cuvinte, Till canta refrenul de 3 ori, daca e sa luam si jumatatea soloului in care canta refrenul iar a 3-a oara, reapare soloul lu Flake), si apoi totul se termina cu rifful principal ce este reluat o singura data.

Piesa scurtata de pe videoclip, prezinta o condensare ce o ofera o varietate interesanta. Ce-i drept, inceputul e scurtat (pe mine nu m-a derananjat niciodata inceputul, in ciuda faptului ca rifful principal este cantat de 6 ori-au vrut sa o faca ca pe Sehnsucht sau Links 2,3, 4, numai ca acolo riffurile sunt mai rapide, aici rifful e mai lent si da o oarecare tenta de repetitie.) Acum rifful e cantat doar de 4 ori. Dupa al doilea refren, se intra direct in soloul lu Till si dupa asta refrenul se canta doar o data, timp in care apare si soloul lui Flake (deci...avem doua lucruri noi unul dupa altul fara sa se repete nimic). Totul se incheie cu rifful principal reluat de doua ori, si nu o data, cum e pe piesa principala.
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

asta o zic asa sper sa nu te superi pe mine. la cat de critic esti cred ca ai o viata foarte programata si bine pusa la punct, pe bune. frateeeeeee, las-o mai moale, or fii ei nemti da' nici asa, cu perfectiunea intruchipata, nu merge....
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
dmLucia
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 321
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:56 pm
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Post by dmLucia »

Io nu intru aici decat sa va spun ca 77/45 NU exista. ''numitorul'' repr. unitatea de timp(optime, patrime, nota intreaga) si ce e sus e nr de note dintr-o masura, deci 45 nu poate fi unitate de timp. :P si 77 de note in ce masura incap?
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Normal ca nu exista. Eu cand am scris chestia aia am vrut doar sa scot in evidenta complexitatea trupei Meshuggah. Am exagerat intentionat. Daca vrei sa stii ce masuri au cu adevarat, uite-te pe wikipedia, sau, na pe site-ul lor oficial. in orice caz, albumele din 95 incoace sunt tortura psihica pt. mine. Singurul album ce-mi place de la trupa asta este primul din 91. E mai thrashy, asa, mai consistent, fara foarte multe batai de cap, un progressive thrash decent. Ce e din 95 incolo, e muzica din topor. Doar de, suntem dupa 94 si daca toate trupele de thrash s-au dus la vale in perioada aia, de ce sa n-o faca si Meshuggah?
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

eu zic c-ar trebui sa se redenumeasca topicul :lol: ' istoria heavy '
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, ia reveniti la subiect va rog frumos!
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
Post Reply