Tales from the gradina "domnului" 2

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Abrevierile ca abrevierile, dar mai nasol e cand ti se spun cuvinte intregi si tot nu intelegi ce vor sa zica :P
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Rapunzel wrote:Abrevierile ca abrevierile, dar mai nasol e cand ti se spun cuvinte intregi si tot nu intelegi ce vor sa zica :P
That's the moment when you feel like you smoked too much weed :lol:

@AndreiO: QA Tester la Electronic Arts de vreo 5 zile. Tura de graveyard 1-9AM >_<
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Si mai exact ,ce faci?
Live long , live happy and be free !
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Pai testez jocuri; mai exact ultimul FIFA; nu'i tocmai ceva pe gustul meu, eu fiind o anti-microbista incurabila :)
Dintre toata echipa de testeri, eu si inca vreo 3 ne ocupam cu: jucam cateva minute din joc, dupa care dam "instant replay", apoi "freeze screen" si, cu o aplicatie de'a noastra, ne plimbam cu o camera printre jucatori si peste tot in joc si urmarim fiecare detaliu ce trebuie sa respecte niste reguli; ex: bannerele, logo'urile, sponsorii sa arate intr'un anumit fel (primim template'uri pt. toate), adidasii, sosetele, short'urile, tricourile sa aiba anumite culori, sa fie scrie cu un anumit font, o anumita marime, fetzele jucatorilor sa fie similare cu fetzele reale, etc etc.
Tedious job, dar, cu nitzica rabdare, nu imposibila. Personal, imi plac joburile migaloase, de genul :) Dar partea prea sofisticata ma cam depaseste
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

fuck..ce-as vrea sa testez fifa.Cred ca l-as testa pana la epuizare :lol: :lol: :lol:

legat de FIFA..un bug super

http://www.youtube.com/watch?v=V3RKVY21tBc
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Assasimon wrote:Pai testez jocuri; mai exact ultimul FIFA; nu'i tocmai ceva pe gustul meu, eu fiind o anti-microbista incurabila :)
Dintre toata echipa de testeri, eu si inca vreo 3 ne ocupam cu: jucam cateva minute din joc, dupa care dam "instant replay", apoi "freeze screen" si, cu o aplicatie de'a noastra, ne plimbam cu o camera printre jucatori si peste tot in joc si urmarim fiecare detaliu ce trebuie sa respecte niste reguli; ex: bannerele, logo'urile, sponsorii sa arate intr'un anumit fel (primim template'uri pt. toate), adidasii, sosetele, short'urile, tricourile sa aiba anumite culori, sa fie scrie cu un anumit font, o anumita marime, fetzele jucatorilor sa fie similare cu fetzele reale, etc etc.
Tedious job, dar, cu nitzica rabdare, nu imposibila. Personal, imi plac joburile migaloase, de genul :) Dar partea prea sofisticata ma cam depaseste
Pare foarte fain ! :D
Live long , live happy and be free !
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Sylar wrote:fuck..ce-as vrea sa testez fifa.Cred ca l-as testa pana la epuizare :lol: :lol: :lol:

legat de FIFA..un bug super

http://www.youtube.com/watch?v=V3RKVY21tBc
:o :lol: LOOL, un bug subtil ca o grenada'n WC. :lol:
Bai, sa stii ca fac recrutari in masa in perioada asta, ai avea sanse :)

@AndreiO: Contrar a ce se spune despre testeri "joci joace si faci bani"; de fapt nu e deloc distractiv; la un shooter ajugi sa joci un singur nivel timp de o luna, sau sa intri inr'o singura camera de 100 de ori pana gasesti o chichitza. It's a job, e fun la nivelul ca tot colectivul e tanar si atmosfera relaxata. :)
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Sylar wrote:fuck..ce-as vrea sa testez fifa.Cred ca l-as testa pana la epuizare :lol: :lol: :lol:

legat de FIFA..un bug super

http://www.youtube.com/watch?v=V3RKVY21tBc
Oaaaa, ala e Tatarusanu?!
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Oricum daca ai un colectiv fain , e aproape o placere sa fii la lucru .
Live long , live happy and be free !
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Assasimon wrote:Pai testez jocuri; mai exact ultimul FIFA; nu'i tocmai ceva pe gustul meu, eu fiind o anti-microbista incurabila :)
Dintre toata echipa de testeri, eu si inca vreo 3 ne ocupam cu: jucam cateva minute din joc, dupa care dam "instant replay", apoi "freeze screen" si, cu o aplicatie de'a noastra, ne plimbam cu o camera printre jucatori si peste tot in joc si urmarim fiecare detaliu ce trebuie sa respecte niste reguli; ex: bannerele, logo'urile, sponsorii sa arate intr'un anumit fel (primim template'uri pt. toate), adidasii, sosetele, short'urile, tricourile sa aiba anumite culori, sa fie scrie cu un anumit font, o anumita marime, fetzele jucatorilor sa fie similare cu fetzele reale, etc etc.
Tedious job, dar, cu nitzica rabdare, nu imposibila. Personal, imi plac joburile migaloase, de genul :) Dar partea prea sofisticata ma cam depaseste

Nici eu nu ma pricep la FIFA, dar tot suna a job de vis! :lol: Felicitari si spor la detectat!
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Si posibilitati de promovare, ai ?
Live long , live happy and be free !
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Rapunzel wrote: Nici eu nu ma pricep la FIFA, dar tot suna a job de vis! :lol: Felicitari si spor la detectat!
Thnx ^_^

@AndreiO: Datorita colectivului am inceput sa ma simt cu cateva procente mai bine in orasul asta de (c*cat) vis.
Also, da, ai sanse la promovare, dar intai tre' sa te lupti sa iesi de sub patronajul smartree'ului (e o firma exterioara EA'ului, care joaca rol pt. ei de departament de resurse umane) si care te tine mereu in priza cu contracte de cate 3,6,8, maxim 12 luni. Eu momentan am de 3 luni. Si toti au perioade destul de limitate si, daca vrem sa reinnoim contractul, well, we gotta give our best. Si in functie de cat de bun esti, poti face contracte mai mari cu smartree, poti primi usoare mariri de salariu si putin mai multe responsabilitati, sau...daca chiar ai talent, inventivitate si ochiu ager cat sa le gasesti alora cate 50-100> buguri pe zi, faci contract direct la EA=> stabilitate si sansa la promovare grasa. :wink: That's my aim :D
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

...sau faci un ISTQB (ma gandesc ca platesc certificari) si cauti in alta parte. Fimele de jocuri sunt notorii pt. salarii slabe (fata de media industriei) pe munca multa.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Sporturi extreme de pe plaiurile mioritice
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... rYssMN_a_o
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

The Chaser wrote:Sporturi extreme de pe plaiurile mioritice
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... rYssMN_a_o
Prea bun ! Prea ca la tara !
Live long , live happy and be free !
Post Reply