Mein Land

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Mein Land

Post by Sambit »

Sper ca toata lumea a trecut pe aici http://www.youtube.com/user/RSTEINIST.
Bestial ala cu Paul care canta la o chitara in flacari!
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sunt multe teasere. Se tot schimba si pe www.rammstein.de :)
User avatar
iohan211
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 34
Joined: Sun Jan 23, 2011 10:11 am
Location: viseu de sus mm

Re: Mein Land

Post by iohan211 »

Sambit wrote:Sper ca toata lumea a trecut pe aici http://www.youtube.com/user/RSTEINIST.
Bestial ala cu Paul care canta la o chitara in flacari!
o sa fie interesant noul videoclip,abia astept dupa ultimile scoase ne putem astepa la orice,dar oare va fi iar ceva genul Pussy,cam prea ......
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Nu...va fi ceva gen Keine Lust sau Amerika (cu mesaj ascuns si satiric) :D
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
iohan211
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 34
Joined: Sun Jan 23, 2011 10:11 am
Location: viseu de sus mm

Post by iohan211 »

Sylar wrote:Nu...va fi ceva gen Keine Lust sau Amerika (cu mesaj ascuns si satiric) :D
Ei,da ai dreptate,am uitat de Kein Lust,da adevarat....
iohan211
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

http://www.youtube.com/watch?v=JgEr5Y3x8Oo - aici sunt toate promo-urile..eu Zic ca va fi ceva in genul Pussy doar ca mai mult comedie decat sex :shock:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Eu zic ca nu va fi deloc in genul Pussy. Va fi o satira dupa cum se pare.
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

Iata si clipul:

http://vimeo.com/31836365

EDIT: Piesa mi se pare ok, dar clipul... ce sa zic, nu cred ca am vazut vreodata un clip care sa aiba atat de putine in comun cu piesa. Akerlund, you suck.
Last edited by draqdla4 on Fri Nov 11, 2011 3:26 pm, edited 1 time in total.
Image
eucaleb
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 4
Joined: Fri Nov 11, 2011 3:10 pm

Lyrics

Post by eucaleb »

Lyrics-urile ce le găsesc pe net nu se potrivesc exact cu lyrics-urile videoclipului (ca de exemplu ultimele cuvinte de la minutul 04:06). Poate cineva sa scrie ce se aude între momentele 02:03-02:16 și după 04:06 ? (ca eu nu știu germană)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

ma asteptam...

Post by Freezerator »

Piesa e bunishoara, nu rupe insa gura targului, e un pic mai sus decat generica. Insa clipul este gaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaay. Sper sa nu fie ultimul clip de la Rammstein, ar fi o mare dezamgire pentru fanii adevarati. Si prin fanii adevarati ii consider pe cei care au simtit fenomenul Rammstein macar odata cu Mutterul. Pentru copilasii care au aflat de Rammstein dupa 2005, poate ca vor avea simpatii fata de trupa in momentul de fatza, insa eu consider ca Rammstein se pregatesc sa se retraga, pacat ca nu o fac intr-o maniera magestica si ca se denatureaza tot mai mult.

PS: Akerlund e gay? Astept sa-mi raspunda cineva. Va multumesc anticipat.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Prima parte a clipului e...sa spunem..in tenta lui Mann Gegen Mann si Pussy...dar cand ii prezinta in costumele lor de concert (cu hintul evident ca vor sustine concerte si-n SUA) e cu totul o alta poveste (mi-a adus putin aminte de sfarsitul clipului Engel cu tot focul ala).Oricum, nu-l consider un clip slab, insa..nu se apropie deloc de clipurile geniale precum Ich Will, Du Riechst So Gut (97) sau Mein Teil.Melodia in schimb..imi placea mai mult demoul :lol: :lol: .Vergiss Uns Nicht insa, e superba.

Cat despre retragere..urmatorul lor album (exclud best-offul) va fi in mod sigur ultimul.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

Pana sa vad toate acele teasere, imi imaginam clipul mai "militaros", mai "razboinic" poate...cu acel "mein land" ce revine aproape obsesiv...evident ca nu avea cum sa fie asa! Hmmmmm, merge, ma destinde, ba chiar ma distreaza seria de intrebari/raspunsuri puse/date de Till (wohin gehst du?...ich gehe von süd nach west...von west nach nord...etc - nebunie si dezorientare totala! (sau dimpotriva, dorinta de a marca un teritoriu cat mai cuprinzator....). M-a amuzat si faza cu bietul Flake cel napastuit si lipsit de putere, cum trebuie el, saracutul, sa fie ajutat de o domnisoara (fina aluzie la "liebe ist fur alle da", poate) .... Steagul american imi aminteste de Amerika, numai ca aici falfaie pe plaja locala, nu pe Luna. Ce putea fi altceva decat o satira?!
Dar cel mai tare imi place anul trecut pe generic: 1964! Don't ask why!

@eucaleb: as zice ca intre 02:03-02:16 ar fi "ich gehe von land zu land allein", ceea ce eu as traduce prin "merg /calatoresc singur din tara in tara". Nu-mi este clar ce se aude dupa 04:06, as zice ca "verbieten, vertreiben, vergessen"/"interzis, distribuit/impartit, uitat" (Doamne, de ce naiba n-am dat atentie orelor de germana de la scoala??!!)

Da si mie imi place Vergiss Uns Nicht, e ca o poveste...ca o rugaciune...ca o speranta abia rostita...
Last edited by justme on Fri Nov 11, 2011 9:38 pm, edited 1 time in total.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Vergiss uns nicht e superba, intr-adevar. Are o tenta atmosferica de Spielhur si de Wo bist du? Deci asta inseamna ca baietii inca mai sunt in stare sa faca muzica buna insa pussificarea inceputa acum 2 ani vad ca incepe sa prinda tot mai mult teren. Clar, ultima parte a videoclipului Mein Land expune in mod evident denaturarea lor in spatiul american. Parca ar fi niste Marylin Mansoni
Si remixul ala country e interesant. Chiar imi place.

In ceea ce priveste retragerea, avand in vedere ca Richard se baga iar pe Emigrate la anul...nu vad cum ar mai aparea inca un album Rammstein. In 2014? Pai Till zicea ca se retrage la 50 de ani si asta ar veni in 2013. Plus ca sunt atatea semne ce prevestesc sfarsitul. Pussificarea dusa la extrem, atitudinea lor de "roacari" ce reiese din interviurile lor din Whoremerika, best off-ul (si in special promovarea best offului cu doua serii de concerte...ceea ce mi se pare cam tras de par), si piesa Vergiss uns nicht...Eu sunt sceptic si nu cred ca va mai fi un album de 11 piese Rammstein.
eucaleb
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 4
Joined: Fri Nov 11, 2011 3:10 pm

Post by eucaleb »

Mersi justme! Hai, zi si ce crezi ca semnifica anul 1964.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Daca s-ar fi retras ar fi anuntat din timp (cum au facut Scorpions, Bon Jovi, AC/DC, Tarja (se retrage pentru 5 ani din viata muzicala) sau Judas Priest (desi acum am inteles ca, pana la urma, Epitaph World Tour nu e nici pe departe sfarsitul trupei ci vor sa mai scoata un album).Eu sunt sigur ca vor mai scoate inca un album (plus un alt album de piese nelandsate pana acum). :D (si crede-ma..sunt un tip foarte pesimist din fire)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply