TURNEU 2019 ...

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

Post Reply
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

TURNEU 2019 ...

Post by Gaby »

Gelsenkirchen, Frankfurt, Dresda, Belgia, Franta ... (neoficial)
Das Warten hat ein Ende !
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

O prima parte din turneu : https://www.eventim.com/rammstein/
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, deci incepe distratia din nou, ne mai trezim si noi din amorteala :)

Avem asa: pentru inceput un turneu de stadioane, ceea ce e o premiera la Rammstein. Recunosc ca nu mi-au placut niciodata stadioanele si ca astept turneul indoor. Dar daca tot e sa ajung si pe un stadion, as prefera Germania sau Viena. Intre vorbitori de Germana, altfel se aude un stadion la Rammstein :D
Inca nu stiu ce voi face si unde. In Germania biletele vor fi nominale, pentru securitatea vanzarilor legale.
Si nadajduiesc ca dl. Marcel Avram ii va aduce din nou la noi, pentru a treia oara. Ar avea timp in cei 3-4 ani de turneu, numai sa poata.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:Da, deci incepe distratia din nou, ne mai trezim si noi din amorteala :)

Avem asa: pentru inceput un turneu de stadioane, ceea ce e o premiera la Rammstein. Recunosc ca nu mi-au placut niciodata stadioanele si ca astept turneul indoor. Dar daca tot e sa ajung si pe un stadion, as prefera Germania sau Viena. Intre vorbitori de Germana, altfel se aude un stadion la Rammstein :D
Inca nu stiu ce voi face si unde. In Germania biletele vor fi nominale, pentru securitatea vanzarilor legale.
Si nadajduiesc ca dl. Marcel Avram ii va aduce din nou la noi, pentru a treia oara. Ar avea timp in cei 3-4 ani de turneu, numai sa poata.
Sincer, mai bine stadioane si solo decat festivaluri. Stii macar ca toata lumea e acolo pentru ei.

Pe langa asta, am fost la concertul din Polonia din 2016, care a fost pe stadion, si nu mi s-a parut prea nasol in pit (categoria B). Granted, nu stiu cum sunt concertele lor indoors si nici nu imi dau seama prea bine daca ceva e cam out-of-tune (cum ar fi cand am fost la Nimes 11 si am citit dupa pe forumul RW ca lumii i s-a parut prea tare muzica).

In alta ordine de idei, numai Marcel Avram ar putea sa ii aduca? Nu exista alti promoteri care sa se incumeteze? Stiu ca nu sunt la acelasi nivel trupele, dar Metallica pare sa se vanda destul de repede.

Cu turneul incepand la sfarsit de mai, rehearsals ar trebui sa fie undeva pe la mijloc de mai, nu? Crezi ca anul asta mergi?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud, da, clar, mai bine stadioane mari decat festivaluri, dar prefer concertele lor indoor, asta e si mai clar. Au fost perfecte peste tot, plus ca vezi si auzi altfel. Nimes mi s-a parut si mie dubios, pe Volkerball nu imi place deloc ca sunet.

Promoteri cu potenta sunt Marcel Avram si Emagic. Emagic e deja ocupat cu Metallica. Deci ramane Marcel Avram.

Despre Rehearsals se poate afla doar in mai putin de o luna inainte de inceperea turneului. Iar fiind inceputul de turneu de stadioane, total neobisnuit pt ei deci, nici macar nu poate sti nimeni daca se va mai tine vreo repetitie de gen. Deci nimic despre asta, consider ca sunt slabe sanse si deci nu ma bazez pe asta acum.

Ma gandesc serios la Berlin sau Viena...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:agenttud, da, clar, mai bine stadioane mari decat festivaluri, dar prefer concertele lor indoor, asta e si mai clar. Au fost perfecte peste tot, plus ca vezi si auzi altfel. Nimes mi s-a parut si mie dubios, pe Volkerball nu imi place deloc ca sunet.

Promoteri cu potenta sunt Marcel Avram si Emagic. Emagic e deja ocupat cu Metallica. Deci ramane Marcel Avram.

Despre Rehearsals se poate afla doar in mai putin de o luna inainte de inceperea turneului. Iar fiind inceputul de turneu de stadioane, total neobisnuit pt ei deci, nici macar nu poate sti nimeni daca se va mai tine vreo repetitie de gen. Deci nimic despre asta, consider ca sunt slabe sanse si deci nu ma bazez pe asta acum.

Ma gandesc serios la Berlin sau Viena...
Mie nu mi s-a parut atat de dubios Nimes. Recitind firul de pe RW, oamenii se plangeau ca a fost prea tare in prima seara (in retrospectiva, nici eu nu prea mai reuseam sa deslusesc versurile ca lumea pe la mijlocul concertului, ceea ce mi s-a parut si mie ciudat, dar m-am gandit ca poate imi aminteam gresit din datile trecute; nu aveam protectie).

De ce iese Emagic din discutie? Stim deja sigur ca nu mai sunt date de anuntat pana in toamna, deci ori in iarna 2019 indoors (ceea ce nu vad sa se intample, fiindca n-au mai fost pana acum asa la noi), ori vara 2020, cand e deja la o gramada de timp dupa Metallica.

Intr-adevar, se anunta din scurt, dar in anii trecuti au fost cu vreo 10 zile inainte de inceputul turneului, deci ar fi o idee sa iti tii perioada aia cat de cat libera. Nu vad de ce ar influenta repetitiile faptul ca e turneu de stadioane, in schimb. Cred ca nu o sa fie aceleasi efecte si scene ca la concertele de revelion, deci eu zic ca va fi nevoie de niste repetitii.

Ar fi bine sa te gandesti repede, ca Berlin probabil se termina pana weekendul viitor. :lol:
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Eu ma gandesc serios la Barcelona (yet again) si Copenhaga - celelalte orase imi sunt cam peste mana ca nu prea as putea sa stau prea mult in Europa. Va fi o eperienta interesanta si noua pe stadion..aveti idee de ce preturi sunt - tinand cont ca s-au pus deja in vanzare doar pt membri Lifad?
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Jonctiunea la Viena, ora 19,00.
Sper sa nu fie obositi :oops:
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

@Sorin:

Barcelona:
€ 82.00 - 93.00 - 102.00

Copenhaga
Price excl. fees:
Stands 490,- to 850,-
General admission 690,-
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Salutare, salutate!!!
Da, se pare că revenim la viață! Și se simte tare bine!
Pe mine personal mă bucură ideea de a merge un concert Rammstein pe stadion. Nu am fost niciodată și chiar sunt nerăbdător. Având în vedere ca pregătesc un turneu doar pe stadione, sunt sigur că vor sa ne ofere ceva deosebit... Cât despre diferențele dintre concertele pe stadion, săli, sau piețe.... e greu să mulțumești pe toata lumea, ba chiar e imposibil. Important e să ne bucurăm de ce ceea ce vor face și sper ca ei să fie in formă și să dea tot ce.i mai bun, așa cum ne.au obisnuit.. spun asta pt ca varsta lor, dar mai ales a lui Till, începe să ma cam întristeaze.... adică mi-as dorii sa rămână vesnic tineri :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Eu am luat bilet pentru Viena. Deci ne vedem la Viena, Gaby? :P
Eu zic sa tinem legatura aici, si care cum merge, sa ne vedem in locurile respective.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Si eu am luat bilet pentru Viena.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud wrote:De ce iese Emagic din discutie? Stim deja sigur ca nu mai sunt date de anuntat pana in toamna, deci ori in iarna 2019 indoors (ceea ce nu vad sa se intample, fiindca n-au mai fost pana acum asa la noi), ori vara 2020, cand e deja la o gramada de timp dupa Metallica.
Iese din discutie Emagic pentru ca eu vorbeam de un concert in Romania in 2019. Ce se va intampla in 2020, mai vedem, deocamdata ne concentram pe anul viitor. In 2020 vom vedea ce fel de turneu vor mai face. Daca e indoor, iar nu avem sanse, daca e si cu festivaluri de vara, atunci putem spera.
Pana acum doar Marcel Avram i-a adus, de-asta spun de el.
agenttud wrote: Intr-adevar, se anunta din scurt, dar in anii trecuti au fost cu vreo 10 zile inainte de inceputul turneului, deci ar fi o idee sa iti tii perioada aia cat de cat libera. Nu vad de ce ar influenta repetitiile faptul ca e turneu de stadioane, in schimb. Cred ca nu o sa fie aceleasi efecte si scene ca la concertele de revelion, deci eu zic ca va fi nevoie de niste repetitii.
agenttud, nu e vorba numai de a tine perioada aia libera, e vorba de faptul ca la munca sunt valuri si perioade de lucru f aglomerate. Si ai si nevoie de timp nu doar de la munca, ci si pentru a-ti aranja toata excursia la un pret decent. Deocamdata e prematur sa vorbim de repetitii, nimeni nu stie nimic de pe acum, deci cum iti spuneam, incerc sa nu ma bazez pe asta.
Pana la urma anul viitor e atipic pentru Rammstein, si turneul, si faptul ca au cele doua concerte de revelion. Deci nu stiu cum va fi. 8)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud wrote:De ce iese Emagic din discutie? Stim deja sigur ca nu mai sunt date de anuntat pana in toamna, deci ori in iarna 2019 indoors (ceea ce nu vad sa se intample, fiindca n-au mai fost pana acum asa la noi), ori vara 2020, cand e deja la o gramada de timp dupa Metallica.
Iese din discutie Emagic pentru ca eu vorbeam de un concert in Romania in 2019. Ce se va intampla in 2020, mai vedem, deocamdata ne concentram pe anul viitor. In 2020 vom vedea ce fel de turneu vor mai face. Daca e indoor, iar nu avem sanse, daca e si cu festivaluri de vara, atunci putem spera.
Pana acum doar Marcel Avram i-a adus, de-asta spun de el.
agenttud wrote: Intr-adevar, se anunta din scurt, dar in anii trecuti au fost cu vreo 10 zile inainte de inceputul turneului, deci ar fi o idee sa iti tii perioada aia cat de cat libera. Nu vad de ce ar influenta repetitiile faptul ca e turneu de stadioane, in schimb. Cred ca nu o sa fie aceleasi efecte si scene ca la concertele de revelion, deci eu zic ca va fi nevoie de niste repetitii.
agenttud, nu e vorba numai de a tine perioada aia libera, e vorba de faptul ca la munca sunt valuri si perioade de lucru f aglomerate. Si ai si nevoie de timp nu doar de la munca, ci si pentru a-ti aranja toata excursia la un pret decent. Deocamdata e prematur sa vorbim de repetitii, nimeni nu stie nimic de pe acum, deci cum iti spuneam, incerc sa nu ma bazez pe asta.
Pana la urma anul viitor e atipic pentru Rammstein, si turneul, si faptul ca au cele doua concerte de revelion. Deci nu stiu cum va fi, mai e pana atunci. :)
Post Reply