Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Am ascultat albumul de mai mult de 10 ori şi pot să spun că aşteptarea n-a fost în van. Este mai sus decât LIFAD şi conţine, după părerea mea, chintesenţa Rammstein din perioada 1997 – 2005, cu unele trimiteri la Herzeleid (doua am reperat eu) şi chiar şi la LIFAD (Sex), la care se adaugă nişte elemente noi care nu ştiu cât de bine se vor cimenta în structura deja existentă.

Încep această recenzie prin a spune că versurile sunt superbe în mare pare parte şi sunt de părere că există un fel de fir narativ începând cu piesa a 4-a (Ausländer), dacă nu cumva chiar de la Zeig Dich până la ultima (Hallomann). Începând cu Ausländer, toate melodiile tratează tematic experienţe sexuale traumatizante (posibil Ausländer – Du kommen mit, ich dir machen gut, sigur Puppe), sexualitate extremă şi implicit angajamentul şi totodată greaţa de a recurge la astfel de activităţi (Besser liederlich als wieder nicht), urmate apoi de incapacitatea de a iubi (Was ich liebe, Diamant, Weit weg), terapia prin tatuare (Tattoo), culminând cu un nou viol (Hallomann). Versul Aus Versehen sich an Kindern vergehen din Zeig Dich indică foarte clar abuzurile sexuale ale Bisericii Catolice, iar urletul lui Till spre finalul piesei spune multe.

Muzical vorbind, lucrurile nu sunt chiar atât de perfecte precum versurile. Am împărţit piesele în 3 mari categorii: piese foarte bune, piese bune şi piese experiment.

În prima categorie intră, după mine, Deutschland, Radio, Ausländer, Puppe, Diamant şi Hallomann. Nu prea am ce să zic rău despre piesele astea. Sigur, se pot găsi, dar e ca şi cum ai spune că Big Ben-ul e un monument urât doar din cauza crăpăturilor de la baza edificiului. Big Ben-ul e prea mare, iar crăpăturile sunt prea mici. Se poate spune că Diamant e prea scurtă, că Ausländer nu s-ar potrivi (ba se potriveşte foarte bine), că Till urlă naşpa pe Puppe (nu urlă deloc naşpa), că Deutschland începe direct cu sintetizatorul (sună a Du riechst so gut) şi nu cu intro-ul de aproape un minut de la clip care dă un efect special piesei (efectul de fade-in pus pe sintetizator merge mai bine). De vrei să cauţi nod în papură, găseşti. Că Radio nu e prea memorabilă. Singurul defect de la Radio e că a apărut după Deutschland. Ausländer e superbă, e Rammstein din anii 90 transformat pentru 2019. Puppe îmi dă fiori ori de câte ori o ascult şi asta spune tot. Diamant e foarte simpatică şi sensibilă. Mi-a plăcut din prima. Hallomann e un fel de Nebel – Amour, dar mai directă decât prima şi mai intensă decât a doua. Spunea agenttud pe forum că Hallomann îi aduce aminte de albumul Herzeleid. Soloul lui Flake este răspunsul.

Categoria a doua e alcătuită doar din două piese. Aceste piese nu sunt slabe, sunt destul de solide, se vor încadra foarte bine în prestaţia live, dar care pur şi simplu nu reuşesc să se lipească total de mine ca celelalte 6 menţionate mai sus. Aceste piese sunt Zeig dich şi Tattoo, două piese care ar fi trebuit să-mi placă şi care, dacă ar fi fost pe LIFAD acum 10 ani, ar fi fost superbe, iar LIFAD nu ar fi supt atât de mult, încât să fiu nevoit să-mi cumpăr ediţia deluxe cu piese bonus ca să mă bucur şi eu mai mult. Zeig dich îmi aduce aminte un pic de Zerstören, dar mai mult de Zwitter la structură. Versurile, mă rog…. există Halleluja. E o piesă intensă, rapidă, dar nu ştiu de ce nu mă prinde aşa cum ar trebui. Tattoo îmi place mai mult, dar am impresia că nu e terminată, ca mai trebuiau câteva măsuri după ultimul refren. Şi parcă nici refrenul, deşi cu versuri faine, nu mă atrage la fel ca alte piese. În orice caz, două piese solide pe care aş vrea să le aud live.

Ultima categorie conţine nişte piese care conţin în mare parte elemente de noutate, cel puţin pentru Rammstein. Piesa Sex e, după cum zice multă lume, jumătate Depeche Mode, jumătate Haifisch, jumătate Richard Kruspe. Dar e normal să se întâmple aşa, căci influenţa Depeche Mode a fost mereu un punct de sprijin pentru Richard care zicea într-un anumit interviu că asculta Depeche Mode pe ascuns când era mic, că trebuia să irgendwie das verheimlichen. Aber warum verheimlichen, mein lieber Richard? Nu ştii că trebuie să te ZEIG DICH! VERSTECK DICH NICHT! Piesa în sine nu este slabă, chiar are o structură bogată, cu solou de clapă, cu mult blues, cu un Till burghez. Undeva pe la mijloc, piesa îmi aduce de Rammvier, dar nu ştiu de ce. Apropo, sunt câteva versuri din piesa asta care au fost preluate dintr-un demou de pe LIFAD. Spor la căutat. Was ich liebe e cea mai slabă piesă de pe album, deşi ar fi putut evita treaba asta dacă refrenul ar fi fost mai memorabil un pic. După mai multe ascultări, mi-am dat seama că pe piesa asta Rammstein devin din pionieri epigoni. La viaţa mea am ascultat mult Eisbrecher şi piesa asta sună ca un fel de Eisbrecher, în special perioada post 2010. E liniară, e simplă, dar tărăgănată. Păcat de versuri. Ar fi trebuit să reînregistreze demo-ul Was ich liebe din 2008, cu riscul de a se repeta. În final, Weit weg nu m-a atras deloc la început, însă după câteva ascultări a început să o apreciez mai mult, deşi nu se încadrează în nimic ce Rammstein a făcut înainte. La fel ca Diamant şi Tattoo, şi ea mi se pare neterminată, dar strofele şi refrenul sunt simpatice.

Despre mixaj, ce să vă mai spun? Nu e catastrofal, nu mă deranjează foarte mult. Am observat, Însă, că sound-ul devine mai tare după Deutschland. Când intră Radio, mi se pare că albumul sună cu un decibel mai tare. Voi ce părere aveţi? Se pare că inginerul de masterizare n-a ajustat volumul aici.

În concluzie, e un album foarte fain, iar băieţii au revenit în forţă. Sunt curios cum o să cânte live şi ce clipuri o să mai scoată. Bănuiesc că videoclipul cu măicuţe e pentru piesa Zeig dich. Dacă într-adevăr există 30 de piese în total, cred că la scurt timp va apărea un fel de Rosenrot II pe care îl aştept cu plăcere.
Last edited by Freezerator on Sat May 25, 2019 8:00 pm, edited 2 times in total.
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Freezerator wrote:Pff, adica nu apar versurile pe editia normala, doar pozele cu baietii?
Mi se pare ca are si acela ceva versuri dar nu stiu daca pentru toate melodiile, trecute pe acelasi cartonas cu pozele baietilor.
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

@Freezerator in mare parte sunt de-acord cu tine, unele chestii cum ar fi momentele din Sex care imi aduc aminte de Ramm4, probabil chitarile sunt de vina :lol:
Was ich liebe personal imi place mult dar refrenul mi se pare aruncat ca nuca in perete, nu prea se potriveste deloc acolo, sau puteau sa ii faca o alta introducere.
In legatura cu sunetul, cred ca la Deutschland e o problema, chitarile nu se disting prea bine intre ele, si cea ritmica mi se pare ca se aude cam incet.
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Freezerator wrote:
Andrei98 wrote:Pai carticica cu versurile și poza cu cizmele sunt în plus, și pozele cu băieții puțin mai mari :lol:
Cu chestii stranii ar trebui sa fim obișnuiți, probabil exista acolo undeva o subtilitate care nu o prindem.
Pff, adica nu apar versurile pe editia normala, doar pozele cu baietii?
Eu am versiunea standard, si contine o carticica cu pozele lor si versurile :D
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Rapunzel.2 wrote:
Freezerator wrote:
Andrei98 wrote:Pai carticica cu versurile și poza cu cizmele sunt în plus, și pozele cu băieții puțin mai mari :lol:
Cu chestii stranii ar trebui sa fim obișnuiți, probabil exista acolo undeva o subtilitate care nu o prindem.
Pff, adica nu apar versurile pe editia normala, doar pozele cu baietii?
Eu am versiunea standard, si contine o carticica cu pozele lor si versurile :D
Versurile sunt de la toate piesele si sunt intregi? Ai si poza cu incaltarile si balta?
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Salut!
Dupa ani de hibernare, noul album m-a trezit la viata! Mie personal imi place extrem de mult, chiar surprizator de mult! Pentru prima data nu am o piesa care sa nu imi placa, si nu ma deranjeaza deloc orchestratia minimala uneori. Apreciez insa accentul pe vocea lui Till, pe care o gasesc mai bogata si mai profunda.
Pe scurt, piesele mele preferate sunt: Weit weg - numarul 1 in topul meu. Imi place orchestratia, linia melodica si sound-ul diferit, si daca nu eram fan Rammstein pana acum, deveneam clar doar pentru ea. Deutschland si Puppe pe pozitia nr 2, scor egal (ambele absolut geniale, elaborate si autentice cat incape). Locul 3, Auslander! Ear worm, nu imi iese din cap de 2 zile, am ajus sa o ador :))) Ciao ragazza, take a chance on me!
Albumul e pe repeat de cand s-a lansat, deci eu sunt dovada vie ca exista si fani care sunt absolut in delir si incantati de noua productie.
Imi pare rau ca am ratat biletele de la Viena, dar mai am speranta ca o sa se intample o minune sa ajung si eu sa ii vad anul asta...
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Freezerator, versurile sunt de la toate piesele, si sunt intregi. Lipseste doar poza cu balta, si acum sunt curioasa, cum arata balta asta speciala? :lol:
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Cam asa:
Image
Era mai ok dacă includeau și remixurile la single-uri în ediția speciala, dar na după atâta timp ma mulțumesc și cu atat :D
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Acum am vazut ca se vehiculeaza un videoclip pentru Auslander pe 28 mai.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Rapunzel.2 wrote:Freezerator, versurile sunt de la toate piesele, si sunt intregi. Lipseste doar poza cu balta, si acum sunt curioasa, cum arata balta asta speciala? :lol:
In carticica cu versuri ai si betze de chibrit puse intr-o anumita ordine in dreptul fiecarei melodii? La editia asta "speciala" fiecarui text ii corespunde un numar de betze de chibrit in functie de numarul piesei de pe album. Deutschland are un bat, Auslaender 4 s.a.m.d. Apare chestia asta si la tine?
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Freezerator wrote:
Rapunzel.2 wrote:Freezerator, versurile sunt de la toate piesele, si sunt intregi. Lipseste doar poza cu balta, si acum sunt curioasa, cum arata balta asta speciala? :lol:
In carticica cu versuri ai si betze de chibrit puse intr-o anumita ordine in dreptul fiecarei melodii? La editia asta "speciala" fiecarui text ii corespunde un numar de betze de chibrit in functie de numarul piesei de pe album. Deutschland are un bat, Auslaender 4 s.a.m.d. Apare chestia asta si la tine?
Nu apar bete de chibrit in versiunea standard. E ca in poza de pe site, pe o parte a pliantului sunt 6 poze cu ei, cate una de caciula, si pe partea opusa sunt versurile, fiecare piesa scrisa in continuarea celeilalte, fara alta grafica.
Eu am cumparat albumul de aici de pe site, m-au sunat cu scuze ca nu il pot trimite vineri (f dragut din partea lor) dar l-am primit la foarte scurt timp dupa.

Andrei98 thx pt poza!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nu am avut încă timp să citesc toate review-urile voastre la album, dar o voi face curând și voi reveni și eu cu un adagio la review-ul meu inițial, scris prea timpuriu, după doar vreo două ascultări.

Rapunzel.2, willkommen zurück zwischen uns!!! Să urmărești www.fansale.de pentru bilete care ar mai putea apărea.
Și să știi că suntem mulți cu albumul pe repeat și cu "ear worm"-uri în ureche, care se rotesc randomly, suntem cu toții "loviți" la căpșor și de albumul ăsta, în cel mai fain mod, altfel nu am mai fi așa obsedați și dedicați, chiar dacă mai suntem și critici pe vreo piesă-două. :) Deci fii fără grijă, ești în cel mai safe loc, "acasă", printre noi :P
Cum ai putut rata bilete la Viena sau la alt concert? :shock: :cry:
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Cristina, ma bucur sa revin. Am stat in umbra, dar nu am abandonat vasul nici o secunda :lol:
Sunt sigura ca toti ii iubim si adoram la capacitate maxima, poate de aceea sunt si asteptarile atat de mari, si unele dezamagiri pe masura... Pe mine personal albumul m-a lovit destul de bine, si mi-a confirmat pentru a o suta oara de ce baietii vor ramane pentru totdeauna numarul 1 in ochii mei, neegalati de nimeni...
Ratarea colosala a biletelor imi defineste ultima perioada din viata, un alt wtf de care mai bine rad decat sa plang :lol: Am insa o misiune acum, sa stau zilnic cu ochii in 4, poate poate...
Din ce ne-ai povestit, Cristina, e un show absolut magnific!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Rapunzel, da, este magnific. Şi o spun în condițiile în care nu am fost niciodată încântată de stadioane şi Rammstein outdoor. Dar dacă tot a fost să fie turneu de stadioane mari, am fost obsedată să îi văd în Germania. Şi pentru că am tot regretat că nu am luat bilet la Berlin, m-am bucurat că măcar ajung la Viena, tot printre vorbitori de germană, pentru că am eu obsesia asta, să aud un întreg stadion de vorbitori de germană cântând.
Iar la repetiții, cam 70% au fost nemți, restul din toată lumea, dar buni cunoscători ai versurilor, deci feelingul a fost minunat.
Cu toate că sunt convinsă că şi la Barcelona, de ex., se va cânta în draci :D

Rapunzel, te rog din suflet, dacă afli de ceva bilet în plus la Viena, să mă suni rapid. Caut bilet pentru un bun prieten. Mulțumesc!
User avatar
Rapunzel.2
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 38
Joined: Sat May 18, 2019 2:07 pm

Post by Rapunzel.2 »

Cristina, cum sa nu, caut inca un bilet. Eu am sperante ca se vor aranja lucrurile cumva ca sa putem si noi astia intarziatii sa ne bucuram cu voi :oops:

Mie albumul continua sa imi placa la fel de mult, si astept sa se adevereasca zvonurile si sa mai apara celelalte melodii vehiculate. Presimt ca va fi o vara foarte fierbite!! Cel putin concertele vor fi, dupa cum ne-ai povestit :lol:
Post Reply