Instrumentisti\m/

ce mai ascultam, discografie diversa, ce ne place, ce nu...
Post Reply
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Instrumentisti\m/

Post by sgiea »

Salut tuturor!este primul meu topic deschis si nu m-am gandit mult in privinta temei pe care sa o aleg.Ar fi de preferat ca cei care se invart pe aici si mai canta ocazional la un instrumet sa isi lase un scurt istoric...incep eu:P :
Cant la chitara/chitara bass de 2 ani...de 2 luni am reusit sa fondez o trupa care se numeste 61.(sixty one point) in care activez ca bassist(ca asta e dragostea mea).Momentan coverurile sunt la putere dar lucram la prima piesa...A si mai nou m-am apucat si de niste lectii de pian ca nu strica putin teorie in plus:D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Foarte frumos, sgiea. :) Iti doresc mult succes!
Am o curiozitate: de ce se cheama trupa ta 61.? Cum ati ales numele?
User avatar
m1a1carabine
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 261
Joined: Mon Jan 11, 2010 12:04 am
Location: Bucuresti

Post by m1a1carabine »

Eu cant la chitara electrica de 1 an si cateva luni si intentionez sa formez o trupa cu doi prieteni, Mircea care e la bass si voce si Andrei , chitara armonie. Avem un sintetizator si stim toti sa cantam la el...Acuma cautam un tobosar, daca se ofera cineva sa ma anuntati! Stilul pe care vrem sa il abordam e ceva gen U2, dar ceva mai hard...ne-am fi apucat de ceva gen Rammstein da nu prea ne tin vocile:D , vrem sa incepem evident cu coveruri si dupa aia sa compunem cate ceva, eu deja am notate vreo 20 riffuri de chitara asa ca sa vedem daca ni se ofera vreun tobar sau daca nu...folosim un drumming machine pt inceput. Vrem sa incepem anul viitor in vara :)
Yeaaah \m/
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

[quote="Cristina"]Foarte frumos, [b]sgiea[/b]. :) Iti doresc mult succes!
Am o curiozitate: de ce se cheama trupa ta 61.? Cum ati ales numele?[/quote]
tota lumea ne intreaba lucrul asta si raspunsul nostru este:"Vom afla si noi!"
Numele vine dintr-un vis...si povestea visului pe scurt:noi eram tv pe o scena mareee si cantam si si trupas e numea 61.point...si asa a ramas...speram sa aflam si noi de udne vine numele:))
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

imi place ideea cu visul!
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

multumesc...putini fani ai muzicii pe aici pe forum....
User avatar
alexramm
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 207
Joined: Tue Oct 20, 2009 5:50 pm
Location: Bucuresti

Post by alexramm »

eu n-as crede k sunt asa de putini... sunt fff mult care viziteaza dar nu posteaza :( . eu unu, urmaream site-ul de vreo 3 ani dar.... nu postam, abia innainte de concert mi-am facut curaj si am inceput sa postez...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

sgiea, cum adica putini fani ai muzicii? pai toti suntem fani ai muzicii, altfel n-am avea ce sa cautam aici. si oricum, este impropriu spus "fan al muzicii".
a, ca nu cantam la un instrument sau altul, asta nu inseamna ca nu iubim muzica. nu are nici o legatura talentul sau harul intr-un domeniu cu pasiunea in acelasi domeniu.
sgiea
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 26
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:12 pm
Location: Buzau

Post by sgiea »

no scuzati expresia...ma bucur ca ai inteles ce vroiam sa zic...scuze inca o data pentru cei care s-au simtit...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

stai linistit. e ok. am inteles ce ai vrut sa spui. :)
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

Well... in timpul liceului ma trezeam ca loveam banca si diferite obiecte cu creioanele mele!(am urmat profilul de arta plastica si decorativa,asa ca aveam o groaza de creioane :D ) Cu timpul, am inceput sa indragesc si sa acord mai multa atentie tobelor...fapt pentru care am acceptat sa dau o proba pentru a intra intr-o trupa, chiar daca sunt incepator. Astept cu nerabdare ziua in care o sa ma dezlantui in spatele bateriei!!! :lol:
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Yeaaaahhh, Herr Schneider! :P
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

Cristina wrote:Yeaaaahhh, Herr Schneider! :P
:D:D:D Da!el este cel de la care am furat miscarile!
Image
Post Reply