Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Spune Flake asa, dar, poate fi si strategie de marketing ca uitati scoatem piese noi blablabla si in secret termina albumul :lol: :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Evident ca la interviuri vorbesc vrute si nevrute, dar adevarul e ca mai mult de 1, 2 sau maximum 3 piese nu o sa vedem. Poate daca s-ar fi apucat inca din 2014, dar atunci Richard era ocupat cu Emigrate iar Till se distra cu Tagtgren la noul album Lindemann.Unii speculeaza si cu asta, mai ales ca atunci cand Peter Tagtgren a spus ca "deja se scriu riff-uri", nu a mentionat de cand s-au apucat de treaba. Conform spuselor si fotografiilor postate de ei, masinaria s-a pus in miscare din septembrie 2015. De asemenea, timpul alocat productiei se poate reduce daca se hotarasc sa includa piese "unreleased" (se stie ca exista!). Nu m-ar mira ca piesele "noi" planuite pentru festivalele din vara asta sa fie, de fapt, niste demo-uri vechi pe care le vor finaliza de dragul de a canta ceva nou.

Si acum, ca sa mai glumim, Mein Lieber Sylar, be careful what you wish, because it might happen! Adica sa apara albumul anul asta si sa injuri/injuram ca nu avem bani sa mergem la cate concerte ne-am dori. Deci, sezi bland si pune bani deoparte pentru 2017 :P
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

anu asta mi se pare f slab deocamdata.In afara de festu "organizat" de Morrison (am pus asa, fiindca, la capitolul organizare Metalhead Meeting 2015 a fost execrabil - mai ales echipa lor de sunetisti a fost de tot rahatul.Singurele lucruri bune au fost trupele si echipa BlackHawk Security) unde vin Eluveitie, Kreator, Rotting Christ, Delain etc nu prea e nimic interesant.Sper totusi, enorm de mult, ca acum organizarea sa fie mai profesionista.

Vad ca vin Queen cu Adam Lambert, dar, sincer, mai bine organizatorii dadeau banii pe un Black Sabbath in loc de o tentativa glam de Queen.

Si bineinteles Rockstadt suna exceptional cu niste trupe de top din toate subgenurile (dar, evident ca au aparut si hateri elitisti care cred ca ei stiu cel mai bine ce trupe merita sa fie acolo si ce trupe nu merita).

Iar dpdv al concertelor simple, pt mine, Amorphis e highlightul anului cu un album exceptional (Under The Red Cloud).

Acum astept sa vad ce nume anunta Artmania si Maximum Rock Festival.
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Daca chiar va fi ca Rammstein sa scoata album nou, ceea ce ar fi de dorit, ca prea au lalait-o de la LIFAD incoace cu side-project-urile lor, nu cred ca se va materializa inainte de 2017 sau cel devreme sfarsitul lui 2016. Asa ca un turneu de album nu poate veni decat in 2017, ca nici n-ar avea cand sa-l mai pregateasca.
Deci sa punem bani deoparte pt 2017.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Eu cred ca dupa tragedia de la Colectiv, nimeni din tara asta nu va mai da vreo autorizatie pentru un live Rammstein in Romania. Eventual cu interdictie la pirotehnie, cum s-a intamplat prin State cu multi ani in urma. Dar acum nu cred ca va mai fi cazul ca cei din Rammstein sa accepte asa ceva.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Nu vad de ce nu ar da aprobare daca e open-air.Ce ar putea sa ia foc daca e open-air?
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Nu vezi ce se cacaie pentru Arena Nationala, care e tot open-air:) Si nu vor sa dea aviz nici macar pentru un meci de fotbal.
Iti inchipui cand vor vedea aia de la ISU un live Rammstein pe video cum vor reactiona? Pana cum semnau totul cu ochii inchisi, acum au trecut in extrema cealalta.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Poate-i lasa la un Electric Castle..sau Untold :lol: :lol: :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Avand in vedere ca Rammstein sunt profesionisti cand vine vorba de foc, cu patalama de pirotehnie, eu sper ca "domnul ISU" sa nu fie atat de batut in cap. Dupa ce si-au bagat picioarele zeci de ani, acum musteste zelul in ei. Un zel penibil si impotriva logicii. Dar da, traim in Romania, tara tuturor absurditatilor...
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Absurdistan? Mie îmi place mai mult "Românistan" :lol:
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Ce spuneti de Ramm4? Sau poate ar trebui sa fim retinuti cu parerile, mai ales ca e "work in progress" cu un nume provizoriu. In fine, mie imi place ceea ce aud. Seamana putin cu cu Beautiful People a lui M. Manson iar la partea cu "Glück für Menschen und Maschinen" parca aduce putin cu refrenul (sau cel putin cu o parte din el) de la demo-ul Eisenmann.
Last edited by The Chaser on Sat Jun 04, 2016 9:12 am, edited 1 time in total.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Raul Marian
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 72
Joined: Thu Mar 14, 2013 7:05 pm
Location: Weener, Deutschland
Contact:

Post by Raul Marian »

Sincer, imi place ca ii ceva mai apropiat de Küss Mich, adica foarte jucaus. Nu imi place ca nu pare o melodie "serioasa" in genul de ce fac ei. Dar... daca ar intra in album, nu m-as supara.
Image
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

I have mixed feelings. Pe de-o parte, imi place ca e catchy si mai "amuzant" (ca versuri; in general imi plac referintele la lucruri externe, de exemplu "Your giant boobs are just wunderbar" de pe "Fat"). Pe langa asta, imi place si ca au inclus versul ala care te duce cu gandul la Eisenmann (demo pe care inca il ascult). Pe de alta parte, pare cam prea electronica pentru Rammstein si pentru stilul lor general. As putea face o comparatie cu Pussy, alt cantec care are un anumit caracter amuzant si electronic, dar care inca se incadreaza in stilul general al cantecelor lor.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

SI eu am aceleasi mixed feelings ca agenttud. Este catchy si imi place la nebunie combinatia de versuri. "Buck dich Amerika" :D
Imi aminteste de "Beautiful People" a lui Manson si de "Personal Jesus" de la Depeche Mode.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Oricum, e doar o meta-versiune, cine stie cum va arata "produsul finit", ce titlu si ce tema va aborda. Acel intro lung - daca il vor pastra - indica faptul ca poate fi piesa cu are sa inceapa albumul nou.

Sunt curios ce vor declara in cadrul interviurilor, mai ales ca, acum ca avem acest Ramm4, vor fi trasi de limba in privinta albumului in lucru.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
Post Reply