Tales from the gradina "domnului" 2

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Shilo wrote:The Russian Sleep Experiment

nice story :roll:
:shock: uite ca nu's singura care gaseste chestii de genul pe net. Momentan experimentul Pitesti mi se pare o vacantza la mare pe langa asta.

P.S. E pe bune? :shock: :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

I dunno ... dar experimentul Pitești ... nu știu dacă se poate ajunge la ceva mai degradant decât atât.

Și când îi aud pe unii că ce bine ne era în comunism și că securitatea era de treabă, dar nu știam noi să apreciem grija lor față de poporul român la adevărata valoare ... le doresc o mică experiență de juma de oră în temnițele comuniste.

Totuși, în ultimă instanță, experimentul în sine n-are de-a face cu nici o ideologie sau alta , trebuie să înțelegem asta. (O ideologie sau alta poate crea contextul de manifestare și legimitatea simbolică, ideatică și inclusiv legală). Dar fenomenul în sine are de-a face cu cine suntem NOI. Cu natura umană. Cu felul nostru de-a fi, de-a ne manifesta ... atunci când circumstanțele ne dau voie.
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Shilo wrote:The Russian Sleep Experiment

nice story :roll:
wow.. Ce gaz era oare ala de nu puteai adormi ?
Live long , live happy and be free !
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Nu știu, dar rușii sunt experți în analiza și experimentarea substanțelor chimice, în general ... fiind foarte avansați din acest punct de vedere încă dinainte de războiul rece.
Probabil unii își amintesc de exemplu de asasinatele politice ale dizidenților (de exemplu cu metoda "umbrela") .... sau mai relativ recenta ”soluționare” a situației ostatecilor de la Teatrul (sau Opera, nu mai țin minte exact) din Moscova - unde au fost luați sute de ostatici de către niște ceceni ... iar trupele de intervenție rusești au băgat un gaz "specific" ... ce i-au adormit instantaneu pe toți.
Mă rog ... cam o treime din ostatici nici nu s-au mai trezit din acest somn.


Și apropo de arme chimice ... probabil sunteți la curent cu evenimentele de acum câteva zile din Siria.
Dacă nu, aici o mostră:
http://youtu.be/n2GPTqxf8rE

Din câte am observat multe victime sunt copii:
http://youtu.be/bLFvYkczUJs

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
PS: Conform acestui articol, armele chimice și biologice deținute de armata siriană are origine rusească
http://www.news.com.au/world-news/chemi ... 6701659386
Ceea ce probabil este adevărat.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Am incercat sa ma uit la fimulete in ziua cand au aparut.... cu greu am facut fata. E cumplit sa vezi cum agonizeaza bietii copii sau tineri.
Iar despre provenienta armelor chimice nici nu are rost sa mai vorbim. Rusii sint cei care se opun extrem de vehement controlului ONU in aceasta privinta.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

Da ... tipic.
Am si eu multe intamplari asemanatoare la activ..
Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Se poate si mai rau, PEnTRU. Cu mult mai rau. Iti amintesti cand am stat 9 ore in camp langa Bacau, nu-mi amintesc localitatea si a trebuit sa ne mutam la un moment dat la clasa 1, ca la clasa a doua erau cam 1-2 grade si riscam sa ne imbolnavim bine? La clasa 1 erau cam 5-6 grade, putin mai bine... Dar cand ne-am uract in trenul Iasi-Brasov la 4 dimineata, afara erau -27 de grade, iar compartimentul nostru nu avea geam, banchetele aveau o crusta de gheata, iar pe jos era patinoar? In tot trenul nu era pic de caldura si a trebuit sa stam in acel compartiment un timp, pana a venit nasul sa ne intrebe de bilet si am tipat la el, mai sa-i sarim la gat, cum isi permite sa ne intrebe de bilet? Cum mie mi se face rau uneori la asemenea ore ale diminetii, am si vomitat pe geamul fara geam, ca sa fie tabloul cat mai suprarealist, remember? :roll:
Sau in trenul Brasov-Iasi, acum multi ani, aveam bilet intr-un compartiment full. De fapt tot trenul era full, inclusiv de damigene, butoaie si bagaje cu te miri ce... Pe locul meu era o voma uscata... A trebuit sa pun multe ziare, ca sa pot sta si eu putin jos, sa nu stau doar in picioare 9 ore, ca nici in picioare nu erau locuri... :roll: And so on and so forth...

Shilo, acel experiment rusesc mi se pare total neverosimil. Este scenariul cel mai indraznet pentru cel mai horror dintre filmele cele mai horror. Nu am putut citi pana la final, pentru ca m-a apucat o stare de groaza, greata si panica, de parca aveam intalnire cu moartea.
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Cristina wrote:Se poate si mai rau, PEnTRU. Cu mult mai rau. Iti amintesti cand am stat 9 ore in camp langa Bacau, nu-mi amintesc localitatea si a trebuit sa ne mutam la un moment dat la clasa 1, ca la clasa a doua erau cam 1-2 grade si riscam sa ne imbolnavim bine? La clasa 1 erau cam 5-6 grade, putin mai bine... Dar cand ne-am uract in trenul Iasi-Brasov la 4 dimineata, afara erau -27 de grade, iar compartimentul nostru nu avea geam, banchetele aveau o crusta de gheata, iar pe jos era patinoar? In tot trenul nu era pic de caldura si a trebuit sa stam in acel compartiment un timp, pana a venit nasul sa ne intrebe de bilet si am tipat la el, mai sa-i sarim la gat, cum isi permite sa ne intrebe de bilet? Cum mie mi se face rau uneori la asemenea ore ale diminetii, am si vomitat pe geamul fara geam, ca sa fie tabloul cat mai suprarealist, remember? :roll:
Sau in trenul Brasov-Iasi, acum multi ani, aveam bilet intr-un compartiment full. De fapt tot trenul era full, inclusiv de damigene, butoaie si bagaje cu te miri ce... Pe locul meu era o voma uscata... A trebuit sa pun multe ziare, ca sa pot sta si eu putin jos, sa nu stau doar in picioare 9 ore, ca nici in picioare nu erau locuri... :roll: And so on and so forth...

Shilo, acel experiment rusesc mi se pare total neverosimil. Este scenariul cel mai indraznet pentru cel mai horror dintre filmele cele mai horror. Nu am putut citi pana la final, pentru ca m-a apucat o stare de groaza, greata si panica, de parca aveam intalnire cu moartea.

Ai de capu meu ! CFR....
Live long , live happy and be free !
User avatar
Shilo
General
General
Posts: 845
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:39 pm
Location: Behind a Smile :)

Post by Shilo »

capu' nostru.
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Cristina wrote:Se poate si mai rau, PEnTRU. Cu mult mai rau. Iti amintesti cand am stat 9 ore in camp langa Bacau, nu-mi amintesc localitatea si a trebuit sa ne mutam la un moment dat la clasa 1, ca la clasa a doua erau cam 1-2 grade si riscam sa ne imbolnavim bine? La clasa 1 erau cam 5-6 grade, putin mai bine... Dar cand ne-am uract in trenul Iasi-Brasov la 4 dimineata, afara erau -27 de grade, iar compartimentul nostru nu avea geam, banchetele aveau o crusta de gheata, iar pe jos era patinoar? In tot trenul nu era pic de caldura si a trebuit sa stam in acel compartiment un timp, pana a venit nasul sa ne intrebe de bilet si am tipat la el, mai sa-i sarim la gat, cum isi permite sa ne intrebe de bilet? Cum mie mi se face rau uneori la asemenea ore ale diminetii, am si vomitat pe geamul fara geam, ca sa fie tabloul cat mai suprarealist, remember? :roll:
Sau in trenul Brasov-Iasi, acum multi ani, aveam bilet intr-un compartiment full. De fapt tot trenul era full, inclusiv de damigene, butoaie si bagaje cu te miri ce... Pe locul meu era o voma uscata... A trebuit sa pun multe ziare, ca sa pot sta si eu putin jos, sa nu stau doar in picioare 9 ore, ca nici in picioare nu erau locuri... :roll: And so on and so forth...

Shilo, acel experiment rusesc mi se pare total neverosimil. Este scenariul cel mai indraznet pentru cel mai horror dintre filmele cele mai horror. Nu am putut citi pana la final, pentru ca m-a apucat o stare de groaza, greata si panica, de parca aveam intalnire cu moartea.
Daaa, as putea sa scriu o carte, comica acum, cu intamplari din trenuri de pe ruta aia :D La momentul intamplarilor, insa, mi se parea totul ingrozitor si de neconceput.
Aaaa, tot in ziua cand am mers cu trenul ala plin de zapada, mai tii minte cum amicul Dobrescu a ales alta ruta si a stat 9 ore in gara la Tecuci fiindca se stricase locomotiva, iar mamaia aia care era in compartiment cu el dormea linistita si din cand in cand se mai trezea si intreba: "Unde am ajuns maica?", iar Dobrescu avea acelasi raspuns invariabil: "La Tecuci". Timp de 9 ore pe un ger cumplit :D
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, imi amintesc :lol: Pt tanti aia timpul chiar se oprise in loc pentru 9 ore :lol:
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Cu CFR-ul am avut si eu numai povesti horror, ultima data cand am fost cu trenul la noi o gasca de indivizi dubiosi s-au imbatat la noi in vagon si ulterior s-au luat bataie. Faza la care conductorul s-a inchis in vagonul de dormit si ne-a lasat pe restul pasagerilor sa ne descurcam, ca de politie nu poate fi vorba intr-o situatie din asta :lol:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, si eu am multe, multe amintiri. Ultima data cand am fost cu CFR-ul, singura, am fost pana la Budapesta, la cuseta. Pentru ca nu aveam somn stateam pe hol si numaram tufele si stalpii care se perindau prin fata mea si ma gandeam la te miri ce... Asa ca domnul sef de vagon a venit la mine, m-a servit cu o bomboana de ciocolata dintr-o cutie de bomboane, apoi m-a invitat la el in "biroul" lui sa vad nu stiu ce meci important (era ceva cu Germania parca), apoi daca a vazut ca nu ma las ademenita si vazandu-ma ca beau o bere, mi-a cumparat si el o bere :lol: Pe care am baut-o. :lol: I-am multumit frumos si dupa ce am savurat berea tot in picioare (trecusera deja multe ore de cand stateam pe hol privind in gol afara, cred ca vreo 7...) m-am dus sa dorm.
La intoarcere, seful de vagon era un tinerel cu look foarte italienesc. A uitat sa-mi aduca lenjeria de pat. L-am rugat sa-mi aduca si din acel moment a tot venit sa vada cum ma simt, daca sunt ok, sa-mi spuna bancuri, sa-mi puna tot felul de intrebari ce-i treceau prin cap, sa incerce sa afle de unde vin si unde merg, eu fiind destul de plictisita si straduindu-ma din greu sa nu par prea neprietenoasa, dar macar la final a coborat cu mine pe peron si m-a ajutat cu bagajul. Niste gentlemani sefii de vagoane :lol:
Post Reply