Noi aparitii discografice

ce mai ascultam, discografie diversa, ce ne place, ce nu...
Post Reply
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Noi aparitii discografice

Post by PEnTRU »

pe langa excelentul Porcupine Tree de care aminteam intr-un post pe forumul vechi, in ultimul timp nu ma mai satur de Therapy - Crooked Timber. stiu ca nu e chiar o noua aparitie (a fost lansat prin martie) dar il recomand cu caldura. ff bun! mult peste albumele therapy mai vechi, cu un plus mare pentru partitura de bass.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Iar eu de Placebo nu ma satur. Muse m-au dezamagit. Prea soft si insipid :(
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Sonata Arctica - The Days Of Grays...un album surprinzator de gothic si cu o voce feminina foarte senzuala :P ...
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

@Cristina Mi se pare genial ultimul album de la Placebo. Il ascult zilnic de cand s-a lansat si nu ma plictisesc :D
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Eu il gasesc sub Meds.
M-a cam plictisit. Desigur.. suna a Placebo. Dar nu aduc nimic nou.
florinmatinca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 25
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:05 am
Location: Bucuresti, Romania

Post by florinmatinca »

As zice totusi ca este mai "muzical" :)
MagisterLudi
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 3
Joined: Fri Sep 18, 2009 3:03 pm
Location: Bucuresti

Post by MagisterLudi »

Sper sa nu fiu luat la misto, insa mie-mi cam place Alla mia eta, noul album Tiziano Ferro. Are vreo trei piese faine, restul cam balast.

http://www.youtube.com/watch?v=PWnPjNfX ... re=related

A fost tipu' la Brasov, ma gandesc ca Petru & Cristina au fost sa vada show-ul italianului, macar in ideea in care a cantat imediat dupa Steve Vai.
I'm unclean, a libertine
tiby2403
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 33
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:44 pm

Post by tiby2403 »

http://www.youtube.com/watch?v=v7yPRYL_Oq0
Back to the good old days... Hendrix.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

MagisterLudi, nu am fost sa-l vad live pe Vai, pentru ca stiam ca va canta doar 2 piese. Acum sincer imi pare rau, Vai a fost de milioane, este un geniu absolut al chitarii, iar Tiziano Ferro... frumos baiat... :D si am remarcat ca are o voce extraordinara. 2 zile dupa concertul lui am stat pe youtube sa ma delectez... inclusiv cu poze :) mi-au placut cateva piese de-ale lui in concertul asta. frumos... Pacat ca nu canta in engleza si altfel de muzica, ca voce are...
Uite, asta mi-a placut, dar incepe de la minutul 4,45: http://www.youtube.com/watch?v=RoVCVhqE_B4
Imi place mult vocea. Dar si el e fain :)

Shilo, si eu am avut initial tendinta de a compara "Battle for the Sun" cu precedentele. Si la inceput nu mi s-a parut cine stie ce. Dupa mai multe ascultari insa... e foarte bun :)
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Theatre Of Tragedy - Forever Is The World un 8 cam asa...albumul este bun...insa preferam ToT electro curat fara death..albumul asta o sa le placa fanilor mai vechi al acestei formatii..Illusions e preferata mea

----------------
Now playing: Theatre Of Tragedy - Forever Is The World
via FoxyTunes
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

foarte bine ca au reintrodus vocea dura si ca s-au reintors nitelush spre metal. mai suna a ToT...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Noul album Diablo Swing Orchestra cu numele: Sing-Along Songs for the Damned and Delirious - 2009.
Excelent album! Super muzica! Sa nu ma puneti sa va zic cam in ce categorie sa ii bag ca zau nu stiu. Au oamenii aia de toate. Pe scurt asa: un metal amestecat cu trompete, viori, chitari reci, pasaje de jazz, flamenco, swing si toate felurile de voci. Merita sa ascultati!
La fel de bun este si primul album Butchers Ballroom din 2006. Chiar as recomanda sa incepeti cu asta. Si tare curios sint ce reactii aveti.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

tot zilele astea am pus ochii, mana si urechile pe ultima creatie a domnului Peter Tägtgren, de data asta sub semnul Hypocrisy: A Taste of Extreme Divinity.

subiectiv fiind zic ca merita sa candideze la albumul anului.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Petru, poti fi 100% obiectiv cand spui asta...foarte foarte bun album

----------------
Now playing: Rammstein - Pussy
via FoxyTunes
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

inceputul asta de toamna e tot mai frumos din punctul de vedere al aparitiilor albumelor de valoare. esti si cazul ultimului Alice in Chains - Black Gives Way to Blue. album de nota 9 spre 9.5. as fi dat 10 dar...fara regretatul Layne Staley e greu. dar merge bine si William DuVall. sper sa nu se apuce si asta sa-si faca cocktail din heroina si cocaina...
Last edited by PEnTRU on Fri Sep 25, 2009 2:52 pm, edited 1 time in total.
Post Reply