LINDEMANN

ce-ar mai fi de spus legat de Rammstein...

Moderator: Cristina

User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Fucking shit, ce bine sune asta!!!!
https://www.youtube.com/watch?t=75&v=IYv5wuGpfPU
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Cineva le-a lickuit, dar au fost oameni vigilenti care au semnalat managementul si au si fost scoase.
Fiti cu ochii pe site-ul oficial Lindemann, skillsinpills.com. Maine "Praise Abort" are premiera video-ului!

Avem si un digibook interesant de 19 euro: http://www.nuclearblast.de/de/produkte/ ... ibook.html

Si o noua foto interesanta, cu interviu la pachet: http://www.revolvermag.com/news/intervi ... emann.html
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Stați liniștiți, in Mother Russia deja se ascultă piesa! Sunt foarte curios cum va suna întreaga piesă. Observ că va fi destul de lungă (4:44), deci nu are durata standard a unui single. Un snippet: https://www.youtube.com/watch?v=qKlVtDF0b9Y De asemenea, am înțeles că pentru videoclip au colaborat cu Zoran Bihac.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Deci.... Prima impresie a clipului: sick-minded guys :))
E foarte haios si nebun. Foarte tare machiajul si ideea in sine. Interesante detaliile de decor. Piesa nu are nimic special, muzical vorbind. Dar nici nu suna rau deloc. Are zvacul Rammstein, deci curge bine.
Se pare ca cei doi au reusit o combinata foarte buna de R+ cu Pain.
Il prefer pe Till in germana oricand, chiar daca ador accentul lui de neamt vorbind engleza. Ma bucur sa il revad dand o reprezentatie teatrala, e un actor minunat. De fapt, e un artist complet.
Peter e foarte haios si el, pacatr ca rolul lui nu e foarte vizibil.
Nici Emigrate, nici Lindemann nu sunt si nu vor fi Rammstein niciodata. Deci mi-e dor de Rammstein. Rau de tot. :)

Zoran Bihac este intr-adevar regizorul. Zoran-Till: the dream team!!! :D
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

Sincer videoclipul este ceva demential. Ma asteptam la unele faze, dar altele chiar m-au depasit din punct de vedere al asteptarii, si intr-un mod foarte bun. Chiar imi place. Probabil ca sunt simpli si totusi la subiect, dar imi place foarte mult. Sunt geniali oamenii, doar atata pot sa zic!

Cristina mi-a luat-o inainte, si nu prea pot adauga multe fiindca a scris cam tot ceea ce as fii vrut sa scriu, si mai mult! xD

Deabia astept albumul!
Image
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Pentru mine este o combinație ciudată între: Așa Da! și Așa Nu!
Mixed fillings!
Muzical/ compozițional, unele părți mi se par foarte bune, altele ... mai puțin. Spre deloc.
Dpdv al videoclipului - Nu înțeleg de ce în ultima vreme se marșează atât de mult pe estetica urâtului. Sau DOAR pe atât. Desigur, făcută cu har estetica urâtului poate avea farmecului ei. Dar atunci când scopul actului artistic este acela eminamente de-a șoca, de-a provoca doar de dragul de-a provoca, se pierde din calitatea artistică în sine. Nu mai intru în amănunte.
Regizoral totuși, videoclipul e bine făcut.

Tematica versurilor îmi displace. Substratul ideatic al mesajului - mai degrabă unul șubred, sau în cel mai bun caz discutabil.


PS: A doua jumătate îmi place cel mai mult (compozițional, instrumental, vocal)
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

In totalitate cu asteptarile mele. Adica, nu ma asteptam deloc la un clip genul Knorkator (https://www.youtube.com/watch?v=Bybm2nh02X4). Era firesc sa se vina cu ceva in nota obisnuita Rammstein, teatral, dur, socant, dar amuzant in acelasi timp, si mai putin cu tematica Pain si obsesia lui Peter pt extraterestri. Doar Till intr-adevar se pricepe la teatru la fel de mult ca la muzica. Finalul este insa minunat cu dragostea nedisimulata a lui Till pentru micul porcusor:))
Muzical... hmmm... e bine, e mai de bine fata de Emigrate, de exemplu, evident dupa gustul meu. Peter face treaba buna, nici nu avea cum altfel.
Nu ma pot insa obisnui cu engleza in gura lui Lindemann. Poate dupa vreo 2-3 piese are sa sune mai firesc. Si inca sper la macar o piesa cu Peter la voce.
Iar despre versuri... cred ca e ok ce fac. Oamenii se distreaza. Pana la urma Till se indreapta spre pensie, nici Peter nu e tocmai tinerel. Ar fi fost usor ridicoli sa se ia in serios si sa abordeze teme serioase si grave.
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Repet ce am scris si pe Facebook: păcat de videoclip și idee. Muzical nu prea am ce alege în afară de interludiul de la final, iar ca interpretare... Till trebuie să rămână la limba germană.

Partea buna e ca daca Till avea vreo intentie sa continue strict pe cariera solo, cred ca i-a trecut :D . Aceeasi poveste ca si cu Emigrate.

PS: am gasit si ceva pozitiv in piesa asta. Ma bufneste rasul cand aud: "so in the end, I got forced to stay away from female intercourse".
PPS: daca tot am mentionat interludiul de la final, sunt foarte curios cum ar suna un slow jazz cu Till la voce. Cu conditia sa cante in germana. Totul condimentat cu un videoclip in care Till imbracat in rochie de seara sta tolanit pe pian, desigur :lol: .
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Mie imi place tot ceea ce vad si aud. Chiar daca "grohaie" :D in engleza, tot suna a Till, acea voce grava si impunatoare. Videoclipul este GENIAL, de mult nu am mai ras asa bine.

Bravo, dupa 6 ani de pauza, macar TIll misca mai bine.... :twisted:
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Nu pot sa spun ca m-au impresionat nici melodia, nici clipul. Instrumentalul e okay, versurile insa sunt slabe. Vorbeam cu Cristina si am cazut amandoi de acord ca seamana cu o versiune slaba a melodiei Pussy.

Videoclipul e ... oarecum exagerat ... da impresia ca socheaza de dragul de a soca ...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

ca sa citez un comentariu de pe twitter

"Fact is, Lindemann lyrics will never be as incredibly poetic as Rammstein "

piesa, in sine, e amuzanta doar pt cei care au simtul umorului foarte dezvoltat.Sincer..e catchy si ma asteptam la asta din partea lui Till

Clipul insa e foarte Rammstein: socant, amuzant si foarte bine realizat.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

PEnTRU wrote: Era firesc sa se vina cu ceva in nota obisnuita Rammstein, teatral, dur, socant, dar amuzant in acelasi timp, si mai putin cu tematica Pain si obsesia lui Peter pt extraterestri.
dar porcusorii extraterestri ?? :lol: :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

A trecut mai bine de o săptămână, timp în care am ascultat piesa de 3-4/zi și am zis să scriu câteva impresii:


I. PROBLEMA LIMBII: inițial și eu am fost dezamăgit (și încă sunt) când am auzit că Till va cânta în engleză. După experimentul cu "You Hate" mă gândeam că asta va "trage în jos" întregul proiectul. La fel ca mulți alți fani, aș fi preferat să cânte în germană, dar apoi m-am gândit că atitudinea asta este usor egoistă și nedreaptă. Proiectul lui Till trebuie să fie ce vrea el, nu ce visez eu să fie! De ce?

a. Prin faptul că Till a ales să cânte în engleză, dă personalitate Proiectului. De asemenea, consider că este nedrept să-îl critic pentru ceva ce n-a întenționat să facă niciodată (să cânte în germană). O să apară și un nou album Rammstein iar acolo îl voi asculta pe Till exact ca la începutul anilor 2000, până atunci îi respect opțiunea de a cânta în engleză în acest tandem.

b. Este, pe de altă parte, și o concesie, de bun simț aș zice, față de Peter. Din câte știu, suedezul nu vorbește germana (totuși, mă mir, ar trebui să știe cât de cât) și ar fi fost culmea să cânte în germană având în vedere că numele proiectului face trimitere doar la persoana lui Till. Într-un interviu recent, Peter a subliniat că pur și simplu li s-a părut că toate numele rezonabile sunt epuizate, așa au ajuns la "Lindemann."

c. Chiar dacă se apuca să cânte în germană, se găseau numeroși critici. Primul reproș at fi fost că încearcă să mulgă, individual, brand-ul numit Rammstein. Alții ar fi obiectat că Till a creat un "apendice Rammstein", "o copie palidă" a formației care l-a consacrat, evident din rațiuni pecuniare.


II. PIESA: într-adevăr, dpdv muzical, nu este strălucitoare, mai curând average. Totuși, sună decent, probabil nu va fi (sper!) piesa mea preferată de pe acest album, dar în nici un caz nu voi considera că e cazul ca, la fiecare audiție a albumului, să sar peste ea.


III. TEXTUL: nici acesta nu este cel mai poetic text scris de Lindemann, evident că poate mai mult. Cert e că a dat de lucru celor care au timp să disece și să dezbată textul prin comment-uri. De dragul distracției, m-am apucat să-l traduc în germană LOL. Firește, nu sună bine deloc. Rimele nu ies, plus că nici eu nu sunt Goethe să fac traduceri impecabile. Rămân la ideea că, indiferent cum ne raportăm la subiect, se putea "scoate" mai mult din el.


IV. VIDEOCLIPUL: Aici, parțial, sunt de acord cu Shilo. Nu este rău dacă marșează pe partea cu provocările și chestiile șocante, dar să nu se rezume exclusiv la asta. Se poate ajunge la suprasaturație. Publicul, mai ales cel rock, este scârbit de texte și videoclipuri de tip "I'm a barbie girl in a barbie world" și tot felul de păsărici dezbracate + mașini tunate. Doar că nu este bină să cădem nici în extrema cealaltă. Dacă aș sta față în față cu Herr Lindemann, i-aș zice: "Gleichgewicht, Herr Lindemann!!! Wissen Sie was Gleichgewich bedeutet?"
Dincolo de asta, clipul este de calitate, Zoran Bihac a făcut treabă bună. Îmi place că au simțul umorului. Aș fi redus puțin scenele cu acele balerine - eventual lăsam partea în care îi aduc lui Till aparatura necesară chiuretajului - și includeam mai multe scene din acea cameră dezordonată unde alăptează Till. Acele scene mi se par geniale.


V. MANIA COMPARĂRII: Mi se pare cam stupid să se compare acest proiect cu...orice altceva. Deja am văzut analize de genul "Rammstein vs. Lindemann", "Rammstein vs. Emigrate" sau "Lindemann vs. Emigrate." Evident, fiecare are libertatea de a analiza cum vrea, nu vreau să fac pe deșteptul și să ofer "grile interpretative" sau să-mi dogmatizez propria viziunea (de asemenea cât se poate de subiectivă). Cert e că voi aprecia acest album exclusiv prin prisma așteptărilor, gusturilor personale, fără a mă raporta la nicio formație.


VI. TERAPIE BENEFICĂ PENTRU TILL: Nu știu dacă ați observat, dar Till este parcă alt om. Este mai mult decât evident că se distrează de minune cu Peter. Interviurile sunt un șir nesfârșit de glume (se adresau unul altuia cu "asshole" și alte grosolănii nonșalante), nimic nu este serios, merg la pescuit împreună, probabil își beau mințile iar de femei să nu vorbim. Unde este, m-am întrebat, acel pusac glacial?! Cred că dacă nu le venea ideea acestui combo, cineva ar fi trebuit neapărat să le sugereze asta. Till pare mai fericit și relaxat ca oricând, fără presiuni, dead line-uri și alte surse de stres. Pur și simplu proiectul e ca o "supapă creativă" relaxantă, ce poate avea, poate, efecte benefice în viitor și în privința R+.


PS: în timp ce am scris aceste rânduri am ascultat alte 3 snippet-uri și sunt plăcut surprins. Am o senzație de deja vu, exact ca în 2009 când a apărut LIFAD. La vremea respectivă, după primul single, mă gândeam că adio albume de calitate, dar după ce am auzit și alte piese, m-am liniștit. Yukon sună chiar foarte bine (și parcă în cazul acesteia nici chiar cei mai exigenți nu se pot lega de faptul că textul e în engleză. Chiar se ridică la nivelul Rammstein, deși este în engleză).

PPS: recent am intrat în posesia Autobiografiei lui Flake. Momentan sunt cu sesiunea pe cap, dar odată eliberat, promit să scriu câteva rânduri despre carte.

Tschüss!
Last edited by The Chaser on Sat Jun 06, 2015 12:52 am, edited 1 time in total.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

In continuare, sunt fascinat de clip si de piesa.

Da, miroase a copie de "Pussy"... dar, HEI, E MATERIAL NOU!!!!!

Dupa atatia ani, eu sunt super multumit de ce aud.

Voi chiar credeti ca mai apucam un album R+? Eu nu cred! :?
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Sunt 100% sigur pt un nou album Rammstein si 50% pt un al doilea si ultim album..
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply