Fans Multicam Movies

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Danke. :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Primit mailul de la Gleb, pe care-l postez aici intocmai:

"Hi, Cristina!

Our Story about video mounting process is not so big as you may think. The main thing with St. Petersburg was that people were allowed to walk in with any stuff, I mean almost anything they wanted to. But there is no professional cameras on this video - all of this is just a lot of people taped the show as good as they can, cause a lot of them knew that we will make a Multicam and after the show they just came to us and have shared their videos. Also we had wrote to each and every person who post their videos from this show on any social network or youtube etc. to get original source files. All the rest is just particular talent of the man who has mount it, he's name is Alexander Bulatov, more known as VinZ. He did a wonderful job. Anyway there is about 100 people - who helped us is different ways to make this thing come true and make some revolution in the amateur videos and we eventually did it.

Igor Kolesnik & Gleb Davydov
Rammclan & Rammstein Russia Crew"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Like
Live long , live happy and be free !
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pentru doritori, prietenii mexicani ofera niste inregistrari live:
http://www.evergig.com/users/RammsteinMexico
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

:shock: ala de la Saint-Petersburg... fuck, mi s'a facut pielea de gaina si a ramas asa vreo ora :D bestial filmat :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Poate la urmatorul concert in Romania ne organizam si noi asa (pe cat de mult cu putinta)... La concertul din 2013 am facut si eu (doar eu) sa fac asa ceva, cu videouri de pe youtube (de la unii useri am obtinut chiar fisierele originale), stiind de mult de cei de la Rammclan Russia, Seid Bereit si Rammstuga, dar evident ca nu a iesit la fel de bine. Tocmai multicam-urile lor m-au impulsionat sa fac si eu, pe langa faptul ca stiam ca nu prea exista o comunitate asa de mare Rammstein in Romania (nu ne putem compara cu rusii, exemplul cel mai potrivit fiind Rock nad Volgoi de anul trecut).

Nu trebuie neaparat camere profesioniste HD, sunt de parere ca si cu handycam-uri se poate realiza o treaba excelenta (sau cel putin acceptabila, exemplu kodrutzzzz, PoisonedPurple sau grassu075). E adevarat, un trepied ar face mare diferenta, pe langa un framerate ridicat, dar cu trepiedul nu prea poti sa intri, iar framerate-ul face fisierele mai mari si consuma mai multa baterie. Nu stiu cum a fost exact anul trecut, cu ce fel de aparate a lasat securitatea sa se intre (pe facebook scria ca nu ai voie cu aparate cu obiectiv detasabil).

Pe partea audio nu stiu exact cum sta treaba, cum s-ar inregistra cat mai bine, dar mie personal imi place sa se auda si formatia bine, dar si multimea. Banuiesc ca e mai bine cu un recorder extern.

Eu inca sper ca o sa mai ajunga prin Romania, macar atunci o sa imi iau bilet la golden circle (nu stiu de ce nu mi-am luat si anul trecut, de prost banuiesc, ca era doar cu 50 de lei mai scump), si chiar sa editez din nou concertul. Mi-a placut foarte mult sa fac asta, chiar daca a durat mult si a interferat cu celelalte activitati. Anyway, daca sunteti curiosi de rezultat:

https://www.youtube.com/watch?v=v42IniQrS8o
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Pe partea audio cel mai bun sunet este in mijloc, ca sa zic asa (la concertele open air).Daca stai in dreapta sau in stanga risti sa se auda distorsionat.Si depinde, evident, si de camera.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud, mie imi place la nebunie ce a iesit din filmuletul tau si tin sa iti multumesc foarte mult pentru ca putem revedea atat de frumos si la o calitate mai mult decat decenta ce a fost la Bucuresti in 2013. Poate o sa razi, dar eu n-am putut vedea primele minute din filmulet de lacrimi, pur si simplu am plans. Habar n-am de ce, doar am vazut zeci de inregistrari pe net cu Rammstein si nu obisnuiesc sa plang cand vad ceva live care imi place atat de mult. Dar cred ca m-a impresionat mult faptul ca si intr-o comunitate mica se poate face ceva frumos si arata ca oriunde in lume, singurul indiciu ca e la noi este ca auzi romanii din public.
Cu siguranta ca Rammstein vor trebui sa mai vina in urmatorul turneu, pentru ca nu vad niciun motiv pentru care sa ne ocoleasca, atata timp cat vom avea niste promoteri seriosi.
Si da, ne vom organiza, in sensul ca cine detine camere neprofesionale si doreste sa se "sacrifice" (pentru ca vei pierde tot live-ul pentru a face inregistrarea si a fi atent acolo) va inregistra si vom face un film in toata regula. Eu mi-as dori ca tu sa fii regizorul :P
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Pt mine aceasta inregistrare e ca o palma data tuturor haterilor care au cuvinte urate despre Rammstein.Nu spun ca Rammstein ar trebui sa placa la toata lumea..insa merita respectati pt tot ce fac ei pe scena.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Multumesc foarte mult, Cristina! Apreciez foarte mult ce ai spus si cu siguranta o sa il fac si data viitoare, daca o sa mai existe (sper)! Sunt sigur ca o sa fie oameni care sa filmeze, mai ales daca stiu ca se face dupa compilatia concertului. Iar pana la urma, nici nu trebuie sa fie asa de multi... Cred ca m-as descurca si cu cei care au filmat acum tot concertul, adica vreo 7-8 oameni. Doar sa fie din unghiuri diferite, ca sa fie diversificat, si sa prinda momentele importante (de exemplu, acum nu a filmat mai nimeni cand incep microfoanele sa ia foc la Asche zu Asche).
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sylar, subscriu.
agenttud, pana atunci vor fi poate si mai multi de 7-8 oameni care vor putea si vor vrea sa faca asta. Deja despre cei 7-8 care au filmat putem spune ca sunt calificati. :)
Post Reply