TURNEU 2019 ...

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

La cateva zile dupa concert vin si eu cu review-ul meu. Am avut norocul sa vad ultimul concert din turneu, din 23 August, si nu am cuvinte sa descriu cum a fost.... magnific, tulburator, socant de bun!!
Probabil si din cauza faptului ca au trecut ani buni de cand i-am vazut live ultima data, pentru mine efectul a fost maxim. La prima piesa, la primele acorduri si mai ales la auzul vocii lui Till, trebuie sa recunosc ca mi-au dat lacrimile, eu, om in toata firea😂 Literalmente m-au coplesit emotiile, si nu imi e jena sa o recunosc. Dar a fost pur si simplu un moment perfect. Ca tot concertul de altfel.. Am ajuns acolo cu unele emotii, vazusem unele clipuri din alte concerte unde uneori mi se parea ca aud dezacorduri, dar in seara asta nu a fost cazul. Au cantat absolut impecabil, a fost ceva nemaipomenit, sound-ul, Till plin de energie si absolut tot timpul pe ritm si intr-o forma cum nu imi imaginam sa il mai vad vreodata (sorry, Till :lol:), am ramas absolut impresionata inca o data de cat de grozavi pot sa fie!
Si acum, tristetea ca pana anul viitor nu o sa ii mai vad...
Partea buna e ca am ajuns si la Rammstein store si, printre altele, mi-am luat si un six pack din berea lor, pe care o sa o deschid ca pe sampanie, la ocazii speciale. :lol:
Singurul lucru negativ e ca in toata nebunia aia, nu am apucat sa ma vad cu Cristina si cu ceilalti.... Am fost un pic decalati... Insa m-am gandit la voi si m-am bucurat sa mai aud voci romanesti printre purtatorii de tricouri Rammstein din zilele alea, din Vienna, desi nu ii cunosteam.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, Rapunzel, mă bucur mult că ai ajuns să îi vezi și că totul a fost minunat.

Și eu vin după multe zile de pauză, concediu și început munca în forță și evident, oboseala de după.
Deși i-am văzut și în repetiție anul ăsta la Gelsenkirchen și deși știam că sunetul este "mai mult ca perfect" și deși practic nu mai existau surprize, pentru că știam tot ce urma să văd și să aud, exact cum ai pățit tu, Rapunzel, pe "Was ich liebe", piesa de intro (una din cele care îmi plac cel mai puțin din noul album 8)), am plâns pur și simplu. Ca un copil. La Gelsenkirchen nu am plâns decât în miezul concertului, la "Engel" și "Ohne dich", pentru că acolo am fost ca un leu în cușcă, am avut tot spațiul din lume să studiez concertul de la stânga la dreapta și invers, deci m-am mișcat non-stop în tot spațiul, să văd, să aud, să absorb prin toți porii, cu gura căscată de uimire și bucurie, tot ca un copil. Iar punctul culminant și delicat, care m-a stors emoțional total, a fost pe "Engel" și pe "Ohne dich".
Este copleșitor, este uluitor, este tulburător. Da. Dacă îi iubești e firesc să și plângi. Întotdeauna au fost așa live și nu au scăzut limita asta cu nicio sutime de cm.
Am avut marele noroc să mai pot prinde loc la "Feuerzone", de unde i-am putut vedea bine din nou, în zona de foc, care pe "Sonne" este pur și simplu colosală, te doare carnea la propriu.
Da, ei sunt plini de energie, Till mai cheerful ca niciodată, mai ales că jobul lui este de departe cel mai greu acolo, iar pentru un show de o asemenea amploare, oamenii ăștia sunt mai tineri decât ne-am putea vreodată imagina.
Piesele live cele mai de impact în turneul ăsta sunt pentru mine: "Puppe", "Auslander", "Tattoo", "Heirate mich", "Engel" (atât de dulce și de copleșitoare, peste 60.000 de oameni să o cânte la unison, este ceva de neimaginat, iar bărcile au trecut și peste mine și mi-a fost chiar teamă, că-s prea mică pentru așa bărci, dar cu ocazia asta Schneider a fost atât de aproape și pot să spun că arată impecabil la vârsta lui), "Sonne" (ce piesă uriașă, ce potențial live imens și ce flăcări colosale), "Mein Herz brennt", "Mein Teil", "Du hast" (chiar dacă e poate prea mult că o tot cântă, efectele compensează mult), "Ohne dich".
Ar mai fi și "Du riechst so gut", "Rammstein", "Ich will", dar și pe ele le-am văzut deja de multe ori live, deci nu aduc mari surprize.
Deși mai toți admitem că "Was ich liebe" nu e tocmai o piesă bună de a deschide un concert, de data asta toată emoția revărsată prin toți porii m-au făcut să o percep ca pe o piesă perfectă pentru deschidere. Cred că au gândit-o și ei așa cum o percep și eu acum: o piesă cu un ritm lent, dar foarte bine punctat, care poate potența intrarea lor pe rând pe scenă, în condițiile în care emoțiile publicului sunt la cota de avarie și fiind o piesă lentă, oamenii pot sta mai cuminți și savura intrarea lor fastuoasă pe scenă. O piesă care te normalizează cât de cât emoțional, care te echilibrează și te pregătește pentru nebunia care urmează. Da, o piesă pusă acolo, ca intro, cu cap.
Îmi pare nespus de rău pentru "Weit Weg", pe care o ador. Cred că merita o șansă live. La fel și pentru "Sex", pe care eu am prins-o live la Gelsenkirchen, dar în scurt timp au renunțat la ea. Păcat, e o piesă foarte bună și care merge live minunat, e un altceva.
"Deustchland" live cred că e singura mea dezamăgire. Pentru că are o lentoare nefirească și nu este are susținere vizuală prin efecte sau lumini care să o pună în valoarea ca pe "regina balului". Mereu mi-am imaginat ca Deutschland trebuie să fie locomotiva albumului și implicit a turneului, dar nu e așa.
În rest... o nebunie cap-coadă, numai oameni frumoși și nu am văzut în viața mea la un loc atâtea tricouri Rammstein, absolut superbe, foarte multe modele de care habar nu aveam că au existat vreodată.
Am făcut fotografii, vreau să le postez, vreau multe să fac, doar timp să găsesc. Inclusiv o galerie foto cu Rammstein shop-ul din Viena, care a avut și partea de muzeu cu obiectele lor de turneu.
A fost o mini-vacanță perfectă: un concert de tip experiență-once in a lifetime, un oraș minunat, Viena, un adevărat muzeu în aer liber, prieteni dragi și frumoși (Shilo, Tudor, Gabi), îmi pare tare rău că nu am apucat să vă văd, Rapunzel și Sambit.
Și am descoperit o bere senzațională, Hirter Privat Pils. Când mergeți prin Austria, beți și pentru mine una, este un Pilsner german, produs de berăria Hirt din Austria, este făcută cu apă de izvor de munte, după o rețetă veche din Boemia, este maturată într-un timp lung, nu este pasteurizată, este o nebunie, ce mai!!! :P Deci vedeți că m-am și documentat, așa tare o iubesc pe berea asta, este ambrozie pură! :P
Post Reply