Cea mai trista piesa

clasamente, statistici, preferinte, comparatii...

Moderator: Cristina

AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Trebuie sa recunosti ca si tu esti putin carcotas...iar eu o certareata :lol: :lol: :lol:
Edit: Eu personal sunt fericita ca s-au facut aceste topuri. De o vreme stateam toti doar pe diverse de parca eram la sezatoare (nu zic ca nu e bine acolo...la barfe, ba e chiar prea bine :lol:) insa suntem aici in primul rand pentru Rammstein si in ultima perioada am vorbit cam putin despre ei, mai ca ma simteam prost.
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Amon, intr-adevar, din 70 si mai multe piese este greu sa alegi una sau doua, mai ales considerand stilul Rammstein, de-aia topurile nu au mare succes, un top cu cea mai buna melodie chiar ar fi o nebunie :lol:
Dar am crezut ca cea mai trista melodie ar fi mai usor de hotarat. Eu nu neg ca sunt mai multe melodii care au fiecare parti triste, iar daca pe tine fiecare te-a impresionat intr-un mod unic si nu le poti compara, inteleg si de-aia am si scos ce intelesesem eu din postul tau. :)

PS: Ca sa decupezi un citat scrii [quote="cine a scris"]mesajul[/qu0te], cu o in loc de 0
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

^uite top 5 al meu :lol: :lol:
1.Donaukinder
2.Reise, Reise
3.Sonne
4.Nebel
5.Rammlied

desi se va schimba sigur peste 3-4-5 luni
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Sylar
Ai dreptate tu... Cum tot stau si ma gandesc, tot mai multe piese mi se par extrem de triste, mai ales cand ma uit la versuri :evil:
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

N-ai inteles..asta e top 5 al preferintelor mele..i-am raspuns lui Mihnea care zicea ca ar fi extrem de greu sa facem un top 5 al melodiilor preferate de la ei
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Sylar wrote:N-ai inteles..asta e top 5 al preferintelor mele..i-am raspuns lui Mihnea care zicea ca ar fi extrem de greu sa facem un top 5 al melodiilor preferate de la ei
oops... Image
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Noroc ca eu am plecat putin dupa ce am scris, ca sigur te intrebam "Ce faci, acum ai cinci piese triste si le-ai si schimbat?" :lol: :lol: :lol: :oops:
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mihnea22 wrote:...Dar am crezut ca cea mai trista melodie ar fi mai usor de hotarat. Eu nu neg ca sunt mai multe melodii care au fiecare parti triste
Sunt atat de multe piese superbe si care-mi provoaca tristete si sunt atat de diferite in ccea ce ma fac sa simt, incat pot doar sa le insirui, nu sa fac un top. Si sunt si piese dark care-ti ridica parul de pe cap, pe care le pot incadra tot la categoria triste. Pentru ca acum e tarziu, voi reveni altadata cu insiruirea lor.
Nu mai stiu ce piesa am pus in primul forum, dar acum imi e greu sa ma decid pentru una.
AVA wrote: "Eu personal sunt fericita ca s-au facut aceste topuri. De o vreme stateam toti doar pe diverse de parca eram la sezatoare (nu zic ca nu e bine acolo...la barfe, ba e chiar prea bine Laughing) insa suntem aici in primul rand pentru Rammstein si in ultima perioada am vorbit cam putin despre ei, mai ca ma simteam prost."
In 4 ani si jumatate cat a existat primul forum si in care s-au scris si comentat multe lucruri superbe, extraordinare despre trupa si nu numai, au fost si zeci de timpi in care pe forum a fost foarte liniste (vacante, pauze ale trupei etc.) Deci e absolut firesc sa existe si momente in care sa nu se scrie nimic despre trupa sau despre altele. Nu te mai simti vinovata pentru ceva firesc, te rog! Daca se scrie e ok. Daca e o perioada cu liniste e ok. Lucrurile curg firesc oricum si, daca intr-un timp nu vorbim nimic, este pentru ca apoi sa revenim cu mai multa pasiune. Este ca in viata: tacerea la momentul oportun, e un izvor de energie.
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Cristina wrote:Nu mai stiu ce piesa am pus in primul forum
Ai ales Mutter, si ai mai si adaugat ca este piesa ta preferata :shock: :lol:
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

pai este. banuiam ca daca am scris ceva acolo, "Mutter" trebuia sa fie. este si foarte trista si este piesa mea preferata (asa am ales sa fie, din anumite considerente, nu neaparat muzicale, desi sunt multe alte melodii pe care le prefer, ascultandu-le cu mult mai multa placere. din acest motiv nu pot numi o piesa preferata in afara celei amintite). e o problema in asta?

intre timp, pe langa "Mutter" sunt multe altele care ma intristeaza poate mai tare.
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Cristina wrote:pai este. banuiam ca daca am scris ceva acolo, "Mutter" trebuia sa fie. este si foarte trista si este piesa mea preferata (asa am ales sa fie, din anumite considerente, nu neaparat muzicale, desi sunt multe alte melodii pe care le prefer, ascultandu-le cu mult mai multa placere. din acest motiv nu pot numi o piesa preferata in afara celei amintite). e o problema in asta?

intre timp, pe langa "Mutter" sunt multe altele care ma intristeaza poate mai tare.
Nici nu am inteles exact la ce te-ai referit cand ai zis "e o problema in asta?", dar, daca a fost vorba de faptul ca m-am luat de Mutter ca este piesa ta preferata, este putin altfel. De orice piesa ai fi spus ca este printre cele mai triste si iti place, m-as fi luat de ea. Cum am spus si atunci, pe vechiul forum, mi se pare putin ciudat sa ai printre piesele foarte preferate, o piesa dintre cele mai triste.
Oricum, poate ca nu este corecta gandirea mea, ai justificat si atunci, eu nu mai vreau sa deschid subiectul, acum doar explic de ce am scris asa: Ai ales Mutter, si ai mai si adaugat ca este piesa ta preferata :roll: :lol:
Wir woll'n eure Hände seh'n!
Mâinile sus!
Wir woll'n in Beifall untergeh'n!
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

dupa multe auditii si multe stari prin care am trecut....."Mutter" in ciuda faptului ca ramane ceva special pentru mine, o sa fie pe locul 2; prima, cea mai emotionanta, profunda o sa fie "Halt" .....e pur si simplu sublima, iar versurile sunt.......ciudate dar pline de inteles pentru cel care stie sa citeasca.....
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mihnea22 wrote:De orice piesa ai fi spus ca este printre cele mai triste si iti place, m-as fi luat de ea. Cum am spus si atunci, pe vechiul forum, mi se pare putin ciudat sa ai printre piesele foarte preferate, o piesa dintre cele mai triste.
Oricum, poate ca nu este corecta gandirea mea, ai justificat si atunci, eu nu mai vreau sa deschid subiectul, acum doar explic de ce am scris asa: Ai ales Mutter, si ai mai si adaugat ca este piesa ta preferata :roll: :lol:
Mie mi se pare absolut normal sa ai printre piesele preferate piese triste sau foarte triste. Pana la urma chestiunea cu preferinta si cu tristetea tine de structura intima a fiecaruia. In arta, ca si in viata exista nenumarate lucruri triste sau foarte triste si foarte frumoase in acelasi timp. Eu ani de zile am sustinut ca in arta tristetea si frumusetea sunt interconditionate. Acum nu mai gandesc chiar asa, dar partial inca mai cred asta. Si cu aceasta noua argumentatie inchid si eu subiectul piesa trista-piesa preferata.
Lindemann: "Singuratatea imi da uneori o doza de creativitate - bei inca un pahar de vin si te simti tot mai rau. Arta nu vine fara durere; arta exista si pentru a rascumpara durerea."
User avatar
m1a1carabine
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 261
Joined: Mon Jan 11, 2010 12:04 am
Location: Bucuresti

Post by m1a1carabine »

mie totusi mi se pare Wo bist Du destul de trista alaturi de Ohne Dich
Yeaaah \m/
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

"Wo bist du" e foarte trista, dar si frumoasa. Mai frumoasa decat "Stirb nicht vor mir".
Post Reply