Noi aparitii discografice

ce mai ascultam, discografie diversa, ce ne place, ce nu...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

:D :D :D :D :D

Ce surpriza, generale, nu te-am mai vazut de mult pe aici! :P
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

In Flames - I. The Mask - imi place noua lor directie. Clar, nu mai e vechiul In Flames dar suna exceptional

Children of Bodom - Hexed - sau un Alexi Laiho epic

Si capodopera primului trimestru
Swallow the Sun - When A Shadow Is Forced Into The Light

Doom metal la superlativ
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Hm... M-ai facut curioasa....
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

o alta recomandare
Death metal suedez de inalta calitate

Amon Amarth - Berserker

Image

si s-au trezit la viata si veteranii Possessed


Image
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, trebuie sa ii ascult si eu.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

A ascultat cineva noul album Oomph! - Ritual de anul asta? Vad ca nu e nicio sectiune dedicata trupei asteia pe forum, asa cum s-a procedat pentru Eisbrecher, Megaherz etc.

Trupa e destul de buna, dar albumul asta nou m-a cam dezamagit. Prefer precedentele 3-4, sincer sa fiu.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, sunt ceva fani Oomph! pe aici, dar nu s-a deschis topic Încă pentru Oomph!
Personal îi ascult cu consecvență de foarte mulți ani, cu mențiunea că în ultimul an i-am ascultat "în draci", am dezvoltat așa o obsesie, că ratarea concertului de la Hamburg de anul ăsta era să îmi provoace o reală depresie :roll:
Am ascultat Ritual, nici eu nu pot spune că m-a cucerit, dar problema este că nici nu i-am acordat atenția cuvenită, așa că voi reveni asupra lui și îți voi spune cum îl mai simt.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina wrote:Freezerator, sunt ceva fani Oomph! pe aici, dar nu s-a deschis topic Încă pentru Oomph!
Personal îi ascult cu consecvență de foarte mulți ani, cu mențiunea că în ultimul an i-am ascultat "în draci", am dezvoltat așa o obsesie, că ratarea concertului de la Hamburg de anul ăsta era să îmi provoace o reală depresie :roll:
Am ascultat Ritual, nici eu nu pot spune că m-a cucerit, dar problema este că nici nu i-am acordat atenția cuvenită, așa că voi reveni asupra lui și îți voi spune cum îl mai simt.
Si eu i-am ascultat obsesiv acum vreo 10 ani, apoi i-am dat la o parte, ca sa revin dupa aceea la ei. A fost o relatie stranie cu trupa asta. Mie nu prea imi plac primele albume asa mult, mi se pare ca e prea mult filler si not enough killer. Primul album Oomph! despre care pot spune ca e solid e GlaubeLiebeTod din 2006. Ce a fost inainte e o amestecatura de piese bune, inundate de mult penibil. Poate pentru unii conteaza mult sa aiba o piesa, doua, trei care sa-i zguduie, insa pentru mine daca restul de 7-8 piese sunt slabe, nu se califica.

Toate albumele lor din anii 90 (poate cu exceptia primului care e un material al cautarilor), ca Sperm, Defekt, Wunschkind, Unrein sunt cam juma-juma. Plastik si Ego mi se par slabe rau, iar albumul care i-a consacrat ca sa zic asa in rockul comercial - Wahrheit oder Pflicht - e afectat de aceleasi simptome ca albumele lor din anii 90 (too much filler, not enough killer). Abia dupa 2006 s-au redresat. Monster si Des Wahnsinns fette Beute imi plac foarte mult, la fel si XXV, dar Ritual e varza rau.
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Stiu ca e aparut de ceva timp (2 luni, mai exact), dar va recomand si eu ultimul album al celor de la Rotting Christ - The Heretics.
Veti avea o surpriza placuta. :)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Merci, il pun pe lista :D
Post Reply