Rammstein: Paris DVD

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

The Chaser wrote:"vampire teeth on first-row fans" what the fuck??! S-a prostit de tot Akerlund. Incep sa cred ca nu am exagerat atunci cand am spus ca e cam incompatibil cu R+
Pe de alta parte, "the fans are unfortunately very little present in this live. They are filmed only when the group arrives before the concert (it crosses the crowd), on "Du Hast", during the recall and at the end for the credits", asa ca nu va fi prea des.

Also, membrii presupun ca si-au dat acordul, asa ca nu e chiar atat de incompatibil cu R+.

In alta ordine de idei: Cristina, tu sau altcineva din echipa R+ Romania ati vazut fimlum sau va fi premiera si pentru voi pe 23 martie?
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Salutare! Mi.am luat bilet pt 23 martie :-) ar fi frumos sa ne vedem toti cei care merg de aici, asa sa mai depanam amintiri :-)
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

alexramm wrote:Salutare! Mi.am luat bilet pt 23 martie :-) ar fi frumos sa ne vedem toti cei care merg de aici, asa sa mai depanam amintiri :-)
cred că ne vom aduna câțiva :D

@agenttud: Nu, nu am văzut show-ul.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud, nu, nu am vazut filmul, va fi premiera pentru majoritatea lumii pe 23 martie. Pierick e mai aproape de ei prin legaturile pe care le are, de asta stie mai mlte detalii.

Eu inca nu m-am decis daca vin la Bucuresti, e cam costisitor pentru un film, inca ma gandesc. Oricum intentionez sa cumpar DVD-ul, deci nu stiu daca voi ajunge. Cei care mergeti de pe forum, sa va intalniti! :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Primul video e acelasi ca cel de pe site-ul DW. (canalul ala a tot furat content, de la inceputul turului trecut, dar nu conteaza).

Al doilea video e de aici: http://www.ardmediathek.de/tv/Brisant/9 ... d=41575892

Fragmentele din Sonne, Mutter si Engel arata bine. I'm not really a fan of Flake missing an arm, though.
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

Vom fi acolo! Abia astept! J18 si J19
Politica de rezervare/vanzare a biletelor la Grand Cinema mi se pare oribila, dar nu mai conteaza. Macar au avut bunul simt sa-mi dea 48 de ore cat sa ajung sa-mi iau biletele rezervate de acum 3 saptamani. Sper ca macar sala sa ofere conditiile promise.
Ne vedem acolo!
Andreea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 4
Joined: Mon Feb 20, 2017 5:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Andreea »

Nu știu despre voi dar pe mine m-a cam făcut praf filmul :D
Sper că nu comit vreun spoiler, dar...

Da, montajul e cam ADHD, dar mi se pare că se echilibrează treaba cu momentele slow motion. Și până la urmă vorbim de Rammstein, dacă nu e intens atunci e degeaba. Da, sunt efecte dubioase, unele merg, altele nu. Șmecheria cu gura de pe Wollt Ihr Das Bett in Flammen Sehen, chestiile caleidoscop de pe Bück Dich și Mann gegen Mann și prim-planurile cu Till suprapuse peste Ohne dich mi s-au părut cam în plus, dar de exemplu toată treaba de la Mein Herz Brennt mi-a plăcut foarte tare. Mno, aș fi preferat inima un roșu mai puțin țipător, dar trecem peste. Ce-mi place mie la Akerlund e tocmai că nu-i e frică de ridicol, și chestia asta mi se pare foarte...Rammstein...cumva.

Cât despre dinți de vampir prin public, să-mi f.. una dacă i-am observat. Or fi fost la modul blink and you miss it, ca și limbutza și ochii de reptilă de la Herr Lindemann. Mi s-au părut ok chestiile astea așa scurte și pe furiș, până la urmă (pentru mine cel puțin) R+ e (printre altele) tocmai despre partea aia animalică, ascunsă și nasty pe care o avem cu toții, pe care o îngropăm unii mai mult, alții mai puțin, că deh, societate civilizată. Așa că mi se pare cât se poate de firesc să fie și o doză de extrem în film.

Și apropo de public, mă bucur că apare atât de puțin. Publicul e mai mult element de decor în film, nu vezi atâtea prim-planuri cu cei din primul rând ca în tot felul de live-uri de pe net. Îmi place foarte tare un moment mai de pe la început cu publicul filmat de sus, aproape în întuneric, cu câteva luminițe de la telefoane care arată cumva foarte poetic, mai ales când se suprapun cu sclipiciul de la costumul lui Flake și nu mai știi care e care :)

În rest, absolut adorabili Paul și Richard umăr la umăr la Ohne Dich. La fel și Flake în cratiță pe Mein Teil :) Îmi pare rău că nu vedem mai mult în film din momențelul ăla de dinainte de Bück Dich când Frau Schneider îl ”ceartă” pe Richard când mai apasă pe câte o clapă, când se întoarce cu spatele o face iar, și tot așa. Nu mai știu pe unde l-am văzut pe youtube, dar era ceva mai lung decât ce e în film și îmi pare rău că l-au scurtat. Iar Frühling in Paris, nu știu de ce, dar am senzația că am mai văzut pe undeva pe net filmarea aia, sau părți din ea...?

Păcat că nu mai sunt și alte proiecții. Probabil o să-mi și cumpăr filmul, dar nu-i la fel ca la cinema..

Acuma...mi-ar plăcea să văd și un viitor film de concert mai puțin expresionist și mai mult documentar(ist), în care să vedem mai mult din latura lor umană de pe scenă și mai puțin din ”personaje”. Îmi vin în minte chestiuțe de pe youtube de genul Landers mâncând o pană care plutea prin aer, sau când a semnat un autograf în timpul unei piese (ah, Landers, acest Little Miss Sunshine al trupei), sau mici reacții la chestii din decor care nu merg cum trebuie, sau...you get the point. Din astea, dar filmate și montate cu stil, în ritm cu muzica.

Dar nu mă plâng de ce am văzut azi. Chiar deloc :)
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Pe scurt, nu se compara cu live-ul!
+ :
- m-am bucurat ca i-am vazut pe un ecran atat de mare, cu atat de multe prim-planuri;
- m-am bucurat ca am vazut lume de toate varstele, chiar si straini;
- a fost singura ocazie in care am vazut ”Fruhling in Paris”
- emotia pe care a starnit-o filmul in rândul publicului din sala;
- berea gratis :oops:

- :
- sunetul de calitate slaba. Nu prea puternic, nu se simtea bassul lui Olly si nici separatia intre canale nu a fost una foarte buna;
- ma asteptam la o imagine de mai mare calitate, parca era o copie de pe o copie a unui film pe pelicula.
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

Asa-i, nu se compara cu live-ul!
si, ca si Gaby, cu + si -:

+ :
- bucuria (re)vederii unui concert foarte drag mie, pe care pana acum l-am "incropit" din clipurile de pe youtube
- senzatia ca sunt pe scena, langa ei, printre ei
-senzatia ca sunt in public, in secventele scurte dintre piese, cand parca eram cu adevarat in multimea de la Bercy
-alternarea secventelor color cu cele alb/negru
- prezenta celor cel putin 2 generatii in sala; parinti cu copii - ce poate fi mai frumos? ce sa mai zic de straini??!! great!
- da, emotia din sala, cu tot ceea ce implica asta: cantat, batut ritmul cu palma pe scaun/picior/rucsac/poseta/what ever
- buna ideea cu berea gratis, care, contrar pronosticului cuiva, nu a gonit pe nimeni la baie pana la final :wink:

- :
- calitatea imaginii, nu-mi dau seama de ce, din cauza copiei trimise in Romania sau a echipamentului din sala (hmmmm, nu m-ar mira varianta asta, nu stiu de ce...)
- da, sunetul, altfel decat live, altfel decat inregistrarile din studio; am vazut clipuri pe youtube in care sunetul era mult mai bun si mai aproae de realitatea live-ului
- culorile de fundal, tot "fagurele" ala rosu, verde, albastru - pe care l-am vazut acum prea putin, e drept, in favoarea prim planurilor, ceea ce a compensat din plin
- slow motion-urile, recunosc, nu ma dau in vant dupa ele, mde, chestie subiectiva

concluzie:
- a fost o seara super si sunt de-a dreptul fericita pentru ca si noi am putut fi printre "cei alesi"
- eheeei, ce as mai fi vrut un 3D la Du Hast... da, stiu, vreau prea mult, la urma urmei este film nu concert...
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

@ justeme
Și eu am fost la film cu fiica-mea 👿
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Pe de-o parte, as avea atatea de spus, dar pe de alta parte, nu am chef sa scriu un review lung. :D

In mare, nu a fost atat de rau pe cat ma asteptam (dupa toate discutiile si leakurile). Sigur, au fost unele parti care erau mult prea epileptice sau parti in care editarea mai lasa de dorit, dar per total a fost marfa.

Urmatoarele lucruri nu prea mi-au placut:
- Asche zu Asche: mi s-a parut ca nu a avut nicio treaba in film. Poate e din cauza cantecului insusi, poate din cauza editarii, dar nu mi s-a parut deloc potrivit;
- Super close-ups: unele au fost ok, dar in mare mi-au displacut, fiindca era evident ca erau scene filmate dupa (spre deosebire de altele);
- Keine Lust: fie, sa zicem ca limba de sarpe e ok, dar nu avea ce cauta pe KL, chiar si pentru o secunda. Pe langa asta, Till zici ca e acoperit in sperma;
- Mein Teil: sangele care curge din gura lui Till. Tot in legatura cu asta...
- Efectele sonore adaugata: unele au fost ok si potrivite (Engel, partea de slow-mo), altele nu (flamethrower-ele, petardele lui Flake). Daca le vezi, asta nu inseamna ca trebuie sa le si auzi. Iar daca tot te decizi sa le pui, macar atunci fa-le sa poata fi auzite si cand nu se vad;
- Du hast: fulgerele. Nu am nimic impotriva adaugarii lor, dar macar fa-le sa para mai realiste... Cum sunt acum, zici ca au gasit pe YouTube "Lightning strikes greenscreen". Niciun pic de compositing;
- Engel: fetele. Nu aveam nicio problema cu asta daca era o fata de om normal, nu de extraterestru, but I guess that's the point;
- FiP: levitarea. Ar fi fost si mai marfa daca devenea color la primul refren, ca in videoul asta.

In afara de asta, au fost 3 momente care m-au facut sa pufnesc in ras:
- Mutter: e chiar la inceputul cantecului un shot cu un iPhone al unui fan pe care apare Richard crispy clean;
- Mein Teil: Flake inainte de flamethrower;
- DRSG: Flake cu wavy hands.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Despre calitatea slaba a sunetului s-au plans toti fanii din intreaga lume. Cred ca cinema-urile nu au construit un sunet care sa redea un concert live la calitate maxima. Cu siguranta ca sunetul pt film e cu totul altceva decat cel pt concert intr-un cinema.

In general am vauzt prea multe dezamagiri in randul fanilor, legate de filmul asta. Sunt prea putini care au inteles ca s-a vrut un film artistic si ca este viziunea lui Akerlund despre cum poate el potenta calitatile live ale trupei, efectele video si sonore de concert. Da, chiar daca unele din ele sunt cheesy, una peste alta filmul asta e cu totul altceva decat o filmare clasica de concert si m-as bucura ca lumea sa se poata bucura de el asa cum este el.
In schimb, prietenii mei admini de peste tot din lume au fost nauciti de film, la modul cel mai fain cu putinta. Unul dintre ei a fost si oripilat de bilutzele expuse ale lui Flake, motiv pentru care s-au iscat niste discutii savuroase :lol:
Imi pare foarte rau ca nu am putut ajunge la Bucuresti, dar intru pe pre-comanda de blue-ray si dupa ce il vad, spun si eu mai multe. Deocamdata din trailere si Wollt ihr... pot sa spun ca e mind-blowing. Tocmai taieturile foarte scurte combinate cu slow-motion-urile imi plac teribil. Este Rammstein, esti intr-un carusel ametitor. Deci enjoy the feeling! :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:Despre calitatea slaba a sunetului s-au plans toti fanii din intreaga lume. Cred ca cinema-urile nu au construit un sunet care sa redea un concert live la calitate maxima. Cu siguranta ca sunetul pt film e cu totul altceva decat cel pt concert intr-un cinema.

In general am vauzt prea multe dezamagiri in randul fanilor, legate de filmul asta. Sunt prea putini care au inteles ca s-a vrut un film artistic si ca este viziunea lui Akerlund despre cum poate el potenta calitatile live ale trupei, efectele video si sonore de concert. Da, chiar daca unele din ele sunt cheesy, una peste alta filmul asta e cu totul altceva decat o filmare clasica de concert si m-as bucura ca lumea sa se poata bucura de el asa cum este el.
In schimb, prietenii mei admini de peste tot din lume au fost nauciti de film, la modul cel mai fain cu putinta. Unul dintre ei a fost si oripilat de bilutzele expuse ale lui Flake, motiv pentru care s-au iscat niste discutii savuroase :lol:
Imi pare foarte rau ca nu am putut ajunge la Bucuresti, dar intru pe pre-comanda de blue-ray si dupa ce il vad, spun si eu mai multe. Deocamdata din trailere si Wollt ihr... pot sa spun ca e mind-blowing. Tocmai taieturile foarte scurte combinate cu slow-motion-urile imi plac teribil. Este Rammstein, esti intr-un carusel ametitor. Deci enjoy the feeling! :)
Legat de sunet, nu cred ca trebuie sa luam partea lui Akerlund. S-ar putea sa fie un mix de ambele: si vina lui, si vina cinemaurilor. Cam asta spune unul din primele review-uri ale filmului:
What's disappointing about this concert film is its soundtrack, even though they made use of the new sound system "Dolby ATMOS". There is no lack of dynamics and bass, but the so-called "ambience" is quite pulpy, which is not particularly beneficial to the presence effect. It appears as if the sound mixing was done under quite a lot of pressure and the sound engineers either just couldn't do it, or weren't allowed to. When compared to other concert films that were also mixed with Dolby ATMOS it becomes clear that it isn't the sound format that leaves something to be desired. For example in the Imagine Dragons film you can make out individual audience sounds, in superb quality, from any direction. This results in a truly immersive experience, which greatly enhances the "You were there"-effect, however that is not the case with RAMMSTEIN: PARIS.
In aceeasi vena, doar fiindca este "viziunea lui Akerlund", asta nu inseamna ca nu putem si ca nu trebuie sa avem critici la adresa filmului, chiar si daca se vrea artistic. Ar fi putut fi artistic si daca reducea numarul de shot cuts la jumatate. Pe langa asta, o mare problema cu efectele nu sunt efectele insesi, ci cum au fost folosite. Compositing-ul pentru snake tongue si fulgerele de la Du hast este destul de slab, de exemplu. Alt exemplu ar fi: de ce s-a decis sa foloseasca snake tongue-ul pe KL si FF, cand nu au nici cea mai mica legatura, mai ales fiindca apar doar pentru o secunda pe KL si 2 pe FF? De ce nu pe MGM, asa cum a facut si in music video?

Oh well, e destul de remarcat, si despre cinemauri, si despre Akerlund. Mie mi-a placut, per total. Cristina, unde l-ai vazut tu, daca zici ca nu ai ajuns la Bucuresti? Sau nu ai apucat sa il vezi inca?
Post Reply