Munte si drumetii

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

rocky_stein wrote:dude, chaser, ce aparat folosesti ?!
Nikon Coolpix P80 :D :D
Image
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Da, interesanta jucarie acest P80. Il am de 2 ani, l-am achizitionat in detrimentul unui D60 care ar fi fost mult mai bun. Raportul calitate - pret e f bun dar totusi imi pare rau ca l-am luat. Nici pana in ziua de azi nu am reusit sa imi iau un DSLR serios :(
Daca tot suntem in topicul despre natura...si wildlife...
Image
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Hehe, tu vorbesti de DSLR... eu am o compacta, dar pe care am invatat sa o folosesc la capacitate maxima :D
Daca tot suntem la poze wildlife, am si eu: o soparla: http://i47.tinypic.com/118lh8o.jpg :mrgreen:
si o floare: http://i49.tinypic.com/auv9ev.jpg
Image
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

soparla ta are coada rupta, banuiesc ca nu a vrut sa stea la poza si ai fortat-o :lol:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Eu n-am fortat-o la nimic, a stat de bunavoie :D :D Coada era asa cand am cunoscut-o eu.
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

cele mai de bun simt sfaturi pentru calatorie:
http://www.amazingrace.ro/despre.html

cum sa traiesti un an in lumi mai bune
http://www.amazingrace.ro/Asia/6/Thaila ... icala.html#
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Foarte frumos.
Multumim pentru linkuri Cristina.
:)
Image
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Thanks pt linkuri Cristina, interesant:)
Recent intors din Germania, desi nu e prima oara ca vizitez aceasta tara, imi place din ce in ce mai mult. Koln, Hamburg & Berlin rulzzz!!!
2 cadre din Koln:
Image

Image
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ma bucur mult ca v-au placut. Imi place mult site-ul si-l mai urmaresc cand am timp.

Cat despre fotografie, The Chaser, m-ai lasat fara cuvinte... Tu ai facut-o? Cu ce?
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Cristina wrote:Cat despre fotografie, The Chaser, m-ai lasat fara cuvinte... Tu ai facut-o? Cu ce?
Vezi ca scrie mai sus, Nikon Coolpix P80 :D
Image
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Cristina wrote:Ma bucur mult ca v-au placut. Imi place mult site-ul si-l mai urmaresc cand am timp.

Cat despre fotografie, The Chaser, m-ai lasat fara cuvinte... Tu ai facut-o? Cu ce?
Da, este un Nikon P80, un aparat foto de tip bridge montat pe un trepied si 3 ore de stat in vant si frig pe malul Rinului. S-ar putea si mai mult...DSLR de top, obiective wide cu strat de nano crystal filtre de polarizare bla bla....insa ajungem la mii de euro...
In concluzie, pt vacante si alte nevoi, un aparat din aceasta clasa va va satisface pe deplin, nu veti regreta investitia;) Cu asemenea "chestii" imi ocup eu timpul liber, daca timpul e favorabil, ies pe teren, daca nu, stau in casa si citesc. Nu as putea sta sa inhalez fum de tigara in vreun bar amarat sau sa stau la baute cot la cot cu toti betivii. Nu ma caracterizeaza, prefer natura....
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Foarte bine si frumos. Nu mi-am inchipuit ca Nikonul P80 e un DSLR. E clar ca ai echipament, nu gluma... Frumoasa pasiune, pe care si eu am gustat-o ani de zile. Din pacate, cand am trecut de pe film pe digital, mi-a mai scazut interesul :( Nu am reusit sa ma imprietenesc cu el, ca si cu vechiul meu Minolta. Abia asteptam sa vad ce am facut pe film si ma gandeam bine inainte sa "trag". Si stiam bine la el cand si cum sa sub/supraexpun ca sa-mi iasa ce vreau. La digital iau mereu teapa. :D
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

draqdla4 wrote:@The Chaser: in legatura cu specimenele umanoide intalnite in mod frecvent in zonele dotate cu telecabine/sosele/etc, iti dau un sfat: incearca sa nu mai mergi pe-acolo in weekend, ci doar in timpul saptamanii :D daca mai si ploua sau e un pic mai frig, e si mai bine. Ai sansa sa nu dai chiar de nimeni.
Scuze ca ma bag in discutia voastra, dar din pura curiozitate va intreb: nu va este frica ca va papa ursul? ca aveti destui prin zona...mergeti asa pe munte fara teama? Si eu am crescut la munte in Ardeal dar pe atunci populatia de ursi nu era asa numeroasa... :cry:
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

AVA wrote:Scuze ca ma bag in discutia voastra, dar din pura curiozitate va intreb: nu va este frica ca va papa ursul? ca aveti destui prin zona...mergeti asa pe munte fara teama? Si eu am crescut la munte in Ardeal dar pe atunci populatia de ursi nu era asa numeroasa... :cry:
AVA, sa fiu sincer, nu stiu, pentru ca nu am dat de el pana acum. Nu stiu cum as reactiona daca l-as vedea, probabil ca nu foarte vitejeste, si nici nu stiu daca imi doresc sa-l vad. Poate de la distanta :D Oricum, daca se va intampla, voi veni aici sa spun cum a fost :D Desi la noi e orasul in care ursii umbla noaptea pe strada (la propriu), eu nu am vazut niciodata unul pe viu. Nici in oras, si nici in padure, desi am batut destul de bine muntii din jurul Brasovului an de an. Insa nu merg niciodata singur. Altii vin o singura data in viata lor pe Tampa si atunci dau de ursoaica cu tot cu pui. Probabil tine de noroc... :roll:
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Nu va doresc o asa intalnire insa daca totusi apare inevitabilul crezi ca mai apuci sa ne povestesti ? Sincer, nu ma tem de serpi si alte lighioane insa daca as vedea ursul si la 1km distanta ...nu ar mai trebui sa fac pe moarta ca deja as fi cenusa...stii cum e , daca m-ar musca un sarpe as mai avea timp sa-mi scriu un testament, sa ma aranjez putin(ruj, pudra...alea,alea) dar daca ma sfasie o fiara...sa mor rasfirata pe o raza de vreun km , pe ici pe colo sa mai miste cate un deget...groaznic...poate asa va conving sa lasati drumetiile pana se mai reduce numarul de ursuleti. Sau angajati niste cercetasi din randul manelistilor ca si asa sunt prea multi...Acum sincer, imi plac la nebunie aceste orase Brasov si Sibiu dar nu inteleg cum de nu va este teama.
Post Reply