Rammstein "XX1 - The Vinyl Box Set"

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

Post Reply
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Rammstein "XX1 - The Vinyl Box Set"

Post by Raul Marian »

Este cea mai noua achizitie Rammstein care va aparea pe undeva pe la 4 Decembrie. Atunci va fi lansarea. Aici este un link direct catre site: http://rammstein.de/de/news/396/1/ramms ... -vinyl-box

Lista este urmatoarea:

Disc 1
1. Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen?
2. Der Meister
3. Weisses Fleisch
4. Asche Zu Asche
5. Seemann
6. Du Riechst So Gut
7. Das Alte Leid
8. Heirate Mich
9. Herzeleid
10. Laichzeit
11. Rammstein

Disc 2
1. Sehnsucht
2. Engel
3. Tier
4. Bestrafe mich
5. Du hast
6. Bück dich
7. Spiel mit mir
8. Klavier
9. Alter Mann
10. Eifersucht
11. Küss mich (Fellfrosch)

Disc 3
1. Mein Herz Brennt
2. 2
3. Links 2 3 4
4. Sonne
5. Ich Will
6. Feuer Frei
7. Mutter
8. Spieluhr
9. Zwitter
10. Rein Raus
11. Adios
12. Nebe

Disc 4
1. Benzin
2. Mann Gegen Mann
3. Rosenrot
4. Spring
5. Wo Bist Du
6. Stirb Nicht Vor Mir / Don't Die Before I Do
7. Zerstören
8. Hilf Mir
9. Te Quiero Puta!
10. Feuer Und Wasser
11. Ein Lied

Disc 5
1. Flugzeuglärm
2. Reise, Reise
3. Mein Teil (Album Version)
4. Dalai Lama
5. Keine Lust
6. Los
7. Amerika
8. Moskau
9. Morgenstern
10. Stein Um Stein
11. Ohne Dich
12. Amour

Disc 6
1. Rammlied
2. Ich tu dir weh
3. Waidmanns Heil
4. Haifisch
5. B........
6. Frühling In Paris
7. Wiener Blut
8. Pussy
9. Liebe ist für alle da
10. Mehr
11. Roter Sand

Disc 7
1. Feuerräder - Single: Engel (Fan Edition), 1997
2. Wilder Wein – Single: Engel (Fan Edition), 1997
3. Das Modell – Single: Das Model, 1997
4. Kokain – Single: Das Modell, 1997
5. Stripped – Single: Stripped, 1998
6. Halleluja – Single: Links 1 2 3 4, 1998
7. Mein Herz brennt (Piano Version) – Single: Mein Herz brennt, 2012
8. Los (Full Band Version) – Album: Reise, Reise, 2004 (Full Band Version – previously unreleased)
9. Führe mich – Album: Liebe ist für alle da, Special Edition, 2008
10. Donaukinder – Album: Liebe ist für alle da, Special Edition, 2008
11. Halt – Album: Liebe ist für alle da, Special Edition, 2008
12. Roter Sand (Orchester Version) – Album: Liebe ist für alle da, Special Edition, 2008
13. Liese - Album: Liebe ist für alle da, Special Edition, 2008
14. Mein Land - Single: Mein Land, 2011
15. Vergiss uns nicht – Single: Mein Land, 2011
16. Gib mir deine Augen – Single: Mein Herz brennt, 2012

Am si cateva intrebari. Am mai ascultat din melodiile astea pe youtube, la cele care nu apar pe nici un album, insa melodia "Flugzeuglärm" de pe albumul Reise Reise este o melodie noua. In plus am albumul Reise Reise de un an de zile, chiar primul meu album Rammstein, insa nu am aceasta melodie. Am cautat si acuma pe youtube, dar... nimic. :( Mi-ar face placere sa cumpar setul intreg, fiindca m-ar scuti de cumpararea celorlalte 3 albume care inca nu le am, plus setul de melodii de pe celalalt CD(din care am doar piesele de pe LIFAD) dar... este prea scump. :)))
Desi trebuie sa recunosc, stiu cum sa isi vanda produsele. Cred ca pana la sfarsitul iernii nu va mai exista nici un pachet, cel putin asa cred eu, acum vom vedea. :))
Image
User avatar
Tudor Bran
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 85
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:52 am

Post by Tudor Bran »

Despre Reise, Reise:

"The album is based on the crash of Japan Airlines Flight 123 on the evening of August 12, 1985. Twelve minutes into its flight, the Boeing 747 suffered an explosive decompression due to failure of its rear pressure bulkhead, caused by a faulty repair years earlier. The explosion tore off most of the aircraft's vertical stabilizer and ruptured all four of the hydraulic systems, causing the loss of all flight control surfaces and rendering the aircraft uncontrollable. The pilots fought to keep the aircraft aloft for nearly 32 minutes, but eventually became trapped in the towering mountain ranges surrounding Mt. Fuji and crashed, killing 520 out of the 524 passengers and crew on board. As of 2013 it remains the deadliest single aircraft disaster in history. Some pressings of the album contain a recording of the last 30 seconds of the flight as an easter egg hidden in the pregap. The length of the album is often related to the Japan Airlines Flight 123's Boeing 747 that suffered an accident."

Flugzeuglärm e numele dat de ei inregistrarii de pe cutia neagra a acestui avion.

https://www.youtube.com/watch?v=odRCEHBmLfU
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Corect, Tudor!

Da, Raul Marian, este un element de colectie foarte frumos, dar este destinat celor cu bani disponibili :)
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Flugzeuglarm

Post by Freezerator »

Este un simplu intro care functioneaza ca un "hidden track". Acest hidden track este plasat inaintea piesei 1, adica inaintea piesei Reise Reise. Daca detii CD-ul Reise Reis (2004), pune-l in casetofon sau combina, lasa prima piesa sa mearga cateva secunde si dupa aia deruleaza inapoi, da rewind, si ai sa vezi ca secundele o sa curga cu numere negative. Dai rewind circa 50 de secunde si apoi ai sa vezi ca o sa inceapa.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Raritati

Post by Freezerator »

Albumul "Raritaeten" mi se pare incomplet. Nu stiu de ce s-a considerat ca piesele de pe editia limitata LIFAD ar fi raritati. Ar fi fost mai bine daca ar fi pus piese gen "Biest", "Jeder lacht" sau "Eisenmann". Astea 3 ar fi fost intr-adevar raritati.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

alte raritati

Post by Freezerator »

Schwarzes Glass e o alta piesa pe care as fi vrut sa o aud oficial; exista si o versiune veche de la Alter Mann care ar fi putut fi un pic prelucrata; de asemenea, exista si piesa Schtiel cantata, ce-i drept, doar de Richard si Till; si daca tot s-au gandit sa puna piese de pe single-uri, puteau pune si instrumentalul 5-4.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Eu as fi vrut sa puna si instrumentalul pieselor lor.Imi place mult instrumentalul la Ohne Dich, Haifisch, Nebel etc
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Post Reply