Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

N-a facut niciunul dintre voi rost de album de la o sursa din interior ca sa mi-l dea si mie? :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Nope, not yet. Eu vreau sa ma las surprinsa si de celelalte 4 clipuri care vor urma :P
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina wrote:Nope, not yet. Eu vreau sa ma las surprinsa si de celelalte 4 clipuri care vor urma :P
Sigur n-o sa le scoata pe toate inainte de album. Eu zic ca o sa mai apara maxim 2 pana la lansare.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Sylar wrote:1. "Deutschland" ("Germany") 5:23
2. "Radio" 4:37
3. "Fick dich" ("Fuck You") 4:15
4. "Ausländer" ("Foreigner") 3:51
5. "Sex" 3:56
6. "Puppe" ("Doll") 4:33
7. "Was ich Liebe" ("What I Love") 4:29
8. "Diamant" ("Diamond") 2:34
9. "Weit Weg" ("Far Away") 4:20
10. "Tattoo" 4:11
11. "Kallywann" ("Kallywan") 4:11

tari titluri :)))
Nu exista pe niciun site oficial titlurile intregi ale pieselor. Radio s-a nimerit, insa Fick Dich nu. Au aparut azi doua fragmente scurte din piesele Radio si Zeig Dich pe pagina oficiala de youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=4giMPTdNJyg

https://www.youtube.com/watch?v=v3fvAgpsMqg
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Exact, Fick dich s-a dovedit a fi Zeig dich :D Care dacă e să judecăm după ce ar putea sugera, ar putea fi tot un fel de Fick dich sau un gest premergător lui :D

Zeig dich = arată-te, treci Încoace

Deocamdată avem doar niște riff-uri, ne-au făcut foarte curioși, ca de obicei :)
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Cristina wrote:Macar intr-un Side B sa fie!! Trebuie!! :)
pai avem special edition, nu?
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 508
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Deeeeci, avand in vedere coperta noului album, acesta se va numi ”Streichholz” !!?? :P

Oare ce o insemna VHI ??
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Având în vedere coperta albumului și toate informațiile oficiale, albumul este... "untitled". Deși încă sper să nu rămână așa, mi-e greu să cred că după 10 ani de la ultimul album chiar nu au avut o idee pentru un titlu de album. Sau care e ideea din spatele acestui "untitled"...
În ce privește coperta, da, e foarte minimalistă, în contrast mare cu coperta LIFAD.

Sambit, avem Special Edition, dar diferența față de Standard Edition e doar de copertă și booklet. Să sperăm că din cele 30 de piese de care vorbea Paul vor mai da drumul la câteva, măcar ca add-on pe single-uri.
"Ramm4" nu e pe nicăieri :cry:
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Ce parere aveti de fragmentele de piese puse in ultimele zile pe youtube? In afara de Hallomann si Zeig Dich, toate celelalte titluri corespund cu ceea ce spunea lumea. Imi plac mult riffurile de la Tattoo, Zeig Dich, Radio si Diamant. Si Deutschland, bineinteles. :)) Restul inca nu-mi zic mare lucru.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

In ceea ce priveste titlul, cunii zic ca numele trupei ar fi eponim pentru titlul albumului, altii ca s-ar numi Deutschland. Nu m-ar mira daca albumul s-ar numi chiar Tattoo, pentru ca s-a folosit rifful de la piesa asta pentru spot-ul de promovare, ala cu batul de chibrit. E ca si cum ar spune: albumul e ca un tatuaj pe piele, sub piele, pe cap, pe creier.
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 508
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Cristina, se pare ca ai avut dreptate: este... "untitled".
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, mie imi plac mult Deutschland, Auslander, Sex, Radio... Anyway, vom vedea in final ce a iesit, dar suna foarte promitator.
Deocamdata albumul este "untitled", si da, "Tattoo" ar fi un titlu foarte fain, dar nu e nimic cert acum. Nu m-ar mira sa ramana asa...
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

Cu sigurantă vor fi cel putin cateva molodii care ne vor placea foarte mult. Eu insa sunt mai curios sa le ascult live. Din punctul meu de vedere toate melodiile lor suna mai bine (imi plac mai mult) live decat varianta studio... Sunt sigur ca ne vor incanta la maxim!!
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Eu as vrea sa revina la clasice live
As vrea enorm sa mai aud live Herzeleid desi clar va fi mult mai melodioasa (cum au facut cu Weisses Fleisch)
sau sa aud live Laichzeit iar ori Das Alte Leid
sau Stein Um Stein, Zwitter ori Nebel

cat despre album
Astept cu rabdare
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Sambit
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 474
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:21 pm

Post by Sambit »

Sunt singurul de pe forum caruia nu ii plac noile melodii dpdv instrumental? Sunt generice si riffurile o cam dau in mediocritate, ele fiind trasatura definitorie in muzica Rammstein.
Am incercat un exercitiu - sa imi inchipui ca vocea este a altcuiva. De exemplu daca am pune peste negativ un vocal de Ghost, poti sa spui linistit ca sunt melodii Ghost.
Inteleg ca au vrut sa faca ceva diferit, au cautat producatori noi, dar parca inafara de vocea lui TIll nu mai simt semnatura melodica Rammstein.
Sper totusi ca restul albumului sa ma contrazica...
--
Cum te simti in ultima halucinatie a lui Poe?
Post Reply