RAMMSTEIN TURNEU 2016

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

https://www.youtube.com/watch?v=rTsskqnjaIw

Probabil cel mai bun concert de anul acesta ...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Probabil ca da!!! Fuckingdevotee cu Fucker7777 are fucking amazing! :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Și un mic film cu punerea în picioare a scenei Rammstein:

https://www.youtube.com/watch?v=--bgH9KxKRw
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Concertul din Polonia, filmat de mine:

https://www.youtube.com/watch?v=_MralhdBTZ4

Stadionul in timpul cantecului Seemann e unul dintre cele mai marfa chestii pe care le-am vazut.
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Cum ti s-a parut concertul comparativ cu cel de la Bucuresti din 2013?
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Sincer, nu prea pot sa le compar. Ambele mi-au placut extrem de mult.

Zic ca nu pot sa le compar fiindca cel de la Bucuresti a fost primul la care am mers, deci automat mi-a mers mai mult la suflet. Cele de anul asta (Pinkpop, in Olanda, si Capital of Rock, in Polonia) mi-au placut fiindca au fost dupa o pauza destul de lunga si pentru ca au (re)introdus niste cantece (Ramm 4, Reise Reise, Hallelujah, Zerstoren, Stripped).

As putea sa le compar si pe cele 2 de anul asta, dar nu ar mai avea legatura cu intrebarea ta. :D

In concluzie, cel din 2013 mi-a placut pentru ca a fost primul, iar cele de anul asta mi-au placut datorita cantecelor si hype-ului.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Teaser berlinez oficial:
http://rammstein.ro/
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

E cam acelasi lucru cu videoul de acum o luna, de pe Facebook (minus partea de product placement). Can't wait for Live aus Berlin 2016.

https://www.facebook.com/RammsteinShop/ ... 094429993/
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Sa fie un nou DVD live? Inca n-au inceput promovarea pentru Paris 2012 ...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Nu zic ca va fi si curand. Daca fac teaser pentru asta, cel mai probabil inseamna ca au filmat si ca o sa faca ceva cu filmarile la un moment dat. Altfel, nu prea vad rostul videoului asta...
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

În principiu așa este, de ce ar filma dacă nu au intenția de a lansa un DVD? Au avut 4 concerte, deci au putut aduna material fără să fie nevoiți să filmeze și în alte părți (cum a fost Bell Center - Canada pentru R+ in Amerika). Dar să nu uităm că mai au un DVD din Berlin, exact din același loc. 2 DVD-uri din același loc, would be too much... Poate vor folosi câte ceva ca bonus într-un alt DVD sau documentar. Oricum, eu sunt fericit ca în noiembrie apare cel din Paris :D Prin asta ne este ușurată așteptarea noului album.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

1. Au avut 3 concerte, nu 4 (8, 9, 11 iulie)
2. Ultimul DVD din Berlin a fost acum 18 ani... S-au intamplat multe lucruri de atunci. Se vor implini si 20 (chiar si mai multi) pana cand concertul asta ar fi lansat.
3. LAB a fost la Wuhlheide, iar cele de acum au fost la Waldbühne.
4. Sincer, as prefera Berlin. Sunt la ei acasa, toata lumea e venita pentru ei, iar atmosfera din timpul concertelor e neintrecuta. Nu cred ca poti sa compari Berlinul cu vreun alt oras.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

1. Mea culpa că am greșit numărul concertelor. Oricum, cu ocazia fiecărui turneu, la Berlin au, datorită cererii mari, mai mult de 2 concerte. Ideea în sine era că, dacă au mai mult de un concert și vor să lanseze un DVD, nu vor fi nevoiți să filmeze alte concerte pentru material adițional. Or, din acest punct de vedere, este irelevant că au fost 3,4 sau chiar 5. Dar repet, mea culpa că nu am verificat înainte să scriu. Pe site-ul lor oficial nu mai este disponibilă lista întreagă a concertelor, probabil le-aș fi găsit pe rammstein.ro

2. Așa e, au trecut aproape două decenii de la LAB. Dar nu știu dacă contează (pentru mine, de ex., nu contează) cât a trecut de la acel DVD și eventuala apariție a unui nou DVD filmat în Berlin. Contează, cred, intervalul de timp între două DVD-uri, indiferent unde au fost filmate (apropo, spun asta fără intenția de a minimaliza spiritul unic al concertelor de la Berlin). Anul trecut, în perioada antemergătoare lansării oficiale RiA, îmi venea să mă urc pe pereți. Mi se părea că a trecut o eternitate de la Völkerball.

3. Corectă observație. Din nou mea culpa! Sincer, cele două arene seamă destul de mult. Nu putem vorbi de o situație indoor concert vs. outdoor concert, deci vor fi mulți cârcotași care vor spune că "putea și ei să filmeze altundeva, parcă am mai văzut asta pe un DVD." Nu subscriu la asemenea opinii, dar, cumva, încerc să îi înțeleg pe cei care gândesc așa. Eu aș fi curios să văd un DVD filmat în America Latină, unde se știe că e isterie mare în privința Rammstein. Cu un DVD filmat acolo, they can't go wrong!

4. Aici sunt perfect de acord cu tine. Berlin e un fel de "Mecca of Rammstein fans." Nu există grad de comparație! Dacă tot e o cerere așa mare, nu înțeleg de ce nu fac ceva pe Olympia Stadion, unde ar intra de 3 ori cât pe Waldbühne.
Iar ca să fiu sincer, am văzut recent filmări din Wroclaw și pot spune că polonezii s-au ridicat la nivelul (sau foarte aproape) publicului din Berlin. Am rămas surprins de cum cântau toti și ce atmosferă a fost la concert. Fără îndoială, acel concert ar fi meritat, după părerea mea, să apară pe un DVD. În comparație cu italienii (na, din nou tentația, uneori nedreaptă, a comparării LOL), la primul concert al turneului, care se uitau la ei va vițelul la poarta nouă, polonezii au fost la polul opus.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Pot sa vorbesc de punctul 4, pentru ca am fost acolo. Intr-adevar, atmosfera a fost destul de marfa, dar am avut impresia ca doar in anumite momente (ex. Du hast). (edit: trebuie sa recunosc, daca ar fi sa existe un proshot de la concertul asta, Seemann ar fi foarte sus in topul cantecelor. Una din cele mai extraordinare privelisti pe care le-am vazut la un concert)

In legatura cu italienii, cred ca a fost din cauza faptului ca erau primii, dar si fiindca era in cadrul unui festival. Si cand am fost in Olanda, in iunie, tot in cadrul unui festival, am ramas cu aceeasi impresie: ca unii oameni sunt acolo pentru ca e un festival, nu pentru trupele care canta. Eram la 10-20 de metri de scena, iar in fata mea si in jurul meu erau destul de multi oameni pe care nici macar nu ii auzeam cantand. Se pot vedea si in proshoturi oameni care erau ceva de genul "I'm just happy to be here".

In legatura cu DVD-ul, intr-adevar, si mie mi-ar placea sa vad unul din America de Sud, dar stiu ca vor scoate unul la cel putin 5-6 ani diferenta, asa ca as prefera ceva ce sigur ar fi marfa. Da, fanii sud-americani sunt foarte infocati, dar mie mi se pare ca urmaresc formatia cam "orbeste" (un fel de chaotic good). Din motivul asta, nu stiu daca mi-ar placea la fel de mult un concert sud-american.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Firește, tu ai fost la Berlin anul acesta, deci automat ai o părere mai avizată decât mine. Am avut în plan Viena, dar nu am ajuns.
De asemenea, îți dau, în linii mari, dreptate în privința fanilor R+ din America Latină. Par a susține anumite formații, cum spuneai și tu, "orbește." Mai multe persoane cu care am discutat acest aspect mi-au atras atenția să nu mă las impresionat de numeroșii fani R+ din America Latină, deoarece ei pot fi fani doar conjunctural și că, în realitate, există o foame pentru rock în general, nu neapărat pentru R+. Asta nu înseamnă că nu sunt și fani adevărați, care știu cu ce se mănâncă Rammstein și că, de regulă, e o atmosferă faină la concerte. Totuși, subiectul ăsta e mai complicat și trebuie să admitem că nu prea avem certitudini, ci o mulțime de păreri subiective și speculații. Eu mă opresc aici, nu vreau să mă lansez în discuții (poate vreodată la o întâlnire rammstein.ro :D ) despre ce înseamnă să fii fan, ce presupune asta, unde este limita la care începe fanatismul und so weiter...


Dacă tot vorbim de DVD-uri, aș mai adăuga următoarele despre Berlin 2016 și Paris 2012:

1. Berlin 2016: După ce vedem acel clip avem tendința să credem că urmează un nou DVD. Altminteri, de ce au filmat, nu? În realitate, șansele pentru un DVD Berlin 2016 sunt cvasi-nule. În primul rând, în titlul acelui clip, nu apare în paranteză "trailer." Apoi, în al doilea rând, din câte am citit eu pe forum-uri, facebook și review-uri, nicăieri nu au fost menționate camere de filmare profesionale. Or, dacă era cazul, 100% ar fi vuit forumurile :wink: Rămane, totuși, întrebarea: care este scopul acelui scurt clip? Mai ales că au tot avut concerte la Berlin cu ocazia fiecărui turneu (LIFAD, MIG + actualul turneu) și nu au simțit nevoia să lanseze un asemenea clip.
Apoi, indiferent că va apărea acum (după cum am spus, aproape imposibil) sau în viitor un DVD filmat la Berlin, mi se confirmă, din nefericire, spusele din postul anterior. Citez un comentariu la clipul Berlin 2016: "To be honest I would prefer live-dvd from Mexico or Russia cause of the best fans over there making the great atmosphere. We already got one live from Berlin, one from Amerika and one from France. I know they have already planned to release new DVD from Paris.. but why France again?" Bun, de ce au ales Paris nu e greu de ghicit. Au avut 2 concerte la Bercy în martie 2012 și le-au filmat pe ambele. Așa nu au fost nevoiți să filmeze și alte concerte și pot evita criticile (a se vedea criticele dure pentru utilizarea unor secvențe din Canada pentru RiA).

2. În privința Paris 2012 încă planează incertitudini. Dacă te uiți la ce categorie este listat http://www.imdb.com/title/tt5722116/, nu îi dai seama despre ce e vorba. Concert? Documentar? Sau ambele? Fascinant este, de asemenea, faptul că nimeni nu a spus nimic despre DVD după ce a fost prezentat la Cannes. Am înțeles că la asemenea evenimente e super severă treaba cu telefoanele și camerele foto (deși, imediat după eveniment, circula un clip de cca. 10 secunde care ulterior a dispărut), deci chiar nu mă așteptam la poze și clipuri. Dar nici măcar 2-3 propoziții să nu scrie nimeni despre ce a fost acolo? Probabil cu circa o lună înainte de lansare, vor lansa un trailer și vom avea mai multe informații. În fine, mă opresc aici că parcă văd că Cristina se va amuza din nou de foamea mea de DVD-uri R+ :lol:
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
Post Reply