Reactii dupa Budapesta (SPOILERE - Sorin NU CITI!!)

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Cristina wrote: Cu "Buck dich" si cu "Pussy" nu e absolut nimic in neregula. Sunt foarte faine live si lichidul din dotare este racoritor. :D Nu vad nimic indecent sau jignitor.
Hmmm ... După cum știi, eu nu sunt de acord cu tine în această privință.
Cred că opinia ta în această chestiune este drastic influențată de subiecții în cauză (ie Rammstein).

Image
Dacă Florin Salam și Adrian Minune performau pe scenă un act de culturalizare a publicului de genul: "Pe la spate, pe la spate" - cred că alta ar fi fost opinia ta cu privire la gradul de indecență al evenimentului.
Dacă distinsul Vanghelie ”ejacula” în public o jerbă peste alegătorii veniți cu mic cu mare la paranghelioane și vanghelioane - ei, cu totul altfel ai fi privit ”nevinovatul” joc scenic. :roll:
_ _ _ _ _ _ _ _
PS: Dacă un accident rutier este făcut de vecinu' de la 4, de Iliescu sau de Huidu - rămâne tot un accident rutier! Indiferent de numele implicate și de simpatiile sau antipatiile pe care le avem.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nici eu nu sunt de aocrd cu tine, Shilo. Sa nu uitam ca Rammstein sunt o trupa de metal in primul rand. Iar metalul este foarte controversat in randul "laicilor", tocmai pentru ca abordeaza subiecte stanjenitoare, intr-o maniera foarte dura, directa si incomoda. Rammstein, fiind dusmanul lui adi minune, are valoare, deci avand valoare, are si sustinere sa faca asta. Deci Rammstein are voie sa faca asta si ii sade foarte cool!
Adi minune insa este penibil incepand cu denumirea lui. O muzica, compromisa prin insasi nonvaloarea ei nu are suport pentru asemenea mesaje. Deci "pe la spate" al lui minune ar fi la fel de gretos ca si acel vesnic miorlait "te-am iubit au au au si tu mi-ai infipt sisul in coasta au au au..." sau whatever... Ca-mi spune minune "te iubesc si ma topesc" sau ca-mi spune "pe la spate" mi-e egal. Ma agreseaza sonor la fel de mult.
Cat priveste tabloul tau cu Vanghelie, comparatia este exagerata. Niciun om politic nu poate face asta, pentru ca nu e o trupa de metal foarte tare! :D
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

parerea mea e k nu m-as simti bine sa faca pipi pe mine... e un show, dar in 98 (family values) a pastrat o distanta fata de public si totul mi se parea ok... poate sunt eu mai de la tara, dar asta e parerea mea...
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Stai asa... e o diferenta mare intre a face ce ai zis tu si ce se intampla in timpul concertului! Este ca o iluzie optica, pt ca asemanarea e doar vizuala. :)
Ana_TM wrote:Ai dreptate si despre taximetristi, greu te poti intelege cu ei... Dar deja vrem prea mult... :)
Ceva normal (chiar banal) sa fii taximetrist intr-un oras ca Budapesta si sa stii strict necesarul in engleza.
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

O fi normal in alte capitale (de ex. Belgrad), insa nu la Budapesta.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

HerrMess wrote:O fi normal in alte capitale (de ex. Belgrad), insa nu la Budapesta.
si daca ar fi doar asta singura problema... Chiar si din punct de vedere al atitudini fata de straini, sunt cam la fel cu taximetristii din Bucuresti (desi am vorbit cu ei in lb maghiara), gainari de 2 bani care nu urmaresc decat se te "friga" la bani. In schimb, cei din Austria si Germania m-au surprins intr-un mod placut... Evident, sa nu generalizam si sa nu etichetam la modul absolut. Sunt taximetristi cinstiti si la noi si in Ungaria (din ce in ce mai putini), la fel cum poate intalni omul si taximetristi occidentali josnici. Deh, mare e gradina....
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Umm, rechinii din Budapesta pot fi identificati dupa 2 elemente:
1. nu au afisat pretul pe masina (de obicei actibild destul de mic pe portiera din dr. spate).
2. majoritatea au masini scumpe (mercedes, bmw) si/ sau relativ noi.

Alta figura e ca sunt 2 categorii de preturi si la astia obisnuiti: 150-170 HUF/ km, respectiv ~300HUF/ km. La un rechin, pretul ajunge si la 1500 HUF/ km.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

Sambit wrote:Ceva normal (chiar banal) sa fii taximetrist intr-un oras ca Budapesta si sa stii strict necesarul in engleza.
Strict necesarul din punctul lor de vedere adica PRETUL in engleza stiu sa-l zica foarte bine. Ca m-am hazardat eu sa intreb si unde e arena sau statia de intalnire mi s-a parut a fi prea mult. Asa ca am inchis gura si am scos harta...
Gata! Stau cuminte, promit! Sper... :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ana_TM, noi nu vrem sa stai cuminte. Toata lumea e binevenita oricand pe forum, cu atat mai mult membrii mai vechi. :)
Raluca
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 5
Joined: Sun Aug 28, 2011 10:25 am
Location: Constanta

Post by Raluca »

Am reusit si noi sa ajungem acasa , dupa ceva plimbari . Frumoase,ce-i drept, dar care s-au soldat, spre tristetea mea cu pierderea ( pe langa altele care erau in geanta aparatului foto) celui mai important card din vacanta asta : acela de la concert. Am pierdut pozele cu voi, cele din timpul concertului, filmuletul cu intrarea baietilor in sala...uffff... Ce pot sa zic, in afara de filmuletul de o f. buna calitate si de care eram tare mandra, in rest pozele nici nu se puteau compara cu cele ale lui Victor. Doar ca erau ale mele si sunt tare suparata ca nu le mai am..

Concertul superb, ca de fiecare data cand i-am vazut... Dupa ce se termina, ma intreb cand o sa fie urmatorul. Nu stiu de cate ori ar trebui sa sa-i vad live, ca sa ma satur de ei si sa nu mai plec cu sentimentul ca s-a terminat prea repede. Cred ca niciodata :roll:

Ma bucur mult ca v-am cunoscut . O gasca frumoasa!

Gaby, am ramas cu gandul la Dreher-ul ala, sa stii :D
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

@ Raluca
Bine ca ati ajuns cu bine acasa !
Imi pare rau pentru card ...

Sa stii ca a doua zi am GOLIT raftul cu Dreher de la un hipermarket de langa Budapesta.
Auzi tu, sa fie ei anuntati din timp ca trebuie bere, ca e sete mare, si sa nu aiba decat 8 ! RUSINE lor ! :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pai cel mai bine e sa te aprovizionezi singur, Gaby. Lucru pe care l-ai si facut. :D

Raluca, ma bucur ca v-am cunoscut si imi pare nespus de rau pentru lucrurile pierdute si pentru amintirile inregistrate si pierdute. :( Acum ramai doar cu amintirea intiparita pe retina si pe inima.
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Cristina wrote:Pai cel mai bine e sa te aprovizionezi singur, Gaby. Lucru pe care l-ai si facut. :D

Raluca, ma bucur ca v-am cunoscut si imi pare nespus de rau pentru lucrurile pierdute si pentru amintirile inregistrate si pierdute. :( Acum ramai doar cu amintirea intiparita pe retina si pe inima.
Deci nu am fost singurul care si-a pierdut ceva? De fapt in cazul meu uitat - cardul la un Carrefour din Sopot.

Si nu PETRU, nu imi cumparam laptic ci dulciuri si vodka :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:D
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Sorin wrote:Si nu PETRU, nu imi cumparam laptic ci dulciuri si vodka :D
Da, da, sigur... si marmota impacheta...
Post Reply