TURNEU 2019 ...

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Dar nu vom avea voie cu niciun device, ca de obicei, doar că de data asta telefoanele vor intra În sistemul Yondr (https://www.overyondr.com/)
Din cate inteleg eu din sistemul asta, nu trebuie sa iti inchizi telefonul, nu? Poti sa il lasi sa inregistreze de inainte sa il pui, nu?
agenttud, cei care merg la repetiții au avut de ales între 24 sau 26. Nu se poate la ambele, bănuiesc că știi oameni care merg la una din ele.
Da, stiu niste oameni care merg pe 24, si altii care merg pe 26.
Last edited by agenttud on Fri May 24, 2019 6:09 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Andrei98, mulțumim frumos, revenim cu detalii despre eveniment.

agenttud, nu, nu ai voie să înregistrezi nimic, pentru că ăsta este scopul sistemului, să ți-l blocheze total, să nu poți face nimic cu el, dar să nu te deposedeze de el, ca până acum, când îl lăsai la garderobă în Berlin, la BBM.
Dacă ai o urgență, trebuie să mergi în zona special dedicată, unde ți-l deblochează și suni, dar doar acolo, nu în sală.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:Andrei98, mulțumim frumos, revenim cu detalii despre eveniment.

agenttud, nu, nu ai voie să înregistrezi nimic, pentru că ăsta este scopul sistemului, să ți-l blocheze total, să nu poți face nimic cu el, dar să nu te deposedeze de el, ca până acum, când îl lăsai la garderobă în Berlin, la BBM.
Dacă ai o urgență, trebuie să mergi în zona special dedicată, unde ți-l deblochează și suni, dar doar acolo, nu în sală.
Inteleg si stiu ca nu ai voie, dar nu asta era intrebarea mea. Erau doar curios in legatura cu sistemul (fiindca cica nu a mai fost folosit, pana la urma, pentru concertele Lindemann), daca ai putea sa ii dai inainte sa intri sa inregistreze (sau sa faca streaming), il pui dupa in husa, iar cand se termina si iesi, inca sa inregistreze, iar tu sa il opresti. De-asta intrebam daca trebuie sa ti-l inchizi; fiindca ar fi posibil lucru asta daca nu.

In alta ordine de idei, primul concert incepe intr-o ora, deci vom vedea.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Setlistul primului concert: https://rammwiki.net/wiki/24.05.2019_(concert)#Setlist


1. Was ich liebe
2. Links 2-3-4
3. Sex
4. Tattoo
5. Sehnsucht
6. Zeig Dich
7. Mein Herz brennt
8. Puppe
9. Heirate mich
10. Diamant
11. Deutschland (*allegedly* with Richard's remix beforehand)
12. Radio
13. Mein Teil
14. Du hast
15. Sonne
16. Ohne dich
17. Engel (piano)
18. Ausländer
19. Pussy
20. Rammstein
21. Du riechst so gut
22. Ich will
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Ma bucur pentru aparitia Sehnsucht, Heirate Mich si Rammstein, cred ca totusi se putea renunta la DRSG si Du Hast, nu ca nu ar fi melodii bune dar au tot fost cantate in fiecare turneu si mai sunt destule melodii bune care nu au fost cantate deloc sau doar o data, cum ar fi Morgenstern, Weisses Fleisch, Buckstabu, Mehr, Rein Raus, Stein um Stein etc. Voi ce parere aveti?
La inceput puteau pune Deutschland, are un intro care cel putin eu cred ca s-ar potrivi mult mai bine la deschidere.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Nicicum nu-mi imaginez cum pot sa inceapa cu Was Ich Liebe. Si nu ma incanta deloc acel Engel (piano) ...
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Oare mai exista sanse sa prind bilete la show-ul din Viena? Am ratat colosal startul... Pe net am epuzat resursele cunoscute. Daca stiti de alte surse, sau daca stiti pe cineva care renunta, as fi foarte recunoscatoare :oops:
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 508
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Mai sunt numai la VIP. Cca 300 E :oops:
https://www.rammstein.de/de/tickets/
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Gaby wrote:Mai sunt numai la VIP. Cca 300 E :oops:
https://www.rammstein.de/de/tickets/
O la la, sunt convinsa ca merita toti banii! Un pic cam prea mult pentru bugetul meu actual... :oops:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Rapunzel.2, urmărește zilnic www.fansale.de

M-am întors de la Gelsenkirchen. Voi scrie și o cronică, dar pentru că nu o vom putea posta decât peste vreo săptămână, agenntud, țin să îți spun că sistemul Yondr a presupus că ne-au băgat telefoanele într-o husă groasă, cu un magnet care blochează funcționarea lui. Asta de afară, dinainte să intrăm în arenă. La ieșire, ni le-au deblocat. În mod normal, asta nu se întâmplă la niciun concert de turneu, de-asta sunt deja atâtea filmări pe net de la Gelsenkirchen. Doar la repetiții este total interzis cu orice device.
Pe foarte scurt, un show 90% nou, care mai păstrează și din elemente vechi, dar luminile sunt total noi și chiar conceptul de show, în sine. Se vede că și-au dorit o schimbare.
Da, Tudor, "Was ich liebe" nu e cea mai fericită alegere pentru un concert Rammstein. Deutschland a tras după ea mari așteptări live, mai ales ca imagine, credeam că va fi un fel de "regina balului". Dar a fost o piesă și atât, cam prea lentă live.
Ausländer, Tattoo, Zeig dich, Puppe excelente live. Nu mai zic de "the good old stuff", ca MHB, Sonne, Rammstein, Heirate mich. Engel, Ohne dich, o nebunie.
Dar cea mai mare surpriză este... sunetul. Pe care nu vi-l pot descrie cât de surround și perfect este. Și cât de "uraganic" în decibeli, de acolo din față.
Și nu vă pot descrie nici puterea flăcărilor pe Sonne. Nu am crezut că la Rammstein se poate ceva mai mult decât știam deja. Dar da, se poate...cam de 5 ori mai mult și mai copleșitor. Din față aproape că doare, atât de puternic este focul.
Till în formă foarte bună, Kruspe cam posomorât, nu știu ce a fost cu el.
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Cristina, ma bucur ca baietii nu dezamagesc deloc, mai ales dupa atatia ani de turnee, si ca au ramas suprinzatori si puternici, cum noi fanii ii doream. Am vazut si eu franturi de momente din concert (nu vreau sa imi stric surpriza daca ajung sa ii vad vara asta) si mi s-au parut aproape neschimbati, la fel de energetici si de veseli. De altfel asta e si senzatia mea si dupa cele 3 videoclipuri, si anume ca se distreaza inca foarte bine in trupa, nu se iau prea in serios (bravo lor!) si in general isi vad de viziunea lor (socanta, sfidatoare uneori). Ma bucur ca spiritul lor a ramas la fel de nebun :lol:
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Mie mi se pare ca fata de turneul din 2016/2017 au mai multa energie, sunt mai fresh :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, par foarte fresh. Doar Kruspe nu era în apele lui la repetiția de duminică, dar poate a avut o zi mai proastă, ca toată lumea.
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Cristina wrote:Da, par foarte fresh. Doar Kruspe nu era în apele lui la repetiția de duminică, dar poate a avut o zi mai proastă, ca toată lumea.
Am vazut ceva secvente de la show-ul din Barcelona, cu Paul si cu Richard sarutandu-se, deci cred ca s-a mai inveselit intre timp :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Exact, super funny si faini! :lol:
https://www.facebook.com/RammsteinBelgi ... 812928277/

Iata si convoiul impresionant de vreo 62 de camioane, ca să nu ne mai mirăm de ce nu ar putea veni și la noi în turneul ăsta, de stadioane mari. Pentru că nu ar avea pe unde să vină cu ele... :oops: :cry:
https://www.facebook.com/danny.uhlmann. ... 8432560874
Post Reply