Depeche Mode 15 mai 2013

live-uri cu si despre alte trupe, preview-uri, review-uri, poze...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Depeche Mode 15 mai 2013

Post by AndreiO »

User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Revenit de la Depeche Mode - N-a fost un concert.Au fost 2 ore si 15 minute (aprox) de istorie pura.Dave Gahan a fost de-a dreptul fabulos din toate punctele de vedere (voce minunata si pura, miscari de parca ar fi avut 25-30 de ani nicidecum 50).Piesele noi suna absolutminunat live (de 1000 de ori mai bine ca pe album) iar piesele mai vechi - mindblowing (au cantat in jur de 24 de piese).Insa...momentele culminante au fost cand a intrat Martin Gore ca solist...a induiosat intreg stadionul.Am doar 3 regrete:1.n-au cantat Stripped (am ratat Stripped atat la Rammstein cat si la DM...poate prind melodia la un viitor concert In Streict Confidence. 2.n-au fost inspirati cu trupa de deschidere (Solista F.O.X. incearca mult s-o imite pe Adele) (preferam o trupa gen Ladytron, Goldfrapp sau chiar Combichrist).3.nicio melodie de pe SOTU (speram macar la Peace (c-a fost filmat in Romania) sau megahitul Wrong...eh..poate data viitoare

setlistul concertului:

Intro
Welcome to My World
Angel
Walking in My Shoes
Precious
Black Celebration
Policy of Truth
Should Be Higher
Barrel of a Gun
Higher Love
(sung by Martin)
When the Body Speaks
(sung by Martin)
Heaven
Soothe My Soul
A Pain That I'm Used To
('Jacques Lu Cont's Remix' version)
A Question of Time
Secret to the End
Enjoy the Silence
Personal Jesus
Goodbye
Encore:
Home
(Acoustic)
Halo
('Goldfrapp Remix' version)
Just Can't Get Enough
I Feel You
Never Let Me Down Again
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Stadionul o fost plin ?
Live long , live happy and be free !
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Au fost mai multi la RHCP..acolo cel putin simteam ca n-am loc..aici am gasit lejer un loc bun la gard si-am vazut perfect scena (din ce-am citit cica au fost 45 de mii (la rhcp cred ca au fost lejer circa 50...chiar 55 de mii de oameni (insa sunetul la Dm a fost mult mai bun si mai clar)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Te invidiez :)
Live long , live happy and be free !
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Sylar wrote:.... (insa sunetul la Dm a fost mult mai bun si mai clar)
Insa, dupa parerea mea, a fost mult sub sunetul de la concertul precedent, de pe stadionul 23 August (sau Lia Manoliu)...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Acolo din pacate n-am fost
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
pipes
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Fri May 21, 2010 4:57 pm

Post by pipes »

Concertul din 2006 a fost o minunatie...... E numarul meu unu. Momentan.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu inteleg ce se intampla cu noul stadion. De ce sunetul a fost mai slab decat la concertul din 2006 (care m-a marcat pe veci)? Ca am mai auzit asta si asa n-am mai regretat atat de mult ca n-am reusit sa ajung anul asta la DM... Si la RHCP am auzit ca n-a fost prea bine. Oamenii care l-au renovat nu l-au gandit acustic si pentru concerte? Mi se pare o mega prostie asta! Pai concertele sunt esentiale pe un stadion mare. Faci o caruta de bani din ele.

Sylar, ma bucur mult ca i-ai auzit si vazut bine. Si in 2006 momentele cele mai dulci au fost cu Martin Gore. Zilele astea am forjat la greu DVD-ul Touring the Angel, Live in Milano, 2006. O nebunie de concert...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Admit ca mi-a placut dar ma bucur mult ca n-au bagat si Iron Maiden sau Roger Waters pe stadion (cum am vazut ca voiau multi "inteligenti" de pe un site de can-canhead)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Nu pot sa bage multe concerte pe stadion ca distrug gazonul .
Nu sau prea gandit ei la concerte cand l-au ridicat, mai degraba sa se dea mare primarul si cu Mircea Sandu
Live long , live happy and be free !
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Intr-adevar era mai bine sa fi fost in Piata Constitutiei...
La precedentul turneu Waters, care a fost in iarna, era vorba sa beneficieze si Bucurestiul de un concert. Intrucat echipa lui Waters a constatat ca nu avem o sala corespunzatoare acustic desfasurarii spectacolului, am fost sariti.
Nea Niculae Ciuruitu' a avut mare inspiratie si buni ingineri/arhitecti cand au conceput Piata de la Casa Poporului.
A fost gandita astfel incat EL sa vorbeasca publicului de la balconul de la etajul 1 iar entuziastii sa-l aplaude in conditii de auditie optima, cu fata spre Casa. Deci acustica pietei este calculata cam invers decat se utilizeaza acum.
Inteleg ca s-a optat pentru amplasarea scenelor cu fata spre Casa numai din motive de marketing, pt. ca cei care locuiesc pe boulevard sa nu vada gratis spectacolele.
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Clar ca nu vor ca nimeni sa vada nimic gratuit .In Pta. Constitutiei intra mai multi oameni ca pe National Arena oare?
Live long , live happy and be free !
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Ba da, la AC/DC au fost in Piata Constitutiei in jur de 60.000 de oameni. Daca nu ma insel e recordul de audienta la un show live de la noi.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

La Maiden in Cluj parca au fost mai multi (si la Bon Jovi parca tot mai multi au fost)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply