Emigrate

ce-ar mai fi de spus legat de Rammstein...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Foarte fain "Silent So Long"!!! Inca nu stiu care piesa imi place cel mai mult, trebuie sa il mai ascult. Si, da, cum spunea si PEnTRU, ati observat ca piesele pe care se cola boreaza sunt pe stilul muzicii colaboratorilor? Genul Motorhead, Manson etc...
Sylar, care spuneai ca e favorita ta de pe album?
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Giving Up
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Silent so long

Post by Freezerator »

Am ascultat albumul de vreo 3 ori. E lipsit de substanta, e diluat total de rockul alternativ si industrialul american. Primul album "Emigrate" conteaza, ala din 2007 pe care il detin (cu tot cu piesele bonus). Nu cumparati albumul "Silent so long", intrucat e de rahat pe de-o parte, pe de alta parte costa si vreo 15 euro in Media Markt sau Saturn in Germania. Am cumparat albumul de debut "Emigrate" cu 8 euro, ceea ce e ok. Va recomand la fel.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Esti singurul de pana acum care spune ca albumul "Silent So Long" e de rahat, dupa ce majoritatea spun ca e mult mai bun decat "Emigrate".
Deci nu il cumparam, dar il ascultam de zor :D
Pentru mine "Emigrate" e cel subtire si fara prea multa substanta. Sorry. :)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Na, parerea ta, eu am alta parere. Probabil conteaza si varsta ascultatorului.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Asta cu varsta e de bine? Ca nu inteleg.... E vreun criteriu nou de evaluare a gusturilor muzicale? Adica, daca am 50 de ani tre' sa ascult numai Ioana Radu, ca deh... mai am putin si ies la pensie, iar daca am 14 ani tre' sa ascult Inna fiindca asa imi cere varsta?
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Io pe la 14 ani ascultam Purple si Floyd ... :oops:
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Raspuns gresit Gaby, stai jos, ai 4!
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sunt curios ce intelegeai tu din Pink Floyd la 14 ani. Probabil ca ascultai asa...in nestire, si dupa aia te laudai pe la scoala ca cica ascultai muzica inteligenta si ca nu erai ca restu' care asculta numai "kkturi".
User avatar
Strauß
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 22
Joined: Fri Jun 24, 2011 12:09 pm
Location: Bucuresti

Post by Strauß »

Gaby wrote:Io pe la 14 ani ascultam Purple si Floyd ... :oops:
Nu esti singurul.
Freezerator wrote:Probabil ca ascultai asa...in nestire, si dupa aia te laudai pe la scoala ca cica ascultai muzica inteligenta si ca nu erai ca restu' care asculta numai "kkturi".
Probabil ca nu ai dreptate.
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Nu, ASTA era muzica din anii aceia. Nu aveam altceva ”ascultabil”.
Daca e sa-ti placa, chiar daca nu o intelegi la nivelul pentru care a fost creata, tot iti place, indiferent de varsta.
Cand a aparut Wall-ul, aveam cam 14 ani. Si mi-a placut! Chiar daca pe atunci nu intelegeam atat cat am inteles mai tarziu. Si tot pe atunci descoperisem deja Ummagumma. Iar ”In Rock” al celor de la Purple mi-a deschis ochii/urechile spre genul asta de muzica.
E drept, pe atunci nu aveam Inna si nici Voltajul asta tembel (am avut, pentru scurt timp din pacate, alt Voltaj).
Aveam Purple, Floyd, Genesis, Vangelis, Queen, Kraftwerk, dar ascultam si Mondial sau Semnal M. Asta era muzica pe care o ascultam.
Si-mi placea!
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Scuze, ba! Credeam ca esti un puber care o arde inteligent.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Bine, Gaby, ai noroc, te-am trecut clasa:))
Asta fiindca tot cu Machine Head (albumul lui Purple, nu trupa) am inceput si eu sa ascult cu adevarat muzica. Eram in clasa a VI-a, in anul...aaaa...nici nu mai tin minte, cred ca 1984. Cel care apoi mi-a devenit cumant cu acte, era student si avea legaturi cu diversi straini care invatau pe la noi, asa au ajuns la mine niste casete "mai altfel". Am ramas cu gura cascata ca poate exista ceva atat de fain. A urmat apoi, firesc, Queen, Pink Floyd, Kraftwek, Jeff Wayne...
In liceu, avand deja contactele proprii, m-am golanit total si am trecut pe rautati: Sabbath, Judas, Sepultura, Kreator... :twisted: Ce frumos, mai am putin si incep sa plang usor nostalgic:))
Cam asta e, draga Freezerator, da-mi voie sa nu fiu deloc de acord cu tine cand zici ca varsta conteaza in gusturile muzicale. Dar, deloc! Mai ales ca, desi acusi fac 43 de ani, din cand in cand imi pica atat de bine un Canibal Corpse, de habar nu ai :D :D
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Niciodata nu strica putina condescendenta ...

PS. Daca PEnTRU e de acord, se poate sterge divagarea asta de la subiect. Multumesc.
Last edited by Gaby on Tue Mar 10, 2015 12:32 pm, edited 1 time in total.
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

De ce sa o stergem? Mai schimbam si noi o vorba, mai trece timpul...:)
Post Reply