Reactii dupa Budapesta (SPOILERE - Sorin NU CITI!!)

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Reactii dupa Budapesta (SPOILERE - Sorin NU CITI!!)

Post by Sylar »

Asta fiindca am vazut ca vin chiar multi forumisti la acest concert (Cris si PEnTRU sper ca e ok faptul ca am creat acest topic in avans)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Setlistul concertului:

01. Intro+Sonne
02. Amerika
03. Keine Lust
04. Sehnsucht
05. Asche zu Asche
06. Feuer Frei!
07. Mutter
08. Mein Teil
09. Du Riechst So Gut
10. Links 2-3-4
11. Du Hast
12. Haifisch
13. Bück dich (b stage)
14. Mann gegen Mann (b stage)
15. Pussy
---------------------
16. Mein Herz Brennt
17. Wollt Ihr das Bett in Flammen Sehen?
18. Ohne dich
---------------------
19. Engel
20. Ich Will

Voiam sa-mi expun parerile in dreptul fiecarei piese, insa, adevarul e ca mi-e pur si simplu imposibil sa descriu prin ce-am trecut in cele aproape 2 ore!!! (atat a durat concertul).Tot ce voi spune este ca sa vad (aud) piese ca Sehnsucht (citisem ca la Zagreb n-au cantat-o - deci a fost o surpriza uriasa), Mein Teil (m-am speriat groaznic de tare la acele explozii de sub cazanul in care se afla Flake (a fost ceva gen...liniste...BOOOOOM....BOOOM.Nu stiu ce au in urechi acesti oameni de nu-s afectati de asa explozii.Un alt lucru demn de mentionat au fost flacarile de la Du Hast (mi s-au parut destul de mari fata de cele din turneul LIFAD).O alta mare bucurie a fost coregrafia exceptionala a flacarilor in timpul piesei Wollt Ihr Das Bett in Flammen Sehen? (parca erau controlate de bateria lui Schneider).Insa, acum o sa am si un comentariu negativ legat de playlist (tot cred ca Haifisch ar fi fost potrivita ca piesa de final (plus calatoria cu barca).Si cel mai mare regret e ca nu am reusit sa vad live 3 piese dragi mie (Spieluhr, Heirate Mich si Reise, Reise)

@Cris:Nu te supara...dar Mutter suna mult mai bine live decat varianta de pe album (se simte pasiunea fiecarui membru in timpul acestei piese)..si-mi pare rau ca n-am mai venit la intalnire..insa am avut un motiv personal sa n-o fac (si n-as fi vrut sa stric atmosfera din cauza, sa spunem, minorei mele pareri negative despre o anumita persoana.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen?

http://www.youtube.com/watch?v=Y0HyZX8t4BM
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

A fost fantastic! Maret! Sublim! Daca aveam obiectii despre setlist, acuma mi se pare setlistul perfect. Toate au fost la locul lor. Altfel ar fi trebuit sa includa toate piesele... :).
Tristetea mea unica e ca au cantat Mann gegen Mann cu spatele ... :).
Totusi... Ce concert minunat! As mai merge o data.

Generale, noi am vrut sa te cunoastem! Ai gasit un motiv mult prea neinsemnat sa nu te arati... Pe bune... Pacat
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Acea persoana a facut parte din grupul vostru..si ultimul lucru pe care voiam sa-l fac era sa dau ochii cu respectiva.Subiect inchis.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

:), no problem at all.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Sunt inca fara cuvinte dupa concertul de la Budapesta... Nu e cazul sa incep cu elogii, un show Rammstein e ca un vin bun, nu are nevoie de laude;) Plus ca s-ar zice ca un fan e prea subiectiv, prea entuziasmat cand vorbeste despre formatia favorita. Pot doar sa-l citez pe prietenul meu care m-a insotit la concert (care nu este neaparat un fan R+, ci un ascultator rafinat de metal): "Oamenii astia chiar se pricep, totul e la superlativ, de la intro pana la capat, prezenta scenica, decor, tinerea public-ului in priza, inovativi pe scena, efecte pirotehnice, simtul umorului, un puternic impact chiar si psihologic asupra participantilor.....la Rammstein le regasesti pe toate. Tot respectul, jos palaria!"
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Asa este. E cam greu sa mai descrii un concert Rammstein dupa atatia ani, in care de fiecare data cand ii vezi live esti absolut coplesit. Nu prea exista cuvinte pentru a descrie experienta live. M-am convins pentru a n-a oara ca-s perfecti in absolut toate detaliile si toate ingredientele unui show urias, asa cum bine a observat amicul tau, The Chaser.
Decorul si toata scenografia sunt mereu uimitoare. Insa despre lumini... nu exista alte lumini live mai bune vreodata decat cele pe care le au Rammstein. "Omul luminilor" la Rammstein este un incredibil geniu. Si omul sunetului si omul decorului si omul focului... toti oamenii din echipa sunt niste genii.
Ce Dumnezeu sa mai spui despre un concert Rammstein... Daca vrei perfectiune in toate detaliile intr-un concert rock live, te duci sa-i vezi pe Rammstein de cate ori poti!

Sylar, imi pare rau si mie ca nu ne-am vazut, dar iti respect optiunea.
Si eu sunt de acord ca "Mutter" suna mai bine live, cum de altfel toate piesele lor suna mai bine live. Si eu as fi vrut sa vad in live best of "Heirate mich", "Morgenstern", "Stein um Stein" sau "Bestrafe mich". Problema e ca setlistul de best of ar contine cel putin 40 de piese dupa capul meu :)))
Ma bucur ca le-am cunoscut pe Ana si pe Raluca si ma bucur ca i-am revazut pe Gaby, The Chaser, HerrMess, un fan, Der Metzgemeister... Nu stiu daca intre persoanele de acolo mai erau prieteni de pe forum pe care nu-i stiam. Daca da, imi cer mii de scuze ca n-am retinut care dintre ei au fost. Am facut cunostinta in graba si am stat prea putin impreuna si cred ca n-am retinut toate numele :(

Iar pentru setlistul de la Budapesta am o singura observatie: pe "Du riechst so gut" au inversat-o cu "Mutter". Adica locul lor in setlist a fost inversat. La repetitia de la Berlin, "Mutter" a fost a 7-a si DRSG a 9-a. Acum la Budapesta a fost invers si am avut ceva emotii ca poate n-o sa o mai aud "Mutter" live... Dar este o piesa prea "grea" ca sa o scoata dintr-un best of...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Imi cer scuze...dar la cat de hipnotizant a fost concertul e normal sa mai si gresesc putin :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nici o problema. Era doar o nuanta. Ma obsedeaza setlistul asta din seara de 31 octombrie :)
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

concertul de la Budapesta (fara Pussy) - filmat de acelasi tip care a filmat superb si la Madison Square Garden

http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... re=mh_lolz
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

Cristina wrote:Asa este. E cam greu sa mai descrii un concert Rammstein dupa atatia ani, in care de fiecare data cand ii vezi live esti absolut coplesit. Nu prea exista cuvinte pentru a descrie experienta live. M-am convins pentru a n-a oara ca-s perfecti in absolut toate detaliile si toate ingredientele unui show urias, asa cum bine a observat amicul tau, The Chaser.
Decorul si toata scenografia sunt mereu uimitoare. Insa despre lumini... nu exista alte lumini live mai bune vreodata decat cele pe care le au Rammstein. "Omul luminilor" la Rammstein este un incredibil geniu. Si omul sunetului si omul decorului si omul focului... toti oamenii din echipa sunt niste genii.
Ce Dumnezeu sa mai spui despre un concert Rammstein... Daca vrei perfectiune in toate detaliile intr-un concert rock live, te duci sa-i vezi pe Rammstein de cate ori poti!

Sylar, imi pare rau si mie ca nu ne-am vazut, dar iti respect optiunea.
Si eu sunt de acord ca "Mutter" suna mai bine live, cum de altfel toate piesele lor suna mai bine live. Si eu as fi vrut sa vad in live best of "Heirate mich", "Morgenstern", "Stein um Stein" sau "Bestrafe mich". Problema e ca setlistul de best of ar contine cel putin 40 de piese dupa capul meu :)))
Ma bucur ca le-am cunoscut pe Ana si pe Raluca si ma bucur ca i-am revazut pe Gaby, The Chaser, HerrMess, un fan, Der Metzgemeister... Nu stiu daca intre persoanele de acolo mai erau prieteni de pe forum pe care nu-i stiam. Daca da, imi cer mii de scuze ca n-am retinut care dintre ei au fost. Am facut cunostinta in graba si am stat prea putin impreuna si cred ca n-am retinut toate numele :(

Iar pentru setlistul de la Budapesta am o singura observatie: pe "Du riechst so gut" au inversat-o cu "Mutter". Adica locul lor in setlist a fost inversat. La repetitia de la Berlin, "Mutter" a fost a 7-a si DRSG a 9-a. Acum la Budapesta a fost invers si am avut ceva emotii ca poate n-o sa o mai aud "Mutter" live... Dar este o piesa prea "grea" ca sa o scoata dintr-un best of...
Multumesc mult, Cristina! Si eu ma bucur mult ca te-am cunoscut, a fost o reala onoare! Si sincer, sper sa ne mai intalnim cu aceeasi ocazie.... :).
Toate cele bune si tie si lui Petru. Sunteti deosebiti.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Multumim! Eu regret ca nu ne-am strans mai multi la bauta de dupa. :wink:
User avatar
Ana_TM
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 83
Joined: Tue Aug 23, 2011 10:37 am
Location: Timisoara

Post by Ana_TM »

PEnTRU wrote:Multumim! Eu regret ca nu ne-am strans mai multi la bauta de dupa. :wink:
Deh, oamenii fara antrenament fac fatza mai greu unor asemenea provocari... :). Ocazii speram sa mai fie, totusi. ;)
Nu ne-ati povestit cum a fost...V-ati distrat?
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

din pacate eu nu am reusit sa ajung cu voi la acel concert... imi pare foarte rau... sper din suflet sa mai treaca si p la noi prin Romania ... insa am o intrebare, cum vi s-a parut Buck dish si Pussy??? sunt innebunit dupa rammstein dar sincer la acest turneu dak voi ajunge vreodata, nu prea as vrea sa stau atat de aproape de ei, mai ales cand e vorba de Buck dish....
Post Reply